W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stypendia z programu Banach NAWA 2022 przyznane!

18.07.2022

W tegorocznej edycji spośród ponad 2000 zgłoszeń z 32 krajów przyznano wsparcie finansowe dla 300 osób. Program stypendialny im. Stefana Banacha obejmuje studia II stopnia w języku polskim lub angielskim na uczelniach polskich nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, nauk rolniczych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych.

Grafika promująca program stypendialny Banach NAWA.

W tegorocznej edycji spośród ponad 2000 zgłoszeń z 32 krajów przyznano wsparcie finansowe dla 300 osób. Stypendium im. Stefana Banacha obejmuje studia II stopnia w języku polskim lub angielskim na uczelniach polskich nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, nauk rolniczych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych.

Wyrównywanie poziomu życia w różnych regionach świata poprzez kształcenie obywateli z krajów rozwijających się czy rozwój bliższej współpracy Polski z różnymi regionami świata możliwe jest m.in. dzięki wsparciu najzdolniejszych studentów. To tylko niektóre z celów leżących u podstaw programu Banach NAWA, będącego wspólną inicjatywą Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Największą popularnością wśród studentów cieszyły Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Poznańska. Kierunki studiów, na które aplikują studenci z krajów rozwijających się, są strategiczne dla rozwoju nowoczesnego państwa i budowania jego potencjału poprzez rozwój nie tylko nauki i życia akademickiego, ale także przemysłu i nowych technologii. Wśród dziedzin, które były najczęściej wskazywane przez wnioskodawców, znalazły się dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych, nauk ścisłych i przyrodniczych.

Największą liczbę w gronie stypendystów stanowią obywatele z Azerbejdżanu, Etiopii, Nigerii. Poza tym w gronie znaleźli się także studenci z Albanii, Angoli, Armenii, Białorusi, Brazylii, Czarnogóry, Gruzji, Indii, Indonezji, Iraku, Iranu, Jordanii, Kazachstanu, Kenii, Kolumbii, Libanu, Macedonii Północnej, Meksyku, Palestyny, RPA, Tanzanii, Tunezji, Ukrainy, Uzbekistanu i z Wietnamu. Ponadto obywatelom niektórych krajów – czyli Albanii, Armenii, Azerbejdżan, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Kazachstanu, Kosowa, Macedonii Północnej, Mołdawii, Serbii, Ukrainy i Uzbekistanu – program oferuje dodatkowo możliwość podjęcia studiów II stopnia w dziedzinie nauk humanistycznych i nauk społecznych, z wyjątkiem kierunków filologicznych w zakresie języka ojczystego z kraju pochodzenia wnioskodawcy.

Wyniki naboru dostępne są na stronie: www.nawa.gov.pl.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}