W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewódzki program edukacyjny "Laurka dla Mamy - Badajcie się Drogie Mamy, bo my dzieci Was kochamy"

17.04.2024

front_laur1460x616

Wojewódzki program edukacyjny dla dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i opiekunów.

Wojewódzki program edukacyjny dla Przedszkoli pod tytułem „Laurka dla Mamy – Badajcie się drogie Mamy, bo my dzieci Was kochamy” to inicjatywa profilaktyczna Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii oraz Wojewódzkiej i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych województwa dolnośląskiego. Program przeznaczony jest dla dzieci przedszkolnych w zakresie podstawowej wiedzy o zdrowiu oraz rodziców, kadry pedagogicznej i personelu administracyjnego przedszkoli w zakresie wiedzy i profilaktyki raka szyjki macicy, a także innych HPV-zależnych nowotworów.
Program objęli honorowym patronatem Wojewoda Dolnośląski oraz Prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskiej.

Od 2010 roku realizujemy wspólnie z NFZ i DCOPiH lokalną akcję promującą badania cytologiczne wśród mam dzieci przedszkolnych pod hasłem „Badajcie się drogie Mamy, bo my dzieci Was kochamy” za pomocą laurki na Dzień Matki z zaproszeniem na cytologię. W 2023 r. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wałbrzychu przygotowała i z powodzeniem zrealizowała pilotażową edycję programu, poszerzając działanie o scenariusz zajęć edukacyjnych z dziećmi i działania informacyjno-edukacyjne, kierowane do personelu Przedszkoli.
Program „Laurka dla Mamy – Badajcie się drogie Mamy, bo my dzieci Was kochamy”, który oddajemy do Państwa rąk, łączy edukację dzieci w zakresie zdrowia z motywowaniem dorosłych do aktywnego i systematycznego udziału w badaniach profilaktycznych.

Cel ogólny programu: zmniejszenie liczby zachorowań na raka szyjki macicy u kobiet poprzez regularne wykonywanie badań cytologicznych.

Cele szczegółowe programu:

  • zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości kobiet na temat zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego, a także raka szyjki macicy oraz innych HPV-zależnych nowotworów, poprzez prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych wśród rodziców przedszkolaków i personelu przedszkoli,
  • motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym, w tym cytologii,
  • popularyzacja wśród dzieci w wieku przedszkolnym zasad zdrowego stylu życia,
  • poznanie i utrwalenie słowa profilaktyka

Adresaci programu:

  • dzieci w wieku przedszkolnym,
  • Mamy przedszkolaków,
  • Personel przedszkoli - kadra pedagogiczna i obsługa administracyjno-techniczna (środowisko zawodowe w przeważającej liczbie kobiet).

Struktura programu:

  1. Zajęcia edukacyjne z dziećmi w przedszkolach, zgodnie z opracowanymi dwoma scenariuszami zajęć - Poradnik dla realizatora programu:
  • Scenariusz zajęć 1 „Dbamy o zdrowie” - do wykorzystania podczas zajęć kolorowanka edukacyjna "Dbamy o zdrowie - wzmacniamy naszą odporność,
  • Scenariusz zajęć 2 „Laurka dla mamy – badania profilaktyczne” - zabawa edukacyjna, wprowadzająca słowo "profilaktyka", kolorowanie Laurek dla Mam

2. Działania informacyjno-edukacyjne kierowane do Personelu przedszkola, prowadzone w oparciu o przygotowane materiały:

  • prezentacja o profilaktyce raka szyjki macicy i innych nowotworów HPV-zależnych,
  • filmy/spoty o profilaktyce raka szyjki macicy i raka piersi: dwie propozycje udostępnione przez Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, z udziałem Lekarzy oraz wybrane spoty Kampanii Ministerstwa Zdrowia "Planuję długie życie" (cytologia i mammografia),
  • List dla pani - zaproszenie do udziału w badaniach profilaktycznych (cytologia, mammografia) oraz informacja o miejscach wykonywania świadczeń w programach profilaktycznych dedykowanych kobietom, finansowanych ze środków publicznych (NFZ)

3. Działania informacyjno-edukacyjne kierowane do Mam dzieci przedszkolnych, prowadzone w oparciu o przygotowane materiały:

  • Laurka dla Mamy z zaproszeniem na badanie cytologiczne - wręczenie przekazanych do przedszkoli i pokolorowanych przez dzieci laurek Mamom z okazji Dnia Matki, w ramach prowadzonych w placówkach imprez okolicznościowych,
  • List dla pani - zaproszenie do udziału w badaniach profilaktycznych (cytologia, mammografia) oraz informacja o miejscach wykonywania świadczeń w programach profilaktycznych dedykowanych kobietom, finansowanych ze środków publicznych (NFZ),
  • prezentacja / filmy dot. profilaktyki raka szyjki macicy / mammografii – sposób wykorzystania do decyzji przedszkolnego Realizatora programu.

Czas realizacji programu: II semestr roku szkolnego - finał 26 maja w Dniu Matki

Zapraszamy Przedszkola do współpracy i realizacji programu.

Materiały

Poradnik dla realizatora programu
Poradnik-dla-realizatora.pdf 2.88MB
Co to jest zdrowie? - Informacja dla Nauczyciela - Załącznik IX Poradnika dla realizatora programu
Załącznik​_IX​_Co-to-jest-zdrowie-Informacja-dla-nauczyciela.pdf 0.11MB
Kolorowanka - Senariusz 1 zajęć z dziećmi - do powielenia
Kolorowanka.pdf 1.17MB
Laurka dla Mamy - avers
lurka​_dla​_mamy​_str1.jpg 0.08MB
Laurka dla Mamy - revers
Laurka-2024-2.png 0.31MB
List dla pani - plik PDF
List-dla-pani​_2024.pdf 2.96MB
List dla pani - obraz
List-dla-pani​_2024.png 1.13MB
Prezentacja - Profilaktyka raka szyjki macicy
prezentacja​_Profilaktyka​_raka​_szyjki​_macicy​_2.pptx 1.59MB
Informacja sprawozdawcza z realizacji programu - Przedszkole - plik PDF
Informacja-sprawozdawcza-Przedszkole-2023-2024.pdf 0.17MB
Informacja sprawozdawcza z realizacji programu - Przedszkole - wersja edytowalna
Informacja-sprawozdawcza-Przedszkole-2023-2024-1.docx 0.02MB

Wideo

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}