W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy w trakcie Dni Studyjnych Grupy EKR w Krakowie: „Inwestowanie w infrastrukturę sportową jest jednym z priorytetów naszego resortu”

08.04.2022

Wiceminister Andrzej-Gut Mostowy znalazł się w gronie prelegentów panelu dyskusyjnego poświęconego istotnym kwestiom związanym z tworzeniem nowoczesnej, samofinansującej się infrastruktury sportowej, a także doświadczeniom związanym z aplikowaniem o środki europejskie i krajowe dedykowane infrastrukturze sportowej. Panel ten był częścią IV edycji Dni Studyjnych Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Europejskim Komitecie Regionów. Wydarzenie odbyło się w dniach 7-8 kwietnia w Krakowie.

Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy prelegentem panelu dyskusyjnego podczas Study Days Grupy EKR w Krakowie

- Inwestowanie w infrastrukturę sportową jest jednym z priorytetów naszego resortu. Od 2016 roku udało nam się dotychczas wesprzeć budowę, modernizację i remonty ponad siedmiu tysięcy obiektów sportowych, przeznaczając na ten cel ponad 3,5 mld zł. Obiecująco zapowiada się również 2022 r., w którym ministerstwo sportu i turystyki dysponuje rekordowym budżetem na wsparcie rozwoju infrastruktury sportowej w wysokości 577 mln zł – powiedział Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki w trakcie panelu dyskusyjnego.

- Dzięki nowo powstałej infrastrukturze, Polska stała się krajem o wysokim potencjale organizacyjnym wielkich, międzynarodowych imprez sportowych rangi mistrzowskiej. Sukces organizacyjny takich imprez przekłada się w następnych latach na zauważalny wzrost liczby mniejszej rangi międzynarodowych imprez sportowych organizowanych przez Polskę, które także, choć już w mniejszej skali, powinny skutkować dodatkowymi efektami ekonomicznymi, głównie dzięki większej konsumpcji turystycznej – dodał wiceminister.

Podczas Dni Studyjnych EKR omówione zostały lokalne doświadczenia związane z organizacją imprez sportowych. Uczestnicy panelu dyskusyjnego Organizacja imprez sportowych przez samorządy - szlachetny pomysł czy biznes? rozmawiali m.in. o tym, jakie ryzyko wiąże się z organizacją takich przedsięwzięć, jak zachęcić światowej sławy sportowców do udziału w zawodach oraz w jakim stopniu imprezy sportowe wnoszą wartość dodaną dla mieszkańców, zarówno pod względem gospodarczym, jak i społecznym. Drugi panel dyskusyjny Finansowanie imprez sportowych / infrastruktury sportowej przez samorządy terytorialne poświęcony został bardzo istotnym kwestiom związanym z tworzeniem nowoczesnej, samofinansującej się infrastruktury sportowej, a także doświadczeniom związanym z aplikowaniem o środki europejskie i krajowe dedykowane infrastrukturze sportowej. Ponadto uczestnicy dyskusji zastanawiali się w jaki sposób, poza organizacją przedsięwzięć sportowych, samorządy mogą wykorzystywać posiadaną infrastrukturę, by przynosiła dodatkowe korzyści.

Wśród wielu zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Matteo Bianchi - Poseł do parlamentu włoskiego, Tomasz Poręba - Europoseł, wiceprzewodniczący PKOl i pełnomocnik ds. organizacji III Igrzysk Europejskich, Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego i Przewodniczący Grupy EKR w KR i Jakub Chełstowski - Marszałek Województwa Śląskiego. Gospodarzem wydarzenia był Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego.

Inspiracją do organizacji Dni Studyjnych EKR w Małopolsce były zbliżające się III Igrzyska Europejskie 2023. Województwo Małopolskie oraz Miasto Kraków otrzymały prawo organizacji tej wysokiej klasy wielonarodowej imprezy sportowej, dedykowanej najlepszym zawodnikom Europy i promującej najcenniejsze wartości sportu i ruchu olimpijskiego.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}