W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Wody – 22 marca

22.03.2024

Na świecie żyje 2,2 mld ludzi bez dostępu do czystej, bezpiecznej wody. Polska pomoc od lat finansuje projekty mające na celu poprawę zarządzania gospodarką wodną czyli zapewnienie dostępu i racjonalnego wykorzystywania wody oraz wspiera wysiłki o zachowanie czystych i naturalnych ekosystemów wodnych.

Niewielki jezioro w dżungli w południowej części Afryki

Wśród projektów mających poprawić dostępność do wody, zrealizowanych przez polskie placówki zagraniczne w 2023 roku we współpracy z partnerami lokalnymi i sfinansowanymi przez Polską pomoc, znalazły się m.in.:

Projekt Ambasady RP w Maroku polegał na instalacji pompy wodnej zasilanej panelami słonecznymi i budowy systemu dystrybucji wody pitnej w wiosce Douar Doudad, położonej na południu kraju, w suchym regionie Souss Massa w paśmie górskim Antyatlasu. W pobliżu wioski znajdują się dwa zbiorniki retencyjne lecz ilość wody nie była wystarczająca dla rosnącej populacji, trudniącej się głównie rolnictwem i hodowlą bydła. Maroko jest krajem narażonych na deficyt wody, a zmiany klimatyczne powodują, że problemy tego kraju z dostępem do wody nabierają charakteru strukturalnego.

Projekt Ambasady RP w Republice Południowej Afryki realizowany w Zambii dotyczył poprawy infrastruktury wodnej szpitala misyjnego w Katondwe, który od blisko 20 lat doświadcza problemów z dostępem do bieżącej wody z uwagi na zły stan techniczny lokalnej tamy wybudowanej jeszcze w latach 50-tych XX wieku. Projekt został podzielony na kilka etapów i obejmował oczyszczenie dna zbiornika i zabezpieczenie specjalnym uszczelnieniem, wzmocnienie nasypu ziemnego, naprawę spustów, pomp i wymianę rur. Remont tamy zapewnił dostęp do bezpiecznej i bieżącej wody wszystkim oddziałom szpitala, a także uczniom i nauczycielom pobliskich szkół oraz pobliskim domom.

Projekt Ambasady RP w Australii dotyczył poprawy dostępu do wody katolickiej rolniczej szkoły średniej Poinini w mieście Kimbe w wyspiarskiej prowincji Papui Nowej Gwinei Nowej Brytanii Zachodniej. Podobnie jak zadania z Maroka i Zambii, projekt rozwiązał problem braku wystarczającego dostępu do bieżącej wody, tym razem dzięki zakupowi i instalacji zbiorników na wodę deszczową. Szkoła posiadała niewykorzystane budynki internatu, którym brakowało wystarczającej ilości wody dla zapewnienia bieżącego funkcjonowania. Zakupiono 10 zbiorników po 9,5 tys. litrów każdy, co dało dodatkowe 95 tys. litrów wody, a więc łącznie ok. 19 litrów na osobę dziennie. Przed realizacją projektu ośrodek edukacyjny posiadał 6 zbiorników dawało zaledwie 7 litrów wody dziennie na osobę.

W działania w sektorze wody włączają się także polskie jednostki samorządu terytorialnego. Położona nad Wisłą w woj. świętokrzyskim, gmina Zawichost, wsparła mołdawskich strażaków-ratowników operujących w pobliżu dużych rzek – Prutu i Dniestru na południowej i północnej granicy kraju – z Rumunią i Ukrainą. Przekazano wysokiej klasy wyposażenie jednostek ratownictwa wodnego, niezbędne do ratowania życia: motorową łódkę płaskodenną, sprzęt do wyciągania ludzi z jam i studni, sanie lodowe i kamery termowizyjne. Gmina pomogła także we wprowadzaniu zmian systemowych. Na wzór polskich rozwiązań promowano włączanie jednostek ochotniczej straży pożarnej do krajowego systemu bezpieczeństwa oraz dofinansowanie jednostek OSP przez samorządy. Ważnym elementem szkoleń było nie tylko zabezpieczanie ludności w razie katastrofy naturalnej, ale też aktywne zapobieganie tym katastrofom – przywracanie retencji, co ogranicza pożary i zapobiega powodziom.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}