W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Liczba turystów międzynarodowych w 2014 r. przekroczyła 1,1 mld

Międzynarodowy ruch turystyczny w 2014 r. wzrósł o 4,7% w porównaniu z rokiem 2013. Granicę swego kraju przekroczyło ponad 1,138 mld turystów.

Z najnowszych danych Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) wynika, że w 2014 r. liczba międzynarodowych turystów na świecie osiągnęła poziom 1,138 mln, tj. o 51 mln więcej niż w roku poprzednim. Jest to piąty rok z rzędu, licząc od kryzysowego roku 2009, ze wzrostem liczby turystów powyżej średniej. UNWTO przewiduje, że w 2015 r. wzrost ten może wynieść ok. 3 – 4%, co dodatkowo przyczyni się do światowego ożywienia gospodarczego. „W ciągu ostatnich lat turystyka okazała się zaskakująco silną i prężną gałęzią gospodarki oraz fundamentem ożywienia gospodarczego, przynoszącym do budżetów miliardy dolarów oraz tworzącym miliony miejsc pracy” - powiedział sekretarz generalny UNWTO, Taleb Rifai.

Z danych organizacji wynika, że w ubiegłym roku każdy region świata odnotował wzrost, jeśli chodzi o liczbę odwiedzających turystów. Największy odnotowany został w przypadku obu Ameryk (+7%), które w 2014 r. odwiedziło 181 mln turystów, tj. o 13 mln więcej niż w 2013 r., a największą popularnością w tej części świata cieszył się Meksyk. Na kolejnej pozycji uplasowały się kraje Azji i Pacyfiku (+5%), natomiast w Europie oraz na Bliskim Wschodzie ruch turystyczny był większy o 4%, a Afryka zanotowała wzrost na poziomie 2%.

Według UNWTO, najczęściej odwiedzanym regionem, z ponad połową międzynarodowych turystów na świecie była Europa, którą w 2014 r. odwiedziło 588 mln turystów, tj. o 22 mln więcej niż w 2013 r. Turyści najchętniej odwiedzali Europę Północną i Południową oraz kraje Europy Śródziemnomorskiej (+7%), natomiast w Europie Zachodniej wzrost był niewielki (+2%). W odniesieniu do Europy Centralnej i Wschodniej, po 3 latach dużego wzrostu, odnotowano stagnację, do czego w dużym stopniu przyczyniła się niestabilna sytuacja polityczna w Rosji i na Ukrainie. Należy zaznaczyć, że w przypadku Polski, liczba przyjazdów turystów zagranicznych może być wyższa o ok. 4% w odniesieniu do roku poprzedniego. UNWTO poinformowało, że „dzięki tym wynikom, turystyka jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do europejskiego ożywienia gospodarczego".

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.03.2018 10:59 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
09.03.2018 10:59 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}