W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wstępne dane ODA za rok 2022

13.04.2023

12 kwietnia 2023 roku odbyła się konferencja prasowa Komitetu Współpracy Rozwojowej OECD DAC prezentująca wstępne dane na temat Oficjalnej Pomocy Rozwojowej (ODA) udzielonej w 2022 r. Łączna ODA państw członkowskich DAC wyniosła 204,0 mld USD i była realnie wyższa o 13,6% w stosunku do roku 2021. Odzwierciedlenie w danych ODA znalazła niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę i wynikający z niej kryzys humanitarny.

Kula ziemska, po prawej stronie dwie szaro-zielone strzałki i litery OECD. Pod nimi napis "Better policies for better lives"

Najwyższe wzrosty odnotowano w zaangażowaniu na rzecz krajów o niższym średnim poziomie dochodu (Lower Middle Income Countries, LMICs)  - o 53%, zaś środki przeznaczone na najmniej rozwinięte państwa świata (Least Developed Countries, LDCs) spadły o 1%. W odniesieniu do łącznego Dochodu Narodowego Brutto (DNB) członków DAC, ich wspólna ODA stanowiła 0,36%. Największym dawcą ODA w wymiarze nominalnym były USA, a za nimi Niemcy, Japonia, Francja oraz Wielka Brytania. Oenzetowski cel przeznaczania 0,7% Dochodu Narodowego Brutto na ODA osiągnęły: Dania, Niemcy, Luksemburg, Norwegia i Szwecja. Spośród państw niebędących członkami OECD DAC próg ten przekroczyła Turcja i Arabia Saudyjska. 26 donatorów spośród krajów DAC odnotowało wzrost środków przeznaczonych na ODA (największy - Polska 256% oraz ponad 100%: Czechy, Irlandia oraz Litwa), zaś 4 spadek (Nowa Zelandia, Australia, Grecja i Węgry).

Polska wg wstępnych szacunków przeznaczyła w 2022 r. na ODA 3 378 mln USD (15 059 mln PLN), co stanowiło 0,51 % jej DNB. Polska przekroczyła zatem cel 0,33% ODA/DNB. Niemal trzykrotny wzrost Polskiej pomocy w porównaniu do poprzedniego roku był spowodowany bezprecedensowym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy oraz zwiększeniem nakładów na wpłaty do organizacji międzynarodowych. W 2022 r. Polska przeznaczyła 226 mln USD bezpośrednio na pomoc Ukrainie (7% ODA), zaś 2 181 mln USD (65% ODA) na utrzymanie uchodźców na terenie Polski. Proporcja pomocy dwustronnej do wielostronnej uległa zamianie w stosunku do 2021 r. wynosząc w 2022 r. odpowiednio 75% i 25% ODA.

Ostateczne dane wraz ze szczegółowym podziałem na kraje beneficjentów i sektory wsparcia będą znane w drugiej połowie roku. 

Materiały

Treść komunikatu DAC OECD nt. wstępnych danych ODA 2022
{"register":{"columns":[]}}