W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przedstawiciele państw Grupy V4 dyskutowali o sytuacji branży turystycznej

23.02.2022

Bieżące informacje dotyczące polityki turystycznej w krajach Grupy Wyszehradzkiej V4, obszary współpracy między rynkami państw V4, turystyka oparta na danych, turystyka zdrowotna i jej zrównoważony rozwój– to główne tematy poruszone podczas Spotkania Wysokiego Szczebla sekretarzy stanu do spraw turystyki Grupy Wyszehradzkiej. Podczas telekonferencji Polskę reprezentował Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki podczas Spotkania Wysokiego Szczebla sekretarzy stanu do spraw turystyki Grupy Wyszehradzkiej

W spotkaniu, które odbyło się 23 lutego, uczestniczyli partnerzy z Wyszehradu – ministrowie David Koppitz z Republiki Czeskiej, Krisztina Varju i Csaba Dömötör z Węgier oraz Katarína Bruncková ze Słowacji. Wideokonferencja rozpoczęła się od omówienia bieżących informacji na temat aktualnych zagadnień dotyczących polityki turystycznej w krajach Grupy Wyszehradzkiej V4.

- Tak jak w wielu innych krajach, także w Polsce branża turystyczna borykała się w minionym roku z wieloma problemami wynikającymi z sytuacji kryzysowej spowodowanej pandemią COVID-19. Głównym zadaniem Ministerstwa Sportu i Turystyki było stymulowanie popytu wewnętrznego na usługi turystyczne poprzez wsparcie firm działających w sektorze a także  samych turystów  poprzez Polski Bon Turystyczny.  Prognozy krajowe i międzynarodowe potwierdzają, że powrót do „normalności” będzie procesem długotrwałym. Mamy nadzieję, że rok 2022 będzie przełomowy, jednak liczymy się z tym, że stan i oblicze rodzimej branży turystycznej w najbliższej przyszłości z pewnością będą zgoła odmienne od tego, z którym mieliśmy do czynienia przed wybuchem koronawirusa – mówił podczas spotkania wiceminister Andrzej Gut-Mostowy.

W trakcie telekonferencji rozmawiano o obszarach współpracy pomiędzy rynkami państw Grupy Wyszehradzkiej V4. Obszary mające ogromny wpływ na rozwój turystyki w regionie państw Grupy Wyszehradzkiej to rozwój wzajemnych połączeń drogowych, kolejowych i lotniczych, a także wdrażanie przez kraje wyszehradzkie Strategii rozwoju zrównoważonej turystyki Konwencji Karpackiej.

- Bardzo nas cieszy budowa międzynarodowej trasy Via Carpathia, czyli jednego z europejskich korytarzy północ-południe. Via Carpathia połączy Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Bułgarię, Rumunię oraz Grecję. W Polsce trasa będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Cały polski odcinek trasy Via Carpathia ma być gotowy do 2026 roku – powiedział wiceminister Gut-Mostowy.

Priorytety współpracy wszystkich krajów karpackich  do 2023 roku obejmują rewitalizację systemu w ramach Karpackiej Platformy Zrównoważonej Turystyki, stworzenie Karpackiego Centrum oraz Systemu Informacji dla przemysłu turystycznego, a także przygotowanie, w oparciu o zasoby przyrodnicze i kulturowe Karpat, ekologicznej oferty produktowej w ramach Marki Karpackiej skierowanej do klientów premium.

W trakcie spotkania dyskutowano o turystyce opartej na danych i zrównoważonym rozwoju turystyki w Polsce. Badania takie są niezbędne do monitorowania i prognozowania stanu sektora turystycznego w Polsce i stosowania przez administrację rządową i samorządową do oceny stanu sektora i kreowania polityki turystycznej. Warunkiem koniecznym jest jednak to, by dane te były rzetelne i udostępniane w możliwie najkrótszym czasie, czyli by były one aktualne.

- W Polsce podstawowym źródłem danych statystycznych dotyczących turystyki jest rządowy Program Badań Statystycznych Statystyki Publicznej obejmujący zarówno badania ruchu granicznego, bazy noclegowej turystyki oraz badania reprezentacyjne aktywności turystycznej mieszkańców Polski, w tym także turystyki zagranicznej – mówił minister Andrzej Gut-Mostowy.

W ocenie Ministerstwa Sportu i Turystyki jednym z głównych filarów nowego podejścia do rozwoju polskiej turystyki powinny być zasady zrównoważonego rozwoju uwzględniające wymiary: społeczny, ekonomiczny i ekologiczny. Jako turystykę zrównoważoną należy rozumieć każdą formę rozwoju turystycznego, zarządzania i aktywności turystycznej, która podtrzymuje ekologiczną, społeczną i ekonomiczną integralność terenów, a także zachowuje w niezmienionym stanie zasoby naturalne i kulturowe tych obszarów. Zrealizowane oraz planowane do realizacji przez Ministerstwo działania - w tym np. ekspertyza z 2020 r. na temat wytycznych w zakresie zrównoważonej turystyki, fundusze na polskie uzdrowiska w ramach Polskiego Ładu, Fundusze UE na turystykę zrównoważoną w nowej perspektywie finansowej - wpisują się w założenia rozwoju turystyki zrównoważonej.

Ostatnim tematem poruszonym podczas spotkania przedstawicieli państw V4 były kwestie związane z turystyką zdrowotną, obejmującą turystykę medyczną i uzdrowiskową.

Grupa Wyszehradzka V4 – turystyka

Współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej V4 umożliwia Czechom, Słowacji, Węgrom i Polsce identyfikowanie problemów istniejących w sektorze turystyki oraz szukanie wspólnych rozwiązań, w szczególności w dziedzinie jej promocji.

{"register":{"columns":[]}}