W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

IMPORT środków spożywczych i materiałów lub wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością

Ciężarówka

Środki spożywcze niezwierzęcego pochodzenia (oraz materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością) importowane z państw trzecich i wprowadzane w Polsce do obrotu podlegają granicznej kontroli sanitarnej. Graniczne kontrole sanitarne przeprowadzają na przejściach granicznych pracownicy upoważnieni przez Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego oraz w miejscu przeznaczenia towarów (w siedzibie importera albo odbiorcy) pracownicy upoważnieni przez Państwowego Powiatowego lub Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego.

Tryb postępowania w przypadku zgłoszenia importowanego towaru:

  • Osoba odpowiedzialna za przywóz towaru powinna złożyć wniosek o przeprowadzenie kontroli do właściwego organu PIS nie później niż na 48 godzin (a w przypadku środków spożywczych nietrwałych mikrobiologicznie nie później niż na 24 godziny) przed planowanym przekroczeniem granicy. Wzór wniosku o dokonanie granicznej kontroli sanitarnej znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/psserzeszow/oddzial-higieny-zywnosci-i-zywienia.
  • Kontrole urzędowe obejmują m.in. kontrolę dokumentacji, wyrywkową kontrolę identyfikacyjną oraz w stosownych przypadkach kontrolę bezpośrednią (gdy wystąpi podejrzenie niezgodności z wymaganiami zdrowotnymi, albo kiedy istnieją wątpliwości odnośnie identyfikacji towaru), która oznacza kontrolę żywności obejmującą np. kontrolę środków transportu, opakowania zbiorczego, etykietowania oraz temperatury oraz pobieranie próbek do analizy i badania laboratoryjne, a także wszelkie inne kontrole niezbędne do sprawdzenia zgodności z prawem żywnościowym. *

*UWAGA! Bardzo ważne jest przedstawienie wraz z wnioskiem dokumentacji potwierdzającej, że dany środek spożywczy/materiał lub wyrób do kontaktu z żywnością jest dopuszczony do spożycia, co potwierdza producent odpowiednimi badaniami laboratoryjnymi.

  • W wyniku przeprowadzonej kontroli właściwy organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej wydaje świadectwo stwierdzające spełnianie wymagań zdrowotnych kontrolowanych towarów, decyzję nakazującą uiszczenie opłaty (zgodnie ze stawkami, które określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 maja 2009 r. w sprawie opłat za czynności wykonywane przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w ramach urzędowych kontroli żywności) a także protokół z przeprowadzonej kontroli.

Wskazany schemat postępowania jest konieczny również w przypadku importu oleju słonecznikowego z Ukrainy, który budzi obecnie zainteresowanie.

{"register":{"columns":[]}}