W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Medaliści igrzysk olimpijskich w Tokio uhonorowani odznaczeniami państwowymi

31.08.2021

Reprezentanci Polski na XXXII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio zostali uhonorowani przez Prezydenta Andrzeja Dudę odznaczeniami państwowymi. „Dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej i całego naszego społeczeństwa za wielką radość, wielkie emocje i dumę" – powiedział prezydent Duda wręczając odznaczenia. W uroczystości, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim, wziął udział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Profesor Piotr Gliński.

edaliści igrzysk olimpijskich w Tokio uhonorowani odznaczeniami państwowymi, fot. Danuta Matloch

Reprezentacja Polski wywalczyła w Tokio 14 medali: cztery złote, pięć srebrnych i pięć brązowych.

Trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia sportowe i promowanie Polski na arenie międzynarodowej.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali pozostali złoci medaliści zmagań olimpijskich w stolicy Japonii - Iga Baumgart-Witan, Kajetan Duszyński, Małgorzata Hołub-Kowalik, Natalia Kaczmarek, Dariusz Kowaluk, Justyna Święty-Ersetic i Karol Zalewski, reprezentujący Polskę w lekkoatletycznej sztafecie mieszanej 4x400 m, młociarz Wojciech Nowicki i chodziarz Dawid Tomala.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano pozostałych zawodników, którzy w Tokio zajęli miejsca na podium. Srebrne medale wywalczyły: oszczepniczka Maria Andrejczyk, wioślarska czwórka podwójna kobiet (Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann), kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska w K2 500 m, żeglarki Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar - w klasie 470 oraz lekkoatletyczna sztafeta 4x400 m kobiet (Krzyż Kawalerski otrzymała tylko Anna Kiełbasińska, bowiem w składzie były też Kaczmarek, Baumgart-Witan, Hołub-Kowalik i Święty-Ersetic). Brązowe krążki zdobyli zaś: młociarze Malwina Kopron i Paweł Fajdek, Patryk Dobek w biegu na 800 m, zapaśnik Tadeusz Michalik (styl klasyczny, kat. 97 kg) oraz kajakarki w K4 500 m (z Nają i Puławską wystąpiły w tej konkurencji Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska).

Doceniona została również rywalizująca we wspinaczce sportowej Aleksandra Mirosław. Zawodniczka, która zajęła czwarte miejsce w kombinacji i ustanowiła rekord świata w będącej jej specjalnością czasówce, otrzymała Złoty Krzyż Zasługi za wybitne zasługi w działalności na rzecz krzewienia i propagowania idei olimpijskiej.

Prezydent docenił również działaczy oraz trenerów. Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej oraz zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu.

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski przyznano Szymonowi Ziółkowskiemu, mistrzowi olimpijskiemu w rzucie młotem z Sydney, a obecnie trenerowi Fajdka oraz Czesławowi Cybulskiemu.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano trenerów związanych ze złotą sztafetą mieszaną - Aleksandra Matusińskiego i Marka Rożeja, Grzegorza Tomalę, który jest trenerem syna Dawida, prowadzącą Nowickiego Malwinę Wojtulewicz oraz Włodzimierza Zawadzkiego, który jest opiekunem Michalika, a sam jako zapaśnik wywalczył olimpijskie złoto w Atlancie.

Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski przyznano trenerom pozostałych medalistów.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}