W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Walka z pandemią COVID-19 – pomoc Caritas dla Zachodniego Brzegu Autonomii Palestyńskiej

19.10.2020

Pandemia koronawirusa dotknęła Autonomię Palestyńską w marcu 2020 r., kiedy stwierdzono zakażenie wirusem u turystów przebywających w Betlejem. To był początek nie tylko problemów służby zdrowia, ale również gospodarczych. Pandemia uderzyła bowiem w turystykę pielgrzymkową, jedno z najważniejszych dla Palestyńczyków źródło zarobków.

lekarka mierzy ciśnienie pacjentce

Już przed pandemią palestyńska służba zdrowia zmagała się z brakiem wystarczającej ilości specjalistów. Pierwsze przypadki COVID-19 dodatkowo ją osłabiły. Brak wystarczającej wiedzy na temat koronawirusa w społeczeństwie sprawił, że wielu lekarzy samemu zachorowało i zostało skierowanych na kwarantannę. Zbiegło się to w czasie z pierwszymi raportami Ministerstwa Zdrowia o braku odpowiedniego sprzętu ratującego życie.

Koronawirus przyniósł spustoszenie nie tylko w szpitalach. Wiele osób wykonujących dorywcze prace codzienne stało przed ogromnym dylematem – zostać w domu, by chronić zdrowie swoje i swojej rodziny czy wyjść do pracy, by zarobić pieniądze na chleb? 

Władze Palestyny już na początku pandemii wprowadziły ograniczenia mające na celu przeciwdziałanie jej rozprzestrzenianiu. Początkowy, niemal całkowity zakaz wychodzenia z domów później został jednak zniesiony. Obecne regulacje dotyczą głównie dużych zgromadzeń, np. wesel. 

W szpitalach i ośrodkach opiekuńczych wciąż widać rosnące zapotrzebowanie na różnego rodzaju wsparcie medyczne. Świadomość społeczeństwa na temat profilaktyki w walce z COVID-19 jest nadal niska. 

W odpowiedzi na takie zapotrzebowanie Caritas Polska, dzięki środkom Polskiej pomocy realizuje projekt, w ramach którego do systemu opieki zdrowotnej w Palestynie trafią cztery respiratory, a sześć placówek opiekuńczych oraz  klinika otrzymają środki ochrony osobistej. Są to: centrum Al-Basma, gdzie prowadzone są warsztaty i aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych, ośrodki dla niewidomych i niedowidzących (House of Hope i Al-Shurooq), ośrodki dla osób niepełnosprawnych (Jamima i  Familia Religiosa del Verbo Encarnado) i  ośrodek dla dzieci z ubogich rodzin prowadzony przez polskie Siostry Elżbietanki- Dom Pokoju. Także pacjenci kliniki Taybeh Health Center będą mogli korzystać z przekazanych  środków prewencyjnych. 

Ponadto, zaplanowano kampanię promującą działania prewencyjne przeciwko zachorowaniom na COVID-19, do zrealizowania w mediach społecznościowych. 

Jest to nowy projekt, rozpoczęty 1 września 2020 r. jako odpowiedź na prośbę Ministerstwa Zdrowia Autonomii Palestyńskiej. 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}