W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministerstwo Sportu i Turystyki aktywnie przeciwdziała przemocy w sporcie

14.03.2023

Aktywne przeciwdziałanie przyczynom przestępczości w obszarze sportu oraz wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży – to główny cel trzydniowych warsztatów w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Na wniosek ministra sportu i turystyki Kamila Bortniczuka agenda warsztatów została poszerzona o szkolenie z zakresu nadużyć seksualnych w sporcie.

Minister Kamil Bortniczuk przemawia do zebranych podczas konferencji prasowej na temat warsztatów o przeciwdziałaniu przemocy w sporcie. W tle wiceminister Marcin Romanowski z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz przedstawiciele Instytutu Sportu i Światowej Organizacji Zdrowia.

Warsztaty, które 14 marca br. rozpoczęły się w Centrum Olimpijskim, to wspólna inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki, Instytutu Sportu, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Fundacji Olimpijskiej na rzecz Uchodźców (ORF).

Wspólne działania Ministerstwa Sportu i Turystyki, Instytutu Sportu, WHO i ORF

Trzydniowe warsztaty to kolejny etap projektu na rzecz integracji oraz wsparcia psychologicznego w sporcie dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy, który już od 2022 roku prowadzony jest przez ministerstwo, instytut i WHO. W ramach ministerialnego Programu Szkolny Klub Sportowy, w zajęciach grup integracyjnych wzięło udział blisko 8 tysięcy dzieci z Polski i Ukrainy. Ministerstwo zareagowało na sygnały środowiska o konieczności wsparcia nauczycieli w zakresie szybkiej interwencji psychologicznej na zajęciach prowadzonych z dziećmi i młodzieżą.

Rozpoczynające się dziś warsztaty z pomocy psychologicznej to kolejne działania, jakie podejmujemy w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sporcie. Na mój wniosek agenda warsztatów została poszerzona o eksperckie szkolenie z zakresu nadużyć seksualnych w sporcie wśród dzieci i młodzieży. Zamierzamy aktywnie przeciwdziałać przyczynom przestępczości w obszarze sportu – będziemy edukować, promować wiedzę na temat zwalczania niepożądanych zachowań i form wspierania pokrzywdzonych oraz możliwości uzyskania przez nich pomocy

– powiedział minister Kamil Bortniczuk podczas briefingu prasowego.

Warsztaty z pierwszej pomocy psychologicznej w sporcie prowadzone są przez ekspertów m.in. z WHO i Fundacji Olimpijskiej na rzecz Uchodźców. Biorą w nich udział psychologowie, nauczyciele, trenerzy, przedstawiciele Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej, Instytutu Sportu – Polskiego Instytutu Badawczego oraz nauczyciele akademiccy. Podczas modułu dotyczącego nadużyć seksualnych obecny był także przedstawiciel Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich poniżej 15. roku życia.

Dzieci, młodzież, a także osoby im najbliższe muszą wiedzieć, jak reagować i skutecznie odnajdywać się w sytuacjach niepożądanych. Naszym celem jest uświadomienie środowisku sportowemu, że sprawcy przemocy w sporcie nie są ani anonimowi ani bezkarni

– podkreślił minister Bortniczuk.

Współpraca Ministerstwa Sportu i Turystyki z Ministerstwem Sprawiedliwości

Warsztaty na rzecz psychologicznego wsparcia w sporcie to kolejny krok resortu mający na celu pomoc pokrzywdzonym i zapobieganie przemocy w sporcie. 28 lutego br., minister Kamil Bortniczuk oraz minister Marcin Romanowski z Ministerstwa Sprawiedliwości podpisali porozumienie o współpracy, którego celem jest zwiększenie dostępności pomocy dla sportowców będących ofiarami przestępstw, świadków i ich bliskich oraz przeciwdziałanie przyczynom przestępczości w obszarze sportu.

W ramach współpracy Ministerstwa Sportu i Turystyki z Ministerstwem Sprawiedliwości, będącym dysponentem Funduszu Sprawiedliwości, do uczestników warsztatów trafią materiały informacyjne – ulotki, plakaty, infografiki - na temat wsparcia osób pokrzywdzonych. Docelowo materiały te trafią do szkół i klubów sportowych. Przeszkoleni zostaną również przedstawiciele 305 placówek Funduszu Sprawiedliwości w całej Polsce.

Całodobowa linia pomocy pokrzywdzonym

Pokrzywdzeni mogą skorzystać z całodobowej linii pomocy, wsparcia psychologicznego, prawnego, materialnego, rehabilitacyjnego oraz medycznego. Wsparcie jest całkowicie bezpłatne, a infolinia dla pokrzywdzonych zapewnia anonimowość.

Widzisz zagrożenie? Reaguj! Możesz uratować czyjeś zdrowie lub życie

Całodobowa linia pomocy pokrzywdzonym: nr tel. 222 309 900

Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka: nr tel. 800 121 212

Ogólny numer alarmowy: 112

Więcej informacji o pomocy udzielanej w ramach Funduszu Sprawiedliwości.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}