W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

II Europejski Kongres Sportu i Turystyki

28.09.2023

W dniach od 26 do 28 września w Zakopanem odbył się Europejski Kongres Sportu i Turystyki. To już druga edycja tej imprezy, która zgromadziła przedstawicieli polskiego sportu i branży turystycznej. W tym roku Kongres był też okazją do podsumowania III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska, których współgospodarzem było województwo małopolskie, odpowiedzialne także za organizację Kongresu.

Minister Kamil Bortniczuk przemawia do gości ze sceny. Na scenie stoją także trzej inni mężczyźni - prezes Polskiej Siatkówki Sebastian Świderski, premier RP Mateusz Morawiecki oraz kapitan siatkarskiej kadry Bartosz Kurek.

Przez trzy dni uczestnicy w międzynarodowym gronie dyskutowali o szansach i możliwościach, jakie daje sport i turystyka. Zakopane odwiedzili między innymi ministrowie i wiceministrowie sportu oraz turystyki z Bułgarii, Czarnogóry czy Kosowa, prezydent i sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Sportu Uniwersyteckiego czy odpowiedzialny za Igrzyska Europejskie członek władz Europejskiego Stowarzyszenia Komitetów Olimpijskich Hasan Arat.

Dwie bardzo ważne wiadomości dla świata sportu

Podczas Kongresu światło dzienne ujrzały dwie bardzo ważne dla świata sportu informacje. Premier Mateusz Morawiecki, wraz z ministrem sportu i turystyki Kamilem Bortniczukiem, prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastianem Świderskim i kapitanem siatkarskiej reprezentacji Polski Bartoszem Kurkiem ogłosili, że Polska zorganizuje Mistrzostwa Świata siatkarzy w 2027 roku.

Polska siatkówka jest na najlepszej drodze do tego, aby opatentować swój znak towarowy jako certyfikat jakości. Wszystko, co od lat dzieje się w polskiej siatkówce, jest synonimem najwyższej jakości. My, jako władze państwowe, staramy się nadążać za tym poziomem i stwarzać warunki do tego, aby jeszcze dodatkowo wspierać rozwój tej pięknej dyscypliny. Wszystko, co dobre w siatkówce, kojarzy się z Polską. Niech inni uczą się od nas, jak organizować imprezy sportowe. Najlepsi na świecie polscy kibice siatkarscy zasługują na to, aby jak najczęściej móc oglądać z bliska swoich bohaterów, kibicować im i pomagać w osiąganiu kolejnych sportowych sukcesów, których ostatnio nasi reprezentanci i reprezentantki dali nam tak wiele

- mówił minister Kamil Bortniczuk, który towarzyszył Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie w ogłoszeniu jeszcze jednej ważnej decyzji.

Jest naszą ambicją i zamiarem, aby rozpocząć starania o Letnie Igrzyska Olimpijskie w naszym kraju w roku 2036

– przekazał prezydent Duda.

Liczymy, że wybór padnie na nasz kraj. Udowodniliśmy w ostatnich latach, że jesteśmy sprawnym i sprawdzonym organizatorem imprez sportowych o randze międzynarodowej. Za nami III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. Zdaliśmy ten test - gościliśmy 7 tysięcy sportowców, dla których przygotowaliśmy obiekty i zaplecze na najwyższym poziomie. Ale za nami również inne imprezy o randze mistrzostw świata, Europy, Pucharu Świata. Tylko w ubiegłym roku zorganizowaliśmy takich wydarzeń 74. W tym roku wyśrubujemy ten rekord - będzie to 86 imprez. To wszystko buduje wiarygodność naszego kraju jako solidnego partnera

- wskazał minister Kamil Bortniczuk.

Polska sprawdzonym organizatorem imprez sportowych

Na pięciu kongresowych scenach odbywały się dyskusje panelowe poświęcone perspektywom rozwoju sportu i turystyki w kontekście popularyzacji, komercjalizacji, nowych technologii. Nie zabrakło też wątków geopolitycznych w kontekście wojny w Ukrainie, ale także organizacji wielkich imprez.

Sport przez dziesięciolecia był wykorzystywany przez totalitarne reżimy takie jak Rosja Putina czy wcześniej Związek Radziecki do propagandy i ocieplenia wizerunku. Chcemy wspólnie zastanowić się, jak temu zapobiegać, a przede wszystkim jak uczynić ze sportu narzędzie promowania wartości, które na co dzień ze sportem się kojarzą i które są wartościami ogólnoludzkimi. Mam tu na myśli zwłaszcza poszanowanie praw człowieka i poszanowanie prawa do własnej suwerenności, co przecież jest istotą sportowej rywalizacji pod narodową flagą

– powiedział minister Bortniczuk.

Polska bardzo mocno zaangażowała się w kampanię na rzecz wykluczenia Rosjan i Białorusinów z międzynarodowych zawodów sportowych po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ale pokazaliśmy też, że można bez reprezentacji Rosji i Białorusi takie zawody organizować. Najlepszym tego przykładem były Igrzyska Europejskie, które były wielkim sportowym świętem bez reprezentacji krajów agresorów, które stanowią zagrożenie dla swoich sąsiadów i dla całego światowego bezpieczeństwa

– dodał.

Podczas panelu pn. „Dyplomacja sportowa” minister Bortniczuk skomentował decyzję UEFA dopuszczającą piłkarską reprezentację Rosji U-17 do rywalizacji.

W ubiegłym roku sprzeciwiliśmy się grze Rosji w barażach o mundial w Katarze i dołączyli do nas Anglicy. Dziś Anglicy jako pierwsi sprzeciwili się występom Rosji i my również się temu sprzeciwiamy. Decyzja UEFA jest o tyle skandaliczna, że polityką małych kroków, uchylania drzwi rosyjskim sportowcom, wysługuje się młodzieżą, czyli reprezentacjami do lat 17. A to właśnie w odniesieniu do młodzieży w sposób najbardziej stanowczy powinniśmy przestrzegać zasad i standardów przyjętych przez międzynarodową społeczność. Mówimy przecież o młodych ludziach, których charaktery dopiero się formują. Oswajanie w ten sposób świata sportu z powrotem Rosjan do rywalizacji - mimo że w kontekście wojny na Ukrainie nic się nie zmienia - jest skandaliczne i cieszę się, że tak Anglia, jak i Polska, znalazły w sobie odwagę, aby się temu przeciwstawić. Wierzę, że cywilizowany świat pójdzie w nasze ślady

- podkreślił minister Bortniczuk.

Kongres – po roku od swojej inauguracji – nabrał prawdziwie międzynarodowego charakteru. Zdaniem ministra Bortniczuka to efekt wzrostu pozycji Polski w świecie sportu, zwłaszcza po Igrzyskach Europejskich.

Dzięki temu wydarzeniu staliśmy się do pewnego stopnia liderem w Europie, zwłaszcza w Europie Środkowej, jeśli chodzi o organizację dużych imprez sportowych. Widać przede wszystkim wyraźny wzrost zainteresowania naszym know-how w krajach, które rozważają organizację podobnych imprez

– podkreślał minister Kamil Bortniczuk.

Podsumowanie Igrzysk to tylko jeden z tematów, na które zwracają uwagę organizatorzy. W tym roku szczególnie rozbudowany był też blok tematyczny poświęcony nowym technologiom. Współczesny sport to dziedzina rozwoju robotyki czy sztucznej inteligencji. Dotyczy to każdej bez wyjątku dyscypliny, a także medycyny sportowej. Środowisko sportowe na całym świecie dyskutuje dzisiaj nad tym, czy e-sport powinien być traktowany jak sport tradycyjny i jak zadbać o to, by sport elektroniczny był bezpieczny i zdrowy, zwłaszcza dla młodzieży.

Od tematu e-sportu nie da się uciec, a my jako Ministerstwo Sportu i Turystyki chcemy promować sport w takiej formie, która służy ogólnemu rozwojowi i kondycji osób, które go uprawiają. Między innymi o tym, jak to najlepiej robić, rozmawialiśmy w Zakopanem

– powiedział minister Bortniczuk, komentując ten wątek.

Pierwszego dnia odbyła jest Małopolska Gala Sportu, a drugiego Gala Ambasadorów Sportu z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Przed nami bardzo ambitne cele. Trzeba mądrze przepracować czas pozostały do igrzysk olimpijskich, o które będziemy się starać. Sport jest niezwykle ważny i ma znaczący wpływ na wychowanie Polaków. Kształtuje silnych, sprawnych i mądrych obywateli. Widzę i rozumiem potrzeby polskiego sportu, dlatego będziemy dalej wspierać związki sportowe, stowarzyszenia, kluby i samorządy m.in. poprzez program modernizacji infrastruktury sportowej "Olimpia", reformę programu stypendialnego #team100 oraz szereg innych inicjatyw. Zakończę prośbą i apelem: zróbmy to razem, bo razem tworzymy polski sport

- mówił podczas gali o przyszłości polskiego sportu minister Kamil Bortniczuk.

Światowy dzień Turystyki

27 września to Światowy Dzień Turystyki - święto turystów oraz wszystkich, którzy zawodowo i nie tylko, zajmują się turystyką. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest "Zielona Energia dla Turystyki".

Podczas Kongresu rozmawialiśmy w gronie ekspertów o aktualnych tematach dotyczących m. in. turystyki zrównoważonej czy coraz popularniejszej turystyki kulinarnej, dzięki której można skutecznie promować regiony

powiedział Andrzej Gut-Mostowy, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw promocji polskiej marki .

Turystyka jest dziedziną gospodarki, której wpływ na PKB ma coraz większe znaczenie. Na rozwój turystyki wpływa wiele czynników, wśród nich można wymienić postęp cywilizacyjny, wzrost siły nabywczej ludności oraz dostępność komunikacyjną. To właśnie dostępność komunikacyjna stanowi jeden z kluczowych elementów wpływających na atrakcyjność turystyczną regionu

podkreślił Gut-Mostowy.

Oprócz walorów przyrodniczych, historycznych czy kulturowych, to właśnie dostępność komunikacyjna determinuje niejednokrotnie decyzję turysty o wyborze destynacji.

III Polsko-Bułgarskie posiedzenie ekspertów ds. turystyki

W ostatnich latach nastąpiło ożywienie współpracy Polski z Bułgarią.  Posiedzenie ekspertów ds. turystyki było okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji na tematy m.in. z obszaru współpracy naukowej i innowacyjnych rozwiązań jako istotny czynnik dla całego sektora turystyki, alternatywne formy turystyki na przykładzie turystyki kwalifikowanej, turystyki zdrowotnej i uzdrowiskowej.

Czy innowacje są niezbędne czy tylko sprzyjają osiągnięciu sukcesu i przewagi konkurencyjnej na rynku turystycznym? Jakie innowacje najbardziej mu sprzyjają? Odpowiedzi na te pytania próbowali udzielić eksperci z poszczególnych branż tworzących rynek turystyczny.

Turystyka i sport to dwie dziedziny, które coraz częściej ze sobą się łączą tworząc trwały fundament dla rozwoju obu branż. Spektakularne wydarzenia sportowe, chociażby tegoroczne III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska pokazały, że promocja poprzez sport daje wymierne korzyści. Zapewne tegoroczna edycja Kongresu przyniesie w tym względzie wiele nowych rozwiązań i możliwości.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}