W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Bezpłatne badania ANTY-HCV

Bezpłatne badania w kierunku HCV.

 

Warto pamiętać, że profilaktyka jest kluczem do szybkiej diagnostyki i przekłada się na korzyści dla danego pacjenta, i całego systemu.sa HCV. Eksperci szacują, że w Polsce ok.150 tys. osób jest zakażonych HCV, z czego aż 86% nie jest tego świadoma.

plakat kampanii promującej bezpłatne badani anty-HCV. W centrum wnętrzności ludzkiego organizmu z wyróżnioną kolorem pomarańczowym wątrobą. U góry odnośnik z tekstem "nieleczone HCV może prowadzić do marskości wątroby. Aż 86% zakażonych nie wie o swojej chorobie."

HCV to śmiertelny wirus, który prowadzi do zapalenia wątroby (WZW typu C). Nieleczone może powodować marskość wątroby i rozwój raka, jedynym sposobem zapobiegania skutkom zakażenia jest jego wczesne wykrycie. We wszystkich punktach ALAB laboratoria można bezpłatnie wykonać badanie z krwi w kierunku HCV. Akcja prowadzona jest do końca roku 2021.

Kto powinien się zbadać?

Każdy! Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW typu C) wywołuje wirus HCV, który przez lata nie daje charakterystycznych objawów choroby. Możemy odczuwać przewlekłe zmęczenie, senność, bóle stawów, nasilające się symptomy depresji czy objawy grypopodobne, których nie identyfikujemy
z ciężką chorobą.
Do zakażenia HCV dochodzi w wyniku przerwania ciągłości skóry (np. skaleczenia),
kiedy do organizmu osoby zdrowej dostanie się niewielka ilość krwi zakażonej, nawet niewidoczna gołym okiem. Wystarczy uświadomić sobie, że do takich sytuacji dochodzi podczas wizyty u kosmetyczki, w salonie manicure, w gabinecie stomatologicznym czy u fryzjera. Eksperci podkreślają, że każdy z nas był w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia. Szacuje się, że w Polsce dotyczy ono szczególnie mężczyzn pomiędzy 30 a 60 r.ż. oraz kobiet pomiędzy 45 a 80 r. ż. Dodatkowo, w grupie ryzyka znajdują się osoby, które mają podwyższoną aktywność ALT (czynnik ten wskazuje na uszkodzenie wątroby), były hospitalizowane przynajmniej 3 razy w życiu, miały przetaczaną krew lub jej preparaty przed rokiem 1992, dzieci matek zakażonych HCV oraz osoby zażywające narkotyki dożylnie, nawet incydentalnie
.

HCV - przede wszystkim świadomość

 

Pamiętajmy, że wczesne wykrycie wirusa HCV w naszym organizmie to niemal 100% szansa na wyleczenie. W Polsce dostępne jest nowoczesne leczenie, trwające najczęściej 8 - 12 tygodni.

{"register":{"columns":[]}}