W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie ratownictwa górskiego Gruzji

25.01.2023

Fundacja ICAD zakończyła I etap projektu „Wsparcie administracji centralnej Gruzji w długofalowym rozwoju zdolności operacyjnych ratownictwa górskiego. Podniesienie kompetencji ratowników państwowych w czterech regionach wysokogórskich z zakresu ratownictwa górskiego i pomocy medycznej oraz wspieranie integracji ze środowiskiem wolontariuszy”.

Transportowanie rannego ze zbocza góry

Projekt potrwa do końca 2024 r. Partnerami, którzy realizują to przedsięwzięcie są: Departament ds. Kryzysowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Grupa Beskidzka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz gruzińska organizacja górskich ratowników ochotników - skupionych w stowarzyszeniu Mountain Rescue in Georgia – „Safety in the Mountains”.

Projekt jest kolejnym etapem wieloletniej współpracy i wymiany doświadczeń strony polskiej 
i gruzińskiej w tworzeniu, szkoleniu i wzmacnianiu struktur ratownictwa górskiego, które jest oparte zarówno na ratownikach ochotnikach, jak i państwowych służbach ratunkowych. Służy rozwojowi i profesjonalizacji gruzińskiego ratownictwa górskiego. 

Działania realizowane w 2022 roku polegały na szkoleniu teoretycznym oraz treningach terenowych ratowników z państwowych jednostek Emergency Managment Service (EMS) Departamentu ds. Kryzysowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji w 3 rejonach tego kraju – Svanetii, Kazbegi oraz w Bordżomi. Zajęcia prowadzili doświadczeni instruktorzy z Grupy Beskidzkiej GOPR. Asystowali im ratownicy ochotnicy z organizacji Mountain Rescue in Georgia, wyszkoleni w poprzednich latach w trakcie dwóch wcześniejszych projektów Fundacji ICAD, których celem było utworzenie trwałych i sprofesjonalizowanych struktur gruzińskiego ratownictwa ochotniczego w rejonie Kazbegi i Svanetii. Po raz pierwszy tego typu treningi dla służb ratowniczych odbyły się w Bordżomi i okolicach, co rozszerzyło zasięg projektu. 

Tematem tej części szkoleń były szeroko ujęte techniki linowe (m.in. tyrolka, zjazdy na linach, mosty linowe, winda, podchodzenie z użyciem przyrządów, zjazdy na linach, drabinki alpinistyczne), których opanowanie jest niezbędne w pracy ratowników górskich.

W ramach projektu poszczególne jednostki EMS otrzymały specjalistyczny sprzęt oraz wyposażenie osobiste, w tym także profesjonalną odzież ochronną. 

Ważną częścią tego etapu przedsięwzięcia była wizyta delegacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji w Polsce, podczas której uczestnicy spotkali się z przedstawicielami Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Naczelnikami Tatrzańskiego i Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Zakopanem. Podczas spotkania dyskutowano nad perspektywami i możliwościami rozwoju gruzińskiego ratownictwa górskiego oraz wsparciem tego procesu przez bardziej doświadczoną stronę polską. Podczas wizytacji siedziby Grupy Beskidzkiej GOPR w Szczyrku oraz głównej dyspozytorni TOPR w Zakopanem goście mogli zapoznać się bliżej z praktyką działania polskich służb górskich. 
 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}