W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakup żywności dla dotkniętego klęską głodu Jemenu

28.04.2021

Polska kontynuuje wsparcie dla ludzi dotkniętych kryzysem humanitarnym. Krajowy Koordynator ds. współpracy rozwojowej, minister Paweł Jabłoński, podjął decyzję dokonaniu dobrowolnej wpłaty na rzecz działań Światowego Programu Żywieniowego w Jemenie.

World Food Programme

Najpilniejszy aktualnie problem humanitarny świata to problem głodu. Drastyczne zmniejszenie poziomu bezpieczeństwa żywnościowego na świecie  jest jednym z najpoważniejszych społeczno-ekonomicznych skutków pandemii COVID-19.

 

W marcu 2021 r. do wszystkich państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światowego Programu Żywnościowego (WFP) został wystosowany apel o wsparcie finansowe w celu zwalczenia klęski głodu. WFP szacuje, że obecnie w 79 krajach, gdzie działa organizacja i gdzie jest dostęp do danych, ok. 270 mln ludzi cierpi z powodu niedożywienia, a 34 mln ludzi wymaga natychmiastowej pomocy.

 

Jemen, to kraj dotknięty największym obecnie kryzysem humanitarnym na świecie. Wojna domowa zakłóciła tam życie milionów ludzi, powodując powszechne straty, masowe wysiedlenia i doprowadzając do głodu. Mimo wysiłków społeczności międzynarodowej sytuacja w kraju ulega stałemu pogorszeniu, a zagrożenie ogromną skalą głodu jest w tej chwili największe na przestrzeni ostatnich lat. Według szacunków ONZ w tym roku głód może dotyczyć ponad 16 milionów ludzi, a 50 tys. już jest na granicy zagłodzenia.

 

Polska, w odpowiedzi na apel i kontynuując wsparcie dla krajów Bliskiego Wschodu, które są priorytetowym obszarem działań Polskiej pomocy, zdecydowała o przekazaniu dobrowolnej wpłaty w wysokości 1 miliona złotych na rzecz WFP z przeznaczeniem na działania w Jemenie pozwalające na zapewnienie specjalnego pożywienia z odpowiednią zawartością odżywczą dla dzieci do lat 5, kobiet w ciąży i matek karmiących.

 

Wsparcie kobiet i dzieci, jako grup wymagających szczególnej opieki i wsparcia jest jednym z kluczowych zadań polskiej pomocy humanitarnej, szczególnie intensywnie rozwijanym od czasów niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

 

Współpraca Polski z WFP jest umacniana poprzez regularne wsparcie finansowe  na rzecz walki z niedożywieniem i głodem. Nabrała ona dodatkowego wymiaru od czasu powołania Stałego Przedstawiciela Polski przy ONZ w Rzymie na członka Prezydium Rady Zarządzającej WFP.

 

 

 

Min. @RauZbigniew rozmawiał dziś z @WFPChief Davidem Beasley'em o bezpieczeństwie żywnościowym w czasie pandemii #COVID19.
Polska 🇵🇱 udzieli wsparcia @WFPYemen w wysokości 1 mln PLN na zakup żywności dla dotkniętego klęską głodu Jemenu 🇾🇪. pic.twitter.com/QYLBYOFE5G

— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) April 28, 2021

 

 

{"register":{"columns":[]}}