W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Uchodźcy 2023

20.06.2023

20 czerwca obchodzimy corocznie Dzień Uchodźcy, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na sytuację i potrzeby milionów ludzi na całym świecie, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów, rodzin i krajów w poszukiwaniu bezpieczeństwa i schronienia.

Ulica w obozie dla uchodźców, po której idą w różnych kierunkach kobiety w strojach muzułmańskich, dzieci i mężczyźni. Wzdłuż ulicy ustawione są namioty w kolorze beżowym.

Przyczyny, dla których ludzie stają się uchodźcami, są różnorodne i często wynikają z konfliktów zbrojnych, prześladowań politycznych, wojen domowych, katastrof naturalnych i skrajnego ubóstwa.

 

Kryzysy uchodźcze na świecie

Niestety w ostatnich latach mieliśmy wiele przykładów kryzysów uchodźczych na całym świecie. Zgodnie z danymi UNHCR problem ten dotyka ludzi w wielu regionach świata. Na Bliskim Wschodzie, konflikt w Syrii spowodował jedną z największych fal przemieszczeń ludności w historii. Prawie 7 milinów Syryjczyków zmuszonych zostało do ucieczki przed przemocą i śmiercią.

W Afryce, konflikty w Sudanie Południowym, Nigerii, Somalii, Demokratycznej Republice Konga również spowodowały olbrzymie przemieszczenia ludności. Ludzie tam żyjący muszą zmierzyć się z przemocą, głodem i brakiem perspektyw, co prowadzi do masowych migracji na szukanie lepszego życia i ochrony.

Podobne sytuacje miały również miejsce w innych częściach świata. W Ameryce Łacińskiej, naród wenezuelski zmagał się z głębokim kryzysem politycznym i gospodarczym, co skłoniło 7 mln ludzi do ucieczki w poszukiwaniu lepszych warunków do życia.

Kryzysy nie ominęły również Azji. 2,3 miliona osób uciekło z Afganistanu po przejęciu władzy przez talibów w 2021 r., a ponad milion osób z Mjanmy na skutek zbrojnych ataków wojska na ludność cywilną.

W Europie największy kryzys uchodźczy rozpoczął się pod koniec lutego 2022 roku po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. 8 milionów uchodźców z tego kraju szukało schronienia w innych państwach europejskich. Polska pomaga uchodźcom wojennym od samego początku wojny. Ok. 80% dorosłych Polaków zaangażowało się w pomoc na rzecz uchodźców z Ukrainy od momentu rosyjskiej agresji poprzez przekazy finansowe i rzeczowe, zbiórki publiczne, działania wolontariackie, udostępnianie zakwaterowania.  Polska wdrożyła wyjątkowe rozwiązania, by nie tworzyć obozów dla uchodźców. Przybysze z Ukrainy – z czego znacząca część to kobiety i dzieci - mieszkają w polskich domach, przebywają w ośrodkach recepcyjnych lub integrują się po znalezieniu pracy na polskim rynku. Ponad 190 tys. dzieci z Ukrainy korzysta z polskiego systemu edukacji. Ok. 1,5 mln Ukraińców uzyskało już numer PESEL, co pozwala im korzystać z wielu usług i świadczeń publicznych na równi z obywatelami polskimi.

 

Przedsięwzięcia Polskiej pomocy dla uchodźców z Ukrainy

W 2022 r. Polska pomoc sfinansowała projekty realizowane na terenie Ukrainy przez polskie organizacje pozarządowe na kwotę ponad 12 mln zł. Potrzebującym dostarczano artykuły pierwszej potrzeby tj. żywność czy artykuły higieniczne. Udzielano również pomoc psychologiczną osobom zmagającym się z traumą doświadczeń wojennych czy związanych z opuszczeniem domu. Na rzecz Ukrainy i uchodźców ukraińskich Polska wpłaciła środki finansowe na działalność organizacji międzynarodowych, które specjalizują się w świadczeniu pomocy w sytuacjach kryzysowych, tj. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK), Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UN OCHA), Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

 

Pomoc dla uchodźców z Syrii w Libanie

Poza pomocą świadczoną uchodźcom ukraińskim, Polska niezmiennie pamięta również o uchodźcach z Syrii.

W Libanie, w którym uchodźcy z Syrii stanowią dziś niemal jedną czwartą wszystkich mieszkańców, od 2013 r. realizowane są projekty, dzięki którym osoby uboższe i osoby wymagające szczególnej opieki (tj. kobiety w ciąży, karmiące piersią lub samotnie wychowujące dzieci, starsi, osoby z niepełnosprawnościami) otrzymują vouchery na zakup żywności i środków higienicznych. Otrzymali również fundusze na opłacenie czynszu w wynajmowanych lokalach, co umożliwiło im przetrwanie zimy. Lekarze i pielęgniarki, którzy przemieszczają się specjalnymi karetkami wyposażonymi w sprzęt medyczny, udzielają im podstawowej opieki medycznej (tzw. mobilne kliniki). Dzięki takiemu rozwiązaniu lekarze mogą opiekować się pacjentami w miejscach, w których nie działają punkty medyczne lub ich usługi są zbyt drogie, by mogli z nich skorzystać. W Libanie zrealizowano również największy w tym kraju program zabezpieczenia przeciwpożarowego obozowisk namiotowych, w których przebywają uchodźcy. Odbudowano również sześć libańskich szkół publicznych, w których uczą się dzieci syryjskich uchodźców. Łączna wartość udzielonej pomocy przekracza już 21 milionów dolarów.

Działania Polskiej pomocy w Libanie przedstawia film opublikowany w serwisie YouTube. Możesz go obejrzeć poniżej.

 

Pomoc dla uchodźców syryjskich i osób wewnętrznie przesiedlonych w Iraku

Polska pomoc również płynie od 2015 r. do Iraku. Wsparcie jest odpowiedzią na wywołany przez konflikt zbrojny przedłużający się kryzys, który spowodował masowe wewnętrzne przemieszczanie się mieszkańców. Działania polegały na zabezpieczeniu podstawowych potrzeb przesiedlonych wewnętrznie Irakijczyków (w tym mniejszości jazydzkiej), uchodźców syryjskich oraz goszczącej ich ludności miejscowej. Przede wszystkim dostarczano im żywność i udzielano finansowego wsparcia. Dzieciom i młodzieży umożliwiano naukę, a starszym szkolenia zawodowe. W ostatnich latach projekty skupiały się na udzielaniu opieki zdrowotnej, przede wszystkim – rehabilitacyjnej i dentystycznej.

 

Pomoc dla uchodźców syryjskich w Jordanii

Polska pomoc jest obecna w Jordanii, gdzie przebywa obecnie prawie 670 tysięcy zarejestrowanych uchodźców syryjskich, od 2013 r. Ponad 80% spośród uchodźców mieszka poza obozami dla uchodźców, co naruszyło stabilność lokalnej gospodarki i dostęp do dóbr i usług, a w szczególności spowodowało kryzys na rynku mieszkaniowym. W latach 2021-2022, zgodnie z jordańskim prawem oraz w celu zmniejszania napięć między społecznością lokalną a uchodźcami, wsparcie otrzymali najubożsi Jordańczycy oraz zarejestrowani syryjscy uchodźcy. Dzięki przekazanym środkom finansowym mogli oni opłacić koszt wynajmu lokali mieszkalnych. Zostali także przeszkoleni w jaki sposób bezpiecznie i oszczędnie korzystać z urządzeń grzewczych, żeby oszczędzać energię i nie stworzyć zagrożenia, np. pożaru. W latach 2022-2023 pomoc została przekierowana na udzielanie podstawowej opieki i diagnostyki medycznej za pośrednictwem mobilnej kliniki.

 

Opisane inicjatywy Polskiej pomocy dla uchodźców odzwierciedlają zaangażowanie naszego kraju w udzielanie wsparcia humanitarnego i dążenie do poprawy warunków życia dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji.

Wideo

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}