W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS uznane za jedne z najlepszych w Europie

10.02.2021

Grafika dotycząca sukcesów Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS.

Organizowane przez Akademicki Związek Sportowy Integracyjne Mistrzostwa Polski zostały docenione przez Komisję Europejską UE podczas gali podsumowującej konkurs #BeInclusive. Impreza została uznana za jedną z trzech najlepszych w Europie w obszarze sportu osób z niepełnosprawnościami. 

Konkurs #BeInclusive EU Sport Awards to inicjatywa Komisji Europejskiej skierowana do instytucji publicznych, prywatnych i pozarządowych, których działania są ukierunkowane na włączenie społeczne wykluczonych grup. Dotyczy to m.in. mniejszości etnicznych, uchodźców, osób niepełnosprawnych, grup stojących w obliczu trudnej sytuacji społecznej.

Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS poprzez sport przyczyniają się do integracji wykluczonych mniejszości. Podczas gali #BeInclusive EU Sport Awards jako najlepsze wskazane zostały projekty z Portugalii, Polski i Francji. Zwycięzcy otrzymają po 10 tyś euro nagrody.

Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS

Projekt realizowany jest od pięciu lat. W tym czasie przeprowadzono pięć cykli rozgrywek, obejmujących łącznie 39 zawodów dla studentów i pracowników uczelni wyższych z niepełnosprawnościami. Ponad 1700 uczestników mogło rywalizować w takich dyscyplinach jak: badminton, bilard, boccia, bowling, e-sport, goalball, pływanie, showdown, strzelectwo sportowe, szachy, tenis stołowy oraz żeglarstwo.

Organizatorzy IMP AZS:

Badminton – od 2020 – AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

Bilard – od 2016 – AZS Politechniki Częstochowskiej

Boccia – od 2016 – AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego

Bowling – od 2016 – AZS Politechniki Częstochowskiej

E-sport – od 2020 – E-sport Association

Goalball – od 2016 – AZS Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy

Pływanie – od 2016 – AZS Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Showdown – od 2016 – AZS Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy

Strzelectwo Sportowe – od 2016 – AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego

Szachy – od 2016 – AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Tenis Stołowy – od 2016 – AZS Politechniki Poznańskiej, od 2020 – AZS Uniwersytetu Gdańskiego

Żeglarstwo – od 2020 – AZS Wilkasy

Wsparcie sportu akademickiego

Ministerstwo Sportu wspiera sport akademicki w ramach Programu  „Upowszechniania sportu w środowisku akademickim”. Głównymi celami Programu są: zwiększenie aktywności fizycznej studentów poprzez tworzenie dla nich warunków do aktywnego spędzania czasu wolnego i kształtowania zdrowego stylu życia, umożliwienie współzawodnictwa sportowego, przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym (np. nadwaga, otyłość), budowanie postaw obywatelskich wśród studentów, czy wreszcie przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i zjawiskom patologii społecznej.

Partnerem Ministerstwa Sportu w realizacji zadań z zakresu sportu i rekreacji w środowisku akademickim jest Akademicki Związek Sportowy (AZS), zrzeszający w swoich strukturach ponad 42 tys. członków, którzy trenują w 250 klubach uczelnianych w całej Polsce, biorąc udział w krajowej i międzynarodowej rywalizacji.

{"register":{"columns":[]}}