W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„To nasz świat. Uczyńmy go lepszym!” Tydzień Edukacji Globalnej 2020

12.11.2020

22 edycja Tygodnia Edukacji Globalnej odbędzie się od 16 do 20 listopada 2020 r. pod hasłem: „To nasz świat. Uczyńmy go lepszym!” Tegoroczne hasło odwołuje się do decyzyjności i sprawczości społeczeństwa.

plakat związany z Tygodniem Edukacji Globalnej

Przypomina, że to my, mieszkańcy Ziemi, kształtujemy nasz wspólny świat. Każdy z nas może zrobić coś dobrego dla planety i ludzi, kierując się zasadą „Myśl globalnie – działaj lokalnie”.

Tydzień Edukacji Globalnej (TEG) to coroczne wydarzenie koordynowane przez Centrum Północ-Południe Rady Europy mające na celu zwrócenie uwagi społeczeństw Europy na funkcjonowanie współczesnego świata oraz konsekwencji, które niesie ze sobą globalizacja. Edukacja globalna, na którą składa się edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju, edukacja międzykulturowa, edukacja na rzecz praw człowieka i edukacja na rzecz pokoju, zwiększa świadomość ludzi na temat globalnych współzależności, przyczyn głównych problemów, z którymi mierzy się świat oraz wyzwań z nimi związanych. W konsekwencji wzbudza szacunek dla różnorodności i dostarcza umiejętności prowadzenia dialogu międzykulturowego, a także zachęca do zaangażowania się na rzecz zrównoważonego rozwoju. 

W obchody TEG mogą włączyć się wszyscy, którym zależy na losach świata, poprzez zrealizowanie akcji czy projektów edukacyjnych (np. pokazu filmowego, gry miejskiej, warsztatów, spotkania z gościem) w swoim otoczeniu. Organizowane w ramach TEG wydarzenia są okazją do refleksji jak nasze zwyczaje i styl życia wpływają na resztę świata, a także poszukiwania i dzielenia się rozwiązaniami, które sprawią, by stał się on bardziej zrównoważony i sprawiedliwy dla wszystkich jego mieszkańców.

TEG odnosi się do 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, które zostały przyjęte przez Organizację Narodów Zjednoczonych w celu redukcji do 2030 największych, współczesnych, globalnych problemów: skrajnego ubóstwa, nierówności na świecie i postępujących zmian klimatu.

Inicjatywę w Polsce koordynuje Grupa Zagranica [link: http://www.zagranica.org.pl/] za pośrednictwem strony internetowej poświęconej TEG http://teg.edu.pl/.

Inspiracji do działania, a także gotowych scenariuszy do przeprowadzenia zajęć lekcyjnych czy warsztatów z dziećmi i młodzieżą, można szukać na stronach:

https://globalna.ceo.org.pl/ prowadzonej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej:

http://edukacjaglobalna.ore.edu.pl/ prowadzonej przez Ośrodek Rozwoju Edukacji:

http://e-globalna.edu.pl/ prowadzonej przez Fundację Edukacja dla Demokracji:

https://www.globalna.edu.pl/ prowadzonej przez Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"

https://tuptuptup.org.pl/ prowadzonej przez Fundację CultureLab

https://www.ekonsument.pl/ prowadzonej przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie

http://www.etyczne.pl/ - prowadzonej przez Fundację Kultury Chrześcijańskiej Znak

http://edukacjaglobalna.krzyzowa.org.pl/ prowadzonej przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}