W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi 2023

30.07.2023

30 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi, który przypomina o okrucieństwie i złożoności procederu godzącego w podstawowe wartości, jakimi są wolność i godność ludzka.

Ciemnoskórzy ludzie siedzą przy stołach. Na ścianie jest wyświetlana prezentacja. Jeden mężczyzna stoi.

Handel ludźmi to werbowanie, transport, dostarczanie, przetrzymywanie osoby przy użyciu przemocy, groźby, uprowadzenia, podstępu, wprowadzenia w błąd lub wykorzystywania złego położenia lub bezradności ofiary. Handel ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedno z najcięższych i jednocześnie najbardziej dochodowych przestępstw zorganizowanych grup przestępczych.

W raporcie Międzynarodowej Organizacji Pracy stworzonym we współpracy z fundacją Walk Free oraz Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM) z 2022 roku stwierdzono, że na świecie około 50 milionów ludzi żyje we współczesnej formie niewolnictwa. Ofiarami handlarzy często stają się ludzie, którzy żyją w ubóstwie, nie mają dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej, godnej pracy lub pochodzą z dyskryminowanych społeczności. Przeważająca liczba ofiar handlu ludźmi to kobiety i dzieci. Dodatkowo sytuację pogarszają konflikty i kryzysy .

Hasłem przewodnim tegorocznej kampanii Światowego Dnia  Przeciwko Handlowi Ludźmi ogłoszonego przez UNODC jest ,,Dotrzeć do każdej ofiary handlu ludźmi, nie pomijając nikogo” (ang. Reach every victim of trafficking, leave no one behind). Podkreśla ono nowe zagrożenia płynące z globalnych kryzysów, katastrof ekologicznych oraz aktywności przestępców w sieci, jak również zmieniających się trendach w handlu ludźmi.

Polska współpraca rozwojowa skupia się na tym, aby pomóc społecznościom państw rozwijających się w zdobyciu edukacji, szkoleń zawodowych oraz rozwoju przedsiębiorczości. Te działania nie tylko przyczyniają się do rozwoju społeczno-gospodarczego państw, ale także przeciwdziałają zagrożeniom takim jak handel ludźmi. Projekt „Let us have a future! Zwiększenie dostępu do podstawowych usług społecznych, edukacji zawodowej i stabilnego zatrudnienia wśród kobiet, które przeżyły handel ludźmi oraz młodzieży zagrożonej wykluczeniem” był wdrażany w latach 2021-2022 w Kenii przez Fundację HAART Poland we współpracy z organizacją partnerską HAART Kenya. Fundacja zajmuje się finansowym wsparciem walki z niewolnictwem w Afryce (zwłaszcza w Kenii) oraz przeciwdziałaniem handlowi ludźmi poprzez edukację i upowszechnianie wiedzy na ten temat. Fundacja pomaga głównie kobietom, dzieciom i młodzieży, które padły ofiarą handlu ludźmi oraz w efekcie tego procederu są dodatkowo zagrożone wykluczeniem społecznym z powodu stygmatyzacji.

W ramach projektu 59 osób skorzystało z kursów zawodowych, z czego kursy ukończyło 55 osób. Fundusze pozwoliły na sfinansowanie edukacji na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym dla 54 dzieci. W roku 2021 zaoferowano pomoc medyczną 47 ofiarom handlu ludźmi, a w roku 2022 działania projektu umożliwiły pomoc 70 ofiarom. Zapewniono wsparcie psychologiczne oraz psychiatryczne dla 40 ofiar handlu ludźmi w 2021 oraz 86 osobom w 2022 roku. Dodatkowo zorganizowano szkolenia z zakresu umiejętności życiowych dla 55 osób. Z programu wsparcia zatrudnienia skorzystało 76 osób, z czego 43 osoby otrzymały wsparcie na otwarcie własnej działalności.

W raporcie Global Slavery Index dla Kenii wyznaczono nadrzędne cele, jakimi jest pomoc ofiarom handlu ludźmi bez względu na płeć, wiek, orientację czy rasę oraz zapewnienie pomocy prawnej i instytucjonalnej.

Handlem ludźmi najbardziej zagrożone są osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych, które akceptują niewolnicze warunki pracy z powodu braku lepszej alternatywy. Działania oferujące wsparcie ofiarom handlu ludźmi polegające na aktywnej pomocy ofiarom i podnoszeniu świadomości społecznej są szczególnie istotne i służą ograniczaniu tego groźnego procederu.

{"register":{"columns":[]}}