W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministrowie ds. sportu Polski i Ukrainy przeciwni przywróceniu Rosjan do rywalizacji piłkarskiej

23.01.2023

Ministrowie do spraw sportu Polski i Ukrainy wyrazili stanowczy sprzeciw wobec idei umożliwienia rosyjskim klubom i reprezentacji narodowej powrotu do międzynarodowej rywalizacji piłkarskiej. Kamil Bortniczuk i Wadym Hutcajt skierowali w tej sprawie list do Aleksandra Ceferina, Prezydenta Europejskiej Federacji Piłkarskiej (UEFA).

Grafika o białym tle, na którym - w prawym górnym rogu - znajdują się trzy łuki, zaś po środku napis „Ministrowie ds. sportu Polski i Ukrainy przeciwni przywróceniu Rosjan do rywalizacji piłkarskiej”.

"Szanowny Panie Prezydencie,

piszemy do Pana, aby wyrazić nasz zdecydowany sprzeciw wobec idei umożliwienia rosyjskim klubom i rosyjskiej reprezentacji narodowej powrotu do międzynarodowej rywalizacji.

Wojna trwa. Upłynął prawie rok od niesprowokowanego, barbarzyńskiego ataku Rosji na Ukrainę. Każdego dnia Rosja szokuje społeczność międzynarodową kolejnymi przerażającymi atakami na cywilów, podejmując kampanię zniszczenia i śmierci w celu przejęcia kontroli nad Ukrainą.

Międzynarodowa społeczność sportowa od początku wojny okazuje solidarność i wsparcie wobec Ukrainy, wykluczając rosyjskie i białoruskie drużyny, kluby i zawodników z udziału w międzynarodowych imprezach sportowych. Obecnie - bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - społeczność sportowa musi stanąć po stronie narodu, który został brutalnie zaatakowany.

Na Ukrainie wiele obiektów sportowych, w tym stadiony piłkarskie wybudowane na mistrzostwa UEFA EURO 2012, których gospodarzami były Ukraina i Polska legło w gruzach. Wielu zawodników i trenerów wstąpiło do wojska albo sił obrony terytorialnej, aby walczyć o wolność swojego kraju. Kluby piłkarskie zostały zmuszone do prowadzenia działań humanitarnych, a niektóre stadiony przekształcono w obiekty dla uchodźców. Niektóre kluby musiały przenieść się na zachód kraju, a inne nawet go opuścić, np. klub Szachtar działający teraz w większości w Warszawie czy Dynamo Kijów, działający w większości w Łodzi.

W tych okolicznościach nie możemy sobie wyobrazić, że zawodnicy reprezentujący agresora mogliby zostać ponownie dopuszczeni do rywalizacji międzynarodowej, podczas gdy zawodnicy ukraińscy nie mogą swobodnie uczestniczyć w zajęciach sportowych we własnym kraju, gdyż ich infrastrukturę sportową zniszczyły rosyjskie ataki, a trwająca wojna zmieniła ich życie pod każdym względem.

Nie pojawiły się żadne sygnały świadczące o tym, że Rosja planuje wycofać swoje siły wojskowe z Ukrainy, co wciąż jest podstawowym warunkiem jakiejkolwiek dyskusji o przywróceniu obecności rosyjskich i białoruskich zawodników na międzynarodowej arenie sportowej”.

Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Wadym Hutcajt, Minister ds. Młodzieży i Sportu Ukrainy, Prezes Narodowego Komitetu Olimpijskiego Ukrainy

Materiały

Apel ministrów ds. sportu Polski i Ukrainy w sprawie przywrócenia Rosjan do rywalizacji piłkarskiej
letter​_to​_UEFA.pdf 0.60MB
{"register":{"columns":[]}}