W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szklarnia integracyjna w Gruzji

18.02.2022

W położonej w północnej Gruzji miejscowości Abrolauri stworzono szklarnię integracyjną, w której warzywa, zioła i owoce uprawiają osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny.

Kobieta pracuje w szklarni

W Gruzji prowadzonych jest 77 centrów opieki dziennej dla osób z różnego rodzajami dysfunkcjami, w tym 53 dla dorosłych i 24 dla dzieci. Centra w większości znajdują się w dużych miastach, głównie w stolicy. Niepełnosprawność w Gruzji nadal jest stygmatyzowana, chociaż w ostatnim czasie zwiększa się świadomość potrzeby uczestnictwa osób z niepełnosprawnością w życiu społecznym.

W 2021 roku powstało Wielofunkcyjne Centrum Rehabilitacji Ambrolauri, czyli dzienny ośrodek dla osób z niepełnosprawnościami, mający pod swoją opieką ok. 40 pacjentów stacjonarnych i 70 pod opieką domową. Jest to jedyny tego typu ośrodek w regionie.

Ambasada RP w Tbilisi we współpracy z organizacją pozarządową Together for Real Changes (TRC) zrealizowała projekt Wsparcie przedsiębiorczości osób niepełnosprawnych poprzez wybudowanie szklarni dla Ośrodka Opieki Dziennej nad osobami niepełnosprawnymi w Ambrolauri, którego celem było promowanie integracji społecznej i zwiększanie zatrudnienia tych osób. Górski region Ambrolauri importuje większość owoców i warzyw, a produkty te są drogie i niedostępne dla miejscowych rodzin o niskich i średnich dochodach, szczególnie w okresie zimowym. Dzięki projektowi ośrodek będzie mógł uprawiać własne produkty wysokiej jakości, dostępne przez cały rok. Nadwyżki warzyw i owoców będą sprzedawane lokalnym przedszkolom, restauracjom i hotelom oraz po obniżonych cenach rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji.

Praca w szklarni dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin to nie tylko wolontariat, ale także źródło dochodu. Otrzymana zapłata sprawia, że czują oni odpowiedzialność za swoją pracę. Z działalności szklarni korzyści czerpią podopieczni Centrum Rehabilitacji oraz lokalni przedsiębiorcy.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}