Masterplany dla polskiego sportu i Strategia Rozwoju Sportu - spotkanie MSiT z polskimi związkami sportowymi
24.03.2026
W hali Torwar w Warszawie odbyło się spotkanie sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Piotra Borysa z przedstawicielami polskich związków sportowych, poświęcone aktualnym wyzwaniom stojącym przed polskim sportem w kontekście sytuacji międzynarodowej oraz prac nad Strategią Rozwoju Sportu.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele środowiska sportowego oraz eksperci, którzy omówili m.in. kierunki tworzenia tzw. masterplanów dla poszczególnych dyscyplin oraz harmonogram prac nad nową strategią rozwoju sportu w Polsce. Istotnym elementem spotkania była również dyskusja nad modelem zarządzania strategicznego w sporcie oraz potrzebami wsparcia dla polskich związków sportowych.
Masterplany i Strategia Rozwoju Sportu
Jednym z kluczowych tematów spotkania były założenia tworzenia masterplanów dla polskich związków sportowych oraz ich rola w budowie nowoczesnego systemu zarządzania sportem w Polsce.
Masterplan ma stanowić podstawowy dokument strategiczny dla każdego polskiego związku sportowego, wyznaczający kierunek jego działania oraz definiujący istotę funkcjonowania organizacji. Jego rolą jest określenie długofalowych celów, wizji rozwoju oraz priorytetów działania, a także wskazanie kluczowych obszarów strategicznych dla danej dyscypliny.
Wśród najważniejszych elementów masterplanów wskazano m.in.:
- rozwój systemu zarządzania talentami,
- wzmocnienie roli i znaczenia zawodu trenera,
- budowanie silnych podstaw szkolenia poprzez pracę z dziećmi i młodzieżą od najmłodszych lat.
Założenia te stanowią jednocześnie istotny wkład w przygotowywaną Strategię Rozwoju Sportu, która będzie miała charakter dokumentu rządowego i wyznaczy kierunki polityki sportowej państwa w kolejnych latach.
Stanowisko MSiT w sprawie Rosji i Białorusi
Istotnym wątkiem dyskusji była sytuacja związana z dopuszczaniem sportowców z Rosji i Białorusi do międzynarodowej rywalizacji sportowej, w tym możliwość ich występów pod flagami narodowymi.
Ministerstwo Sportu i Turystyki podtrzymuje jednoznaczne stanowisko sprzeciwu wobec przywracania sportowców z tych państw do międzynarodowych zawodów pod symbolami narodowymi. W ocenie resortu powrót flag i hymnów państw prowadzących agresję przeciwko Ukrainie jest decyzją błędną, podważającą solidarność międzynarodową oraz wartości, na których opiera się sport.
MSiT wskazuje, że:
- do czasu zakończenia wojny w Ukrainie Polska sprzeciwia się powrotowi rosyjskich i białoruskich sportowców do pełnej rywalizacji międzynarodowej,
- na terytorium Polski nie ma możliwości startu zawodników reprezentujących Rosję i Białoruś pod ich flagami, niezależnie od rangi i kategorii zawodów,
- utrzymanie sankcji sportowych wobec tych państw pozostaje priorytetem polityki sportowej Polski.
Jednocześnie ministerstwo dopuszcza możliwość udziału indywidualnych zawodników z tych krajów wyłącznie w charakterze neutralnym, pod warunkiem spełnienia restrykcyjnych kryteriów, w tym braku powiązań z aparatem państwowym oraz jednoznacznego sprzeciwu wobec wojny.
Zawsze będziemy stać po stronie zawodników i dbać o to, aby polscy sportowcy nie byli poszkodowani w rywalizacji. Jednocześnie imprezy organizowane w Polsce nie mogą odbywać się z udziałem reprezentacji Rosji i Białorusi pod ich flagą i hymnem – w tej kwestii musimy zachować pełną spójność
- podkreślił sekretarz stanu Piotr Borys.
Przypominamy, że nadal obowiązują Rekomendacje MSiT dotyczące udziału zawodników z Rosji i Białorusi we współzawodnictwie sportowym na terenie Polski z 22 lipca 2022 roku.
Współpraca i dalsze działania
Podczas spotkania podkreślono znaczenie ścisłej współpracy między ministerstwem a polskimi związkami sportowymi, zarówno w zakresie organizacji wydarzeń międzynarodowych, jak i wypracowywania długofalowych kierunków rozwoju sportu.
MSiT zadeklarowało gotowość do dalszych konsultacji oraz wsparcia środowiska sportowego w obliczu dynamicznie zmieniających się uwarunkowań międzynarodowych.