W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Sportu objął honorowym patronatem obchody 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego

26.02.2021

Zdjęcie grupowe podczas prezentacji znaczka.

2 marca 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin legendarnego selekcjonera reprezentacji Polski, Kazimierza Górskiego. Obchody jubileuszu, objęte honorowym patronatem Ministra Sportu, już się rozpoczęły. W Muzeum Sportu i Turystyki zaprezentowany został wydany przez Pocztę Polską wyjątkowy znaczek pocztowy z wizerunkiem Kazimierza Górskiego. Ministerstwo Sportu podczas uroczystości reprezentowała sekretarz stanu Anna Krupka.

W wydarzeniu wzięli również udział: syn Kazimierza Górskiego – Dariusz Górski z rodziną, przedstawiciele Poczty Polskiej – prezes Tomasz Zdzikot i wiceprezes Wiesław Włodek, ambasador Fundacji Kazimierza Górskiego – Janusz Jesionek oraz prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

Cieszę się, że setna rocznica urodzin Kazimierza Górskiego - wielkiego trenera, selekcjonera reprezentacji Polski - została uwieczniona w tak wyjątkowy sposób. W piłkarskiej historii naszego kraju nie było drugiego takiego trenera, jak Kazimierz Górski. Zwycięstwa i medale zdobyte przez "Orły Górskiego" należą do największych sukcesów polskiego sportu – powiedziała wiceminister Anna Krupka.

Kazimierz Górski, prowadząc piłkarską reprezentację Polski, zdobył wraz z nią m.in. złoty medal olimpijski w 1972 roku (Igrzyska Olimpijskie w Monachium), zajął trzecie miejsce na mundialu w 1974 (RFN) i wywalczył srebro na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 r. A to tylko najważniejsze z jego osiągnięć.

- Zachęcam wszystkich do czytania o wspaniałych osiągnięciach pana Kazimierza Górskiego, do zapoznawania się z nimi – postać selekcjonera Górskiego może być wzorem dla kolejnych pokoleń Polaków – podkreśliła wiceminister Krupka.

Wprowadzony dziś do obiegu, w nakładzie miliona sztuk, znaczek emisji „Kazimierz Górski” trafi wkrótce do placówek pocztowych w całym kraju. Autor projektu, Jarosław Ochendzan, przedstawił na nim sylwetkę „Trenera Tysiąclecia”, Kazimierza Górskiego. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona trenera XX wieku na murawie boiska piłkarskiego, podczas sesji treningowej z reprezentacją Polski. Datownik zawiera natomiast podpis Kazimierza Górskiego.

- Poczta Polska od lat honoruje swoimi znaczkami wybitnych Polaków, postaci znane ze świata kultury, nauki, ale także sportu, który rozsławia nasz kraj na arenie międzynarodowej. Kazimierz Górski należy niewątpliwie do grona osób, które zapisały się w historii naszego sportu i warto tę postać przypominać kolejnym pokoleniom – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Kazimierz Górski był wybitnym szkoleniowcem, świetnym selekcjonerem i wyjątkowym wychowawcą. Przede wszystkim jednak – powszechnie szanowanym człowiekiem. Takich ludzi spotyka się niezmiernie rzadko – stwierdził Janusz Jesionek, prezes Fundacji Kazimierza Górskiego. – Sukcesy zawodowe, które osiągnął – a przecież były olbrzymie – większość z nas popchnęłyby do niczym nieskrępowanej dumy. Pana Kazimierza jednak nie zmieniły. Był bardzo spokojną osobą i to okazywało się kluczowe, gdy reprezentacja Polski grała o bardzo wysokie stawki. A wiadomo, że podczas kadencji Górskiego zawsze rywalizowała o te najwyższe. Potrafił reagować na tym samym poziomie emocjonalnym, nawet w sytuacjach kryzysowych – dodał.

Obchody jubileuszu 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego:

Prezentacja znaczka pocztowego poświęconego Kazimierzowi Górskiemu to jeden z punktów obchodów 100. rocznicy urodzin wielkiego trenera. Pielęgnująca pamięć o selekcjonerze Fundacja Kazimierza Górskiego – wraz z partnerami i sponsorami - przygotowała z tej okazji szereg aktywności, które będą się odbywały w następnych tygodniach.

Zapraszamy do zapoznania się z planem obchodów:

12.12.2020 - PKP Intercity uruchomiło połączenie kolejowe między Rzeszowem a Szczecinem pod nazwą "TLK Górski"

26.02.2021

- konferencja prasowa nt. znaczka  K. Górskiego
- początek akcji obejmującej całą 19. kolejkę (26-28.02.) rozgrywek najwyższej ligi przygotowanej przez Ekstraklasę S.A. i Fundację K. Górskiego - zawodnicy wszystkich klubów wybiegną na przedmeczowe rozgrzewki w koszulkach upamiętniających wybitnego trenera.

2.03.2021 - dzień urodzin Kazimierza Górskiego:
- msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego

- złożenie kwiatów na grobie Państwa Górskich na Cmentarzu Powązkowskim
- rozpoczęcie cyklu audycji o Kazimierzu Górskim na antenie Polskiego Radia
- otwarcie wystawy o Kazimierzu Górskim w Muzeum Sportu i Turystyki
- blok informacyjny o życiu i działalności Kazimierza Górskiego w TVP Sport

4.03.2021 - otwarcie wystawy o K. Górskim w Muzeum Legii Warszawa

24.03.2021 – premiera najnowszej biografii Kazimierza . Górskiego pt. "Górski" (Wydawnictwo  "Znak")

24.04.2021 - uroczysta gala  na cześć K. Górskiego z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych oraz "Orłów Górskiego". Program przygotowuje i zrealizuje TVP.

Kazimierz Górski

Urodzony 2.03.1921 r. we Lwowie Kazimierz Górski był piłkarzem i jednym z najwybitniejszych polskich trenerów piłkarskich w XX wieku. Z reprezentacją Polski sięgnął po mistrzostwo olimpijskie w 1972 roku (Monachium) oraz wicemistrzostwo na kolejnych Igrzyskach (Montreal 1976). Najbardziej prestiżowym osiągnięciem w karierze trenerskiej Kazimierza Górskiego było zdobycia z polską kadrą III miejsca podczas Mistrzostw Świata w 1974 roku (RFN). W trakcie swojej przygody z piłką klubową pięciokrotnie sięgał po mistrzostwo Grecji oraz czterokrotnie po Puchar Grecji. W 1960 roku zdobył wicemistrzostwo Polski z Legią Warszawa. W latach 1991-1995 pełnił funkcję prezesa PZPN, a od 1995 roku funkcję honorowego prezesa polskiej federacji piłkarskiej. Zmarł 23.05.2006 r. w wieku 85 lat w Warszawie. 2 czerwca 2006 spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}