W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Piękny jubileusz polskiego kolarstwa: to już 100 lat!

30.06.2020

PRUSZKOW 30.06.2020
INAUGURACJA OBCHODOW 100-LECIA POLSKIEGO KOLARSTWA --- 100 YEARS OF POLISH CYCLING
URSZULA LOS DANUTA DMOWSKA-ANDRZEJUK MARLENA KARWACKA
FOT. PIOTR KUCZA/FOTOPYK

Debiut Minister Sportu na torze kolarskim 

Z okazji jubileuszu "100-lecia polskiego kolarstwa" Minister Sportu postanowiła spróbować swoich sił na torze kolarskim w Pruszkowie. Wspierały ją wybitne zawodniczki - Urszula Łoś i Marlena Karwacka. Następnie role się odwróciły i Danuta Dmowska-Andrzejuk pokazała im tajniki szermierki. 

100-lecie polskiego kolarstwa

Koniec czerwca 2020 roku jest niezwykle ważny dla historii polskiego kolarstwa – 100 lat wcześniej, 27 czerwca 1920 r., na warszawskich Dynasach powstał Związek Polskich Towarzystw Kolarskich, od 1938 r. działający już pod nazwą Polskiego Związku Kolarskiego. Z tej okazji w Arenie Pruszków zorganizowane zostały oficjalne obchody 100-lecia polskiego kolarstwa. 

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku czwórka kolarzy torowych - Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski, Józef Lange i Tomasz Stankiewicz - zdobyła pierwszy w całej naszej historii olimpijski medal: srebro.

Ambasadorami jubileuszu 100-lecia polskiego kolarstwa zostali najwięksi mistrzowie, na czele z dwukrotną medalistką olimpijską, mistrzynią świata Mają Włoszczowską. Listę współtworzą: trzykrotna mistrzyni świata na torze, Katarzyna Pawłowska i zwycięzca Pucharu Świata w sprincie, Mateusz Rudyk oraz twórcy sukcesów z lat 80. - Lech Piasecki i Czesław Lang. Ten ostatni rozsławia polskie kolarstwo, organizując największe sportowe wydarzenie w kraju, Tour de Pologne.

W obchody jubileuszu 100-lecia włączone zostały wszystkie krajowe mistrzostwa odbywające się w 2020 roku. Pierwsze – mistrzostwa Polski w przełajach – odbyły się w styczniu w Szczekocinach. Przed nami kolejne imprezy z cyklu „100-lecia”:

  • 5 lipca, Warszawa - Orlen Grand Prix Poland MTB
  • 5 lipca, Stryszków - Mistrzostwa Polski w trialu
  • 25 lipca, Dierżoniów - Mistrzostwa Polski w BMX
  • 20-23 sierpnia, Busko-Zdrój i Kazimierza Wielka - Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym
  • 5 września, Jelenia Góra - Orlen Grand Prix Poland MTB Maja Włoszczowska Trophy
  • 13 września, Wałbrzych - Orlen Grand Prix Poland MTB
  • 27 września, Szczawno-Zdrój - Mistrzostwa Polski w 4Cross
  • 1-4 października, Pruszków - Mistrzostwa Polski w kolarstwie torowym
  • 10 października, Kluczewsko - Puchar Polski w przełajach
  • 30 października - 1 listopada, Pruszków - Orlen Grand Prix Poland

Mecenasem jubileuszu „100-lecia polskiego kolarstwa” został PKN Orlen, natomiast patronem honorowym są Ministerstwo Sportu oraz Polski Komitet Olimpijski.

 

FOT. PIOTR KUCZA/ FOTOPYK 

Zdjęcia (8)