W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stawiamy na aktywność fizyczną dzieci i młodzieży – czwarta odsłona Programu Ministerstwa Sportu Szkolny Klub Sportowy

04.03.2020

Z dodatkowych i bezpłatnych zajęć sportowych w ramach Programu Szkolny Klub Sportowy korzystało w ostatnich latach ponad 360 000 uczniów w całej Polsce. Zapraszamy do udziału, bo zajęcia SKS to mnóstwo korzyści! Wiedzą o tym Ci, którzy uczestniczyli w Programie w poprzednich edycjach.

Tłum uśmiechniętych dzieci w czapkach zimowych z uniesionymi rękami wiwatuje podczas konferencji

4 marca 2020 r. na PGE Narodowym w Warszawie odbył się briefing prasowy dot. Programu Szkolny Klub Sportowy, połączony z aktywnościami sportowo-rekreacyjnymi dla dzieci
i młodzieży na lodowiskach Zimowego Narodowego. W wydarzeniu uczestniczyła Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk oraz medaliści Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy.

O programie

- Wyzwaniem współczesnego świata jest aktywizacja młodego pokolenia oraz walka z otyłością dzieci i młodzieży. Zajęcia, które prowadzone są przez nauczycieli wychowania fizycznego w ramach Programu Szkolny Klub Sportowy zachęcają uczniów do podejmowania dodatkowej aktywności fizycznej w szkole. Tylko w tym roku w Ministerstwie Sportu na realizację programu przeznaczyliśmy ponad 54 miliony złotych. Zależy nam, aby w przyszłości zwiększyć udział w programie najmłodszych dzieci, aby dbanie o kondycję fizyczną było dla nich czymś naturalnym – powiedziała Minister Sportu, Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Podstawowym celem Programu Ministerstwa Sportu jest upowszechnianie sportu
i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Pozalekcyjne zajęcia w ramach Programu SKS są prowadzone w  różnorodnych i nowoczesnych formach. Odbywają się one dwa razy w tygodniu w formie 60-minutowych zajęć. W tym roku w zajęciach realizowanych w ramach #programSKS uczestniczyć będzie ponad  360 000 dzieci i młodzieży. Program realizowany jest w 100% powiatów i ponad 90% gmin w całej Polsce.

- Zwiększenie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, to jeden z naszych priorytetów. Cieszę się, że rządowy Program SKS spotyka się z tak dużym zainteresowaniem uczniów, a także rodziców, którzy chętnie wysyłają dzieci na dodatkowe, bezpłatne zajęcia sportowe w szkole. Niezwykle cenne jest zatem to, że kolejne rządowe środki finansowe zostały przeznaczone na rzecz rozwijania Programu SKS, a tym samym na zdrowie naszych dzieci – powiedział Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. – Warto podkreślić, że Program SKS to nie tylko zajęcia sportowe w szkołach, ale także budowanie sportowej społeczności szkolnej skoncentrowanej wokół aktywnych nauczycieli, którzy inspirują dzieci do rozwijania swoich pasji i zainteresowań – podkreślił minister edukacji.

Na stronie www.szkolnyklubsportowy.pl w zakładce „SKS w Twojej okolicy” jest możliwość sprawdzenia, które szkoły biorą udział w Programie.

Badania i rozwój

Rolę operatora krajowego Programu pełni Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, który od lat zajmuje się pracą naukowo-badawczą w obszarze sportu oraz skutecznie wdraża ogólnopolskie projekty mające na celu upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży.

- Nasze wieloletnie doświadczenie wykorzystujemy m. in. przy ocenie poziomu sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Co niepokojące, co piąte badane dziecko ma nadwagę lub otyłość. Tym bardziej powinniśmy reagować, a Program SKS daje nam taką szansę. Z badań prowadzonych przez Instytut Sportu w czasie trzech poprzednich edycji Programu wynika, że SKSy przyciągają zarówno najsprawniejszych uczniów, jak i tych, dla których te zajęcia, to jedyna dodatkowa forma aktywności ruchowej. Co najważniejsze nasze SKSiaki, w porównaniu z mniej aktywnymi rówieśnikami, lepiej oceniają swoje samopoczucie, mniej czasu spędzają biernie przed telewizorem, czy komputerem i rzadziej mają kontakt z używkami – podsumowała Dyrektor Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego, dr Urszula Włodarczyk.

Z analiz przeprowadzonych przez zespół naukowców z Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że wśród uczestników Programu Szkolny Klub Sportowy zahamowany, a nawet odwrócony został, obserwowany w latach 1979 -2009, trend spadku sprawności fizycznej polskich dzieci i młodzieży. SKSiaki dorównują sprawnością, w próbach, które podlegają diagnozie, swoim rówieśnikom sprzed 20, a nawet, w przypadku dziewcząt, sprzed 30 lat. Ponad 80% uczestników zajęć SKS zauważa zdecydowaną poprawę swojej sprawności i kondycji, a główną motywacją do udziału w zajęciach jest poprawa stanu zdrowia i dbanie o dobrą formę fizyczną. I co może najważniejsze, zajęcia SKS coraz częściej przyciągają dzieci mniej sprawne fizycznie i zmagające się z nadwagą i otyłością.

- Sport to wspaniała przygoda, przyjaźnie, ale co bardzo ważne wartości, które kształtują młodego człowieka – stwierdziła Natalia Madaj-Smolińska – Mistrzyni Olimpijska w wioślarstwie z Igrzysk w Rio de Janeiro. Sumienność, pracowitość, umiejętność współpracy w grupie, radzenia sobie w trudnych, stresujących sytuacjach, a także zasada fair-play, to tylko jedne z wielu wartości, które daje regularna aktywność fizyczna, a które towarzyszą nam także w życiu pozasportowym. Jestem przekonana, że dzieci wyniosą z zajęć dużo radości, zdrowia, lepszej kondycji, jak również umiejętności, które pomogą im w życiu poza boiskiem sportowym. 

Od pierwszej edycji PKN Orlen wspiera Program SKS.

- Wsparcie sportu, zarówno profesjonalnego jak i amatorskiego, jest ważnym filarem naszej działalności. Zaangażowanie PKN ORLEN w Program Szkolny Klub Sportowy wpisuje się w naszą strategię społecznej odpowiedzialności biznesu. Propagujemy zdrowy styl życia i codzienną aktywność fizyczną przede wszystkim wśród najmłodszych, którzy w perspektywie czasu mogą się stać mistrzami w poszczególnych dziedzinach. Cieszymy się, że Program SKS jest tak dobrze przyjmowany przez dzieci i młodzież, że budzi w nich sportowego ducha, pokazuje korzyści płynące z uprawiania sportu. Dzięki temu, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i swoim zasięgiem obejmuje coraz więcej szkół i placówek – powiedziała Anna Ziobroń - Dyrektor Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów  PKN ORLEN.

Szczegółowe informacje o Programie są dostępne na stronie www.szkolnyklubsportowy.pl.

fot. Tomek Trusiewicz

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}