W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Piotr Gliński spotkał się z medalistami Igrzysk Olimpijskich w Tokio – stypendystami programu PFN Team 100

13.08.2021

„To był jeden z pierwszych projektów Polskiej Fundacji Narodowej. Powstał, by pokryć koszty związane z pracą sportową. Miał pomóc młodym ludziom, którzy pragną poświęcić się karierze sportowej. Igrzyska w Tokio dodatkowo potwierdziły sukces tego projektu. W tej chwili grupa liczy 250 osób. Wśród nich są olimpijczycy, ale też paraolimpijczycy, którzy mam nadzieję niedługo poszerzą grono medalistów” – powiedział wicepremier Piotr Gliński podczas spotkania z medalistami niedawno zakończonych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – Patrykiem Dobkiem, Kajetanem Duszyńskim, Dariuszem Kowalukiem, Anną Puławską, Justyną Iskrzycką i Heleną Wiśniewską.

Wicepremier Piotr Gliński spotkał się z medalistami Igrzysk Olimpijskich w Tokio – stypendystami programu PFN Team 100, fot. Danuta Matloch

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński przekazał sportowcom wyrazy uznania i podziękowania za wyniki podczas IO Tokio 2020. Podkreślił, że ta szczególna grupa młodych ludzi została wcześniej dostrzeżona przez dyrekcję Instytutu Sportu i objęta stypendiami programu PFN Team 100.

Sukces na igrzyskach olimpijskich w Tokio odniosło 7 beneficjentów programu Polskiej Fundacji Narodowej - Team 100. Łącznie zdobyli oni aż 9 medali (3 złote, 2 srebrne i 4 brązowe). Po 2 krążki sięgnęły Natalia Kaczmarek w lekkiej atletyce (złoto w sztafecie mieszanej  2x2x400 m oraz srebro w kobiecej sztafecie 4x400) i Anna Puławska w kajakarstwie (srebro na 500 m w dwójce i brąz na tym samym dystansie w czwórce). Wśród medalistów z Tokio, a jednocześnie stypendystów programu Team 100, znalazło się 4 przedstawicieli lekkiej atletyki (3 mężczyzn, 1 kobieta) i 3 kajakarki.

Naszym obowiązkiem jest organizowanie warunków dla rozwoju sportu. Robimy to w różny sposób – poprzez działania ministerstwa, ale też wielu innych instytucji (…) Prowadzimy bardzo szerokie prace inwestycyjne – w Spale modernizowany będzie stadion i pływalnia, w Wałczu powstanie nowa hala sportowa. Staramy się budować dobre warunki dla wyczynowej pracy młodych ludzi, ale wciąż jeszcze widzimy pewne możliwości dodatkowego wsparcia – podkreślił wicepremier Gliński.

W tegorocznej edycji projektu wsparciem PFN zostało objętych 251 beneficjentów, z czego 75 po raz pierwszy. Wśród nich m.in. Kajetan Duszyński, złoty medalista w sztafecie mieszanej 2x2x400m, który podkreślał, że bez tego wsparcia droga do medali, a nawet do samej kwalifikacji olimpijskiej, byłaby na pewno trudniejsza i dużo mniej realna.

Szef resortu kultury i sportu zapowiedział poszerzenie programu o młodszych sportowców, w wieku 16-17 lat, ale także tych starszych w miarę rozwoju kariery sportowej.

Patryk Dobek – brązowy medalista w biegu na 800 metrów

Urodził się w Kościerzynie w 1994 roku i tam rozpoczął swoją sportową karierę. Przez dziewięć lat był związany z SKLA Sopot. Od 2018 r. reprezentuje barwy MKL Szczecin.

Patryk Dobek długo specjalizował się w biegu na 400 m i na 400 m przez płotki. W tej dyscyplinie odnosił największe sukcesy. W 2021 zmienił jednak dystans na 800 m, zdobywając złoto w biegu na 800 m podczas Halowych Mistrzostw Europy w Toruniu w 2021 roku oraz brązowy medal na igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Oprócz ścigania się na bieżni Dobek jest marynarzem, żołnierzem polskiej Marynarki Wojennej. Ma za sobą udział w Światowych wojskowych igrzyskach sportowych w Wuhan w 2019 r., gdzie zdobył dla Polski dwa medale - srebro wywalczył w sztafecie 4x400 m, a brąz w swojej koronnej konkurencji, czyli biegu na 400 m przez płotki.

Kajetan Duszyński – złoty medalista w sztafecie mieszanej 4x400 m

Urodził się w Siemianowicach Śląskich w 1995 roku. Trafił do AKS Chorzów i trenera Krzysztofa Podchula, który rozwijał jego talent. Z czasem awansował do kadry narodowej juniorów. W Łodzi poznał trenera Krzysztofa Węglarskiego, z którym związał rozwój swojej dalszej kariery.

Kajetan Duszyński specjalizuje się w biegu na 400 metrów. Dużo czasu poświęca też pracy naukowej i studiom. Skończył biotechnologię. Obecnie robi doktorat z krystalografii białek.

W Tokio wraz z Karolem Zalewskim, Natalią Kaczmarek i Justyną Święty-Ersetic został mistrzem olimpijskim w szatfecie 2x2x400 m.

Dariusz Kowaluk – złoty medalista w sztafecie mieszanej 4x400 m

Urodził się we Włodawie w 1996 roku. Zaczynał od biegów sprinterskich, ale ostatecznie wybrał bieg na 400 m. Obecnie jest członkiem klubu AZS-AWF Warszawa.

W Tokio wystąpił w biegu półfinałowym, w sztafecie w składzie z Igą Baumgart-Witan, Małgorzatą Hołub-Kowalik i Kajetanem Duszyńskim. Poza kwalifikacją do finału, Polska sztafeta zyskała wówczas nowy rekord Europy z czasem 3:10,44, który został jeszcze poprawiony w finale.

Kowaluk ma dyplom studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Rozpoczął też studia magisterskie w zakresie marketingu. W przyszłości myśli o karierze dziennikarza sportowego.

Anna Puławska – srebrna medalistka w sprincie kajakowym K-2 500 m, brązowa medalistka w sprincie kajakowym K-4 500 m

Urodziła się w Mrągowie w 1996 roku. Jest jedną z najbardziej utalentowanych polskich kajakarek.

Największe sukcesy osiąga w zawodach drużynowych. W 2017 roku zdobyła srebrny medal w czwórce na 500 metrów na mistrzostwach Europy w Płowdiwie. Do tego dołączyła również brązowy medal w dwójce na dystansie 500 metrów z Beatą Mikołajczyk. W kolejnych latach sięgała po brąz Mistrzostw Europy i Mistrzostw świata. Z kolei w 2019 roku została wicemistrzynią świata w K-2 na 500 metrów i sięgnęła po brąz w K-4 na 500 metrów. W Tokio dwukrotnie stanęła na podium z Karoliną Nają, zdobywając srebrny medal w K-2, i brąz w K-4 dodatkowo z Justyną Iskrzycką i Heleną Wiśniewską.

Justyna Iskrzycka – brązowa medalistka w sprincie kajakowym K-4 500 m

Urodziła się w Bielsku-Białej w 1997 roku. Karierę sportową zaczęła w Górniku Czechowice-Dziedzice, a następnie przeszła do AZS-AWF Katowice.

Jej pierwszym sukcesem na arenie międzynarodowej był złoty medal mistrzostw Europy juniorów w konkurencji K-2 1000 metrów w 2014 (z Anną Puławską). Początkowo nie została zakwalifikowana do składu na igrzyska w Tokio, ale w lipcu 2021 zastąpiła kontuzjowaną Katarzynę Kołodziejczyk. Wraz z Karoliną Nają, Anną Puławską i Heleną Wiśniewską wywalczyła dla reprezentacji Polski brąz Igrzysk Olimpijskich w Tokio. To jedno z największych osiągnięć kajakarki.

Helena Wiśniewska – brązowa medalistka w sprincie kajakowym K-4 500 m

Urodziła się w Bydgoszczy w 1999 roku. Reprezentuje klub Zawisza Bydgoszcz

W sierpniu 2018 roku zdobyła brązowy medal mistrzostw świata w Montemor-o-Velho w rywalizacji czwórek na 500 metrów. Rok później na Igrzyskach Europejskich w Mińsku zdobyła brązowy medal K-4 na dystansie 500 m. W 2019 r. zdobyła też brązowy medal na MŚ w Segedynie (K-4 500 m). W Tokio wraz z Anną Puławską, Justyną Iskrzycką oraz Karoliną Nają zdobyła brązowy medal olimpijski w kajakarskiej czwórce na dystansie 500 metrów.
 

O programie „PFN Team 100”

Program Team 100 powstał w 2017 r. z inicjatywy Ministra Sportu i Turystyki we współpracy z Polską Fundacją Narodową (mecenas projektu) i Instytutem Sportu-PIB (operator i partner merytoryczny projektu). To projekt bezpośredniego, dodatkowego i pozazwiązkowego finansowego wsparcia młodych utalentowanych, najlepiej rokujących polskich zawodników w wieku 17-26 lat. Wspierani zawodnicy w perspektywie najbliższych lat mają szansę stać się sportową elitą Polski.

1 stycznia 2021 roku projekt został wznowiony pod nową nazwą PFN Team 100 w formule 251 beneficjentów reprezentujących 29 dyscyplin olimpijskich i 12 paraolimpijskich. 75 osób zostało objętych wsparciem programu po raz pierwszy.

Środki otrzymane w ramach programu można przeznaczyć m.in. na: fizjoterapeutę, lekarza, dietetyka, psychologa, suplementację, wynajem mieszkania czy studia. Oprócz wsparcia finansowego zawodnicy otrzymują możliwość wykonania badań kondycji zdrowotnej i fizycznej w Instytucie Sportu – PIB.

Łączna kwota przeznaczona na dofinansowanie sportowców w latach 2017-2021 wyniosła ponad 33 mln zł.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}