W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja prasowa Programu Szkolny Klub Sportowy

16.09.2020

Pani Minister słuchająca wypowiedzi innych ekspertów programu SKS.

Z bezpłatnych zajęć sportowych w ramach Programu Szkolny Klub Sportowy korzysta obecnie ok. 300 000 uczniów w całej Polsce. Zapraszamy do udziału, bo zajęcia SKS to mnóstwo korzyści!

16 września 2020 r. na stadionie PGE Narodowym w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Programu Szkolny Klub Sportowy, której  głównym tematem była aktywność fizyczna dzieci i młodzieży w dobie pandemii. W wydarzeniu uczestniczyła Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

O Programie

– Wspieramy aktywizację społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem sportu dzieci
i młodzieży. Sukcesywnie zwiększamy nakłady na sport powszechny. Tylko w tym roku przeznaczyliśmy na ten cel ponad 282 mln zł. Program Szkolny Klub Sportowy pomaga nam dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, ponieważ zajęcia odbywają się w środowisku szkolnym. W tym roku w zajęciach realizowanych w ramach Programu SKS uczestniczy blisko 300 tys. dzieci z prawie 9 tys. szkół. Zwracamy uwagę jak ważne w czasach pandemii koronawirusa jest regularne uprawianie sportu, dlatego cieszę się, że pomimo trudnej sytuacji, w której musimy się odnaleźć, w większości placówek edukacyjnych, które realizują Program SKS, zajęcia się odbywają
– powiedziała Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Podstawowym celem Programu Szkolny Klub Sportowy jest upowszechnianie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W ramach Programu realizowanych jest blisko 100 różnorodnych form aktywności. Odbywają się one dwa razy w tygodniu w formie 60-minutowych zajęć. Nasz Program rozwija się i angażuje coraz więcej dzieci, rodziców i nauczycieli – daje nam to wyjątkową szansę bycia razem, tworzenia SKS-owej społeczności.

Od pierwszej edycji Program SKS wspiera PKN Orlen, największy mecenas polskiego sportu. – Zaangażowanie w projekt jest efektem realizacji strategii społecznej odpowiedzialności biznesu. Zachęcamy do aktywności fizycznej oraz propagujemy zdrowy styl życia w szczególności wśród dzieci i młodzieży, gdyż mamy świadomość, że największe sukcesy sportowe to wynik intensywnej pracy już od najmłodszych lat. – mówiła Agata Pniewska – Dyrektor Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów PKN ORLEN.

Realizacja zajęć SKS

Rolę operatora krajowego Programu pełni Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, który od lat zajmuje się pracą naukowo-badawczą w obszarze sportu oraz skutecznie wdraża ogólnopolskie projekty mające na celu upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży.

– Pomimo wszystkich problemów realizujemy zajęcia i edukujemy społeczność SKS jak ważna jest aktywność fizyczna w dobie pandemii koronawirusa. Oczywiście nasze zajęcia zorganizowane są zgodnie ze wszystkimi obostrzeniami i według zasad wynikających z aktualnie obowiązujących przepisów prawa. Po wiosennych zawirowaniach, uprawianie sportu jest praktycznie uwolnione i staramy się to jak najlepiej wykorzystać w pracy z dziećmi i młodzieżą. Jesteśmy również przygotowani na ewentualne ograniczenia, które mogą być wprowadzane w najbliższych miesiącach. Gdyby tak się stało, będziemy pokazywać, że aktywnym można być w każdych okolicznościach. Nawet, jeżeli przez jakiś czas trzeba zostać w domu. – stwierdziła Dyrektor Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego, dr Urszula Włodarczyk.

– Aktywność sportowa, zarówno na poziomie wyczynowym, jak i sportu dzieci i młodzieży, w obecnej sytuacji jest bezpieczna, pod warunkiem stosowania się do narzuconych obowiązującymi przepisami prawa zasad i zaleceń. Główny Inspektorat Sanitarny od lat  zaangażowany jest w promocję sportu i aktywności wśród najmłodszych. Zdajemy sobie sprawę, że w kontekście zdrowia, dbanie o formę ma fundamentalne znaczenie w czasie pandemii  - powiedziała Aleksandra Lusawa z Biura Komunikacji Społecznej i Promocji Zdrowia Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Z analiz przeprowadzonych przez zespół projektów z Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że od września br., mimo aktualnej sytuacji epidemiologicznej, w większości szkół Program SKS realizowany jest zgodnie z założeniami. Zajęcia w zdecydowanej większości prowadzone są w szkolnych halach gimnastycznych lub na przyszkolnych boiskach, a wśród aktywności dominują gry zespołowe, gry i zabawy ogólnorozwojowe oraz lekkoatletyka. Zajęcia SKS są wyjątkowe, znacznie łatwiej adaptować je do zmieniającej się rzeczywistości i wymogów niż np. zajęcia wychowania fizycznego z jednolitą podstawą programową.

– Odpowiednia aktywność fizyczna zwiększa wydolność organizmu, ogranicza ryzyko otyłości i zmniejsza zapadalność na wiele chorób. Dane z badań naukowych potwierdzają, że brak dostatecznej aktywności fizycznej nasila ryzyko pogorszenia zdrowia, sprzyja rozwojowi tzw. chorób cywilizacyjnych. Nie bez powodu podkreśla się, że ruch to lek,  a dodatkową dawkę tego naturalnego lekarstwa dzieci i młodzież otrzymują na zajęciach SKS. Sport zalicza się do grona liderów w procesie normalizacji codziennej aktywności w okresie pandemii. Przy zachowaniu przygotowanych zasad reżimu sanitarnego, sport staje się nie tylko ważną inwestycją w zdrowie młodego społeczeństwa, ale też szansą na rozpoczęcie pięknej życiowej przygody na drodze do mistrzostwa. Podczas zajęć SKS, uczestnicy pod kierunkiem specjalistów mają szansę rozwijać swoją sprawność fizyczną, zdrowie, pasję i odetchnąć choć trochę od ciężaru epidemii bawiąc się i rywalizując z rówieśnikami – to bardzo ważne dla kondycji fizycznej i psychicznej. Natomiast prowadzący SKS-y mają szansę w dużym stopniu wykorzystać potencjał zasobów i popularność określonego sportu w regionie – podsumował dr Piotr Żmijewski – fizjolog sportu z Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego.

Wideo

Zdjęcia (6)