W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozwój turystyki społecznej sprzyjającej aktywności fizycznej

13.06.2023

Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy uczestniczył we wspólnym posiedzeniu Rady Ekspertów ds. turystyki oraz Rady Polskiej Organizacji Turystycznej w Mszanie Dolnej. Zainicjował też debatę nt. Wsparcia rozwoju turystyki społecznej przez administrację rządową. Uczestnicy obrad wzięli udział w rajdzie pieszo-rowerowym po Gorczańskim Parku Narodowym.

rajd rowerowy

Turystyka społeczna

obejmuje wszystkie grupy społeczne, których dostęp do turystyki jest w jakikolwiek sposób utrudniony. Istotnym wymiarem turystyki społecznej są inicjatywy na rzecz likwidacji lub ograniczenia barier uniemożliwiających zainteresowanym osobom korzystanie z przysługującego im prawa do turystyki.

Ministerstwo Sportu i Turystyki podejmuje działania na rzecz rozwoju turystyki dostępnej dla wszystkich – planuje jeszcze zwiększyć skalę. Przykładem jest coroczny, otwarty konkurs ofert na dofinansowanie realizacji zadań z zakresu turystyki w formie dotacji celowej zgodnie z przyjętymi na dany rok priorytetami, w ramach których uwzględniane są potrzeby osób z sektora turystyki społecznej

- przypomniał sekretarz stanu Andrzej Gut-Mostowy.

Działania z zakresu rozwoju turystyki społecznej sprzyjającej aktywności fizycznej społeczeństwa mogą być również finansowane ze środków państwowego funduszu celowego, którym dysponuje  Minister Sportu i Turystyki -  tj. Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (FRKF).

W ramach planu finansowego FRKF na 2023 r. na rozwój turystyki społecznej zaplanowano kwotę 8 mln zł. Chcielibyśmy te środki finansowe wykorzystać jak najlepiej, aby naszymi działaniami przyczyniać się do rzeczywistego rozwoju turystyki społecznej w Polsce
 

- podkreślił wiceminister.

I dodał:

Celem naszych rozwiązań jest zwiększenie dostępności usług turystycznych dla grup społecznych, które same, bez pomocy ze strony państwa, nie są w stanie w pełni realizować swojego prawa do wypoczynku i spędzania czasu wolnego.

Uczestnicy debaty zgodzili się, że turystyka społeczna bez wątpienia stanowi także istotny instrument rozwoju regionalnego kraju.

Uprawianie turystyki pozwala poznać historię i kulturę własnego kraju, kształtuje postawę aktywnego, zdrowego stylu życia, uczy pokonywania barier, niweluje obawy przed wysiłkiem, opóźnia proces starzenia się, a przez to przyczynia się do włączenia społecznego grup społecznych często zmarginalizowanych.

Beneficjenci turystyki społecznej mogą stanowić istotny, często dotychczas niedostrzegany, segment popytu turystycznego. Przykładem tego jest turystyka senioralna zwana też „srebrną turystyką”. Osoby starsze dysponują stosunkowo większą ilością czasu wolnego niż pozostałe grupy społeczne i mogą korzystać z wypoczynku poza głównym okresem wakacji letnich, czy zimowych. Stworzenie odpowiednich, bezpiecznych warunków do podejmowania podróży oraz zwiększenie oferty turystycznej, nakierowanej na turystów o szczególnych potrzebach, jak seniorzy, czy osoby z niepełnosprawnościami, jest zadaniem dla jednostek rządowych i samorządowych  zarządzających turystyką polską.

Rozwój Beskidu Wyspowego i Gorców

poprzez promocję regionu i marki lokalnej „Zagórzańskie Dziedziny” był tematem spotkania połączonych Rad. Rola Lokalnej Organizacji Turystycznej jest nie do przecenienia.

Marka turystyczna jest doskonałym uzupełnieniem i podkreśleniem atrakcji turystycznych regionu

- przypomniał Pełnomocnik Prezesa RM ds. promocji polskiej marki.

Kampania promocyjna Małopolskiej Organizacji Turystycznej pt.: „Daj się ugościć – odwiedź Kraków, Odkryj Małopolskę” jest szczególnie istotna i zachęcająca do przyjazdów do Polski w kontekście III Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023 r.

Obrady zakończyły się wspólnym stanowiskiem Rady Ekspertów ds. Turystyki i Rady POT w sprawie potrzeby wsparcia rozwoju turystyki społecznej.

Uczestnicy obrad wybrali się także na rajd pieszo-rowerowy po Gorczańskim Parku Narodowym – promując aktywną turystykę i szlak beskidzki.

Turystyka aktywna jest obecnie najszybciej rozwijającym się segmentem w turystyce i motorem do rozwoju innych branż np. gastronomicznej. Polacy są po pandemii spragnieni bliskości z naturą, aktywności na świeżym powietrzu

- zauważył wiceminister.

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}