W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa zdjęć z okazji zakończenia projektu "LEADER approach to rural prosperity in Moldova"

04.04.2022

LEADER jest narzędziem europejskiej polityki rozwoju obszarów wiejskich i polega na tworzeniu zinstytucjonalizowanych międzysektorowych partnerstw terytorialnych tzw. Lokalnych Grup Działania (LGD), które działają na poziomie lokalnym. W Mołdawii program rozwoju obszarów wiejskich jest realizowany przez Przedstawicielstwo Fundacji Solidarności Międzynarodowej (FSM) od 2017 roku.

Czerwona buźka na białym tle z napisem szarym polska pomoc

Od 2020 r. trwają prace nad stworzeniem odpowiedniego środowiska prawnego i instytucjonalnego dla wdrożenia podejścia LEADER jako narzędzia polityki rozwoju obszarów wiejskich. W 2021 r. mołdawski parlament przyjął ustawę o Lokalnych Grupach Działania (LGD), które są lokalnym partnerem i głównymi instytucjami wdrażającymi mechanizm LEADER na poziomie lokalnym. W 2021 r. zostały także przygotowane wytyczne ministerialne i projekt rozporządzenia dotyczący tworzenia i finansowania LGD. Dokumenty zostały opracowane we współpracy z LGD na podstawie praktycznych doświadczeń zgromadzonych przez FSM w latach 2018-2020 w trakcie pilotażu z wdrażania mechanizmu. W ten sposób powstają tzw. ramy wdrożeniowe, które pozwolą na uruchomienie Krajowego Programu LEADER (KPL). KPL będzie finansowany ze środków budżetowych, dzięki czemu Mołdawia stanie się pierwszym państwem spoza Unii Europejskiej, które będzie finansować program LEADER ze środków publicznych. Będzie to kluczowy moment realizacji projektu, gdy narzędzie rozwojowe finansowane ze środków Polskiej pomocy, USAID oraz EuropeAid, zostanie zinstytucjonalizowane, tzn. bieżące zarządzanie programem zostanie przejęte przez właściwe instytucje państwowe, w szczególności Agencję Płatności i Interwencji w Rolnictwie (APIR), Ministerstwo Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego (MRiPS) oraz LGD (jako podmioty prawa).

 

Zdjęcia z realizacji projektów można obejrzeć w galerii: https://solidarityfund.md/wp-content/uploads/2022/03/Album_foto_online_EU-LEADER.pdf

 

***

 Fundacja Solidarności Międzynarodowej (FSM) powstała w 1997 r. Realizuje projekty własne i projekty partnerskie, a jako fundacja Skarbu Państwa wykonuje zadania z zakresu współpracy rozwojowej zlecone przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ze środków Polskiej pomocy głównie w krajach Partnerstwa Wschodniego (zgodnie z zapisami Wieloletniego Programu Współpracy Rozwojowej na lata 2021-2030 Solidarność dla rozwoju a także rocznymi Planami Współpracy Rozwojowej). We współpracy z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE/ODIHR) organizuje także misje obserwacyjne.

{"register":{"columns":[]}}