W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Piotr Gliński zapewnił o wsparciu MKDNiS dla Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023

08.03.2021

- Sport to bardzo ważny element kultury masowej, dlatego jest oczywiste, że wszystkie imprezy sportowe będą wspierane przez państwo polskie. Sport to dobro publiczne, które przekłada się na dobro społeczne – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas spotkania z przedstawicielami Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich. Tematem rozmów w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego była organizacja w Polsce III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.

Wicepremier Piotr Gliński zapewnił o wsparciu MKDNiS dla Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, fot. Danuta Matloch

W Warszawie zjawili się przedstawiciele najwyższych władz Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC): Niels Nygaard - p.o. Prezydenta Stowarzyszenia Europejskich Komitetów, prezes Duńskiego Komitetu Olimpijskiego oraz członkowie Komitetu Wykonawczego EOC: Raffaele Pagnozzi, Peter Mennel, Zlatko Matesa, Hasan Arat, Jozef Liba.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu reprezentowali podczas rozmów wicepremier prof. Piotr Gliński oraz sekretarz stanu Anna Krupka. W wydarzeniu wzięli również udział Jacek Sasin - wicepremier, minister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. koordynacji działań przygotowawczych do organizacji Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 i Andrzej Kraśnicki, prezes PKOl.

Jest mi niezmiernie miło Państwa powitać i przekazać moje słowa uznania dla działań podejmowanych w zakresie przygotowania w Polsce tego ważnego i prestiżowego wydarzenia jakim będą III Igrzyska Europejskie w Krakowie i Małopolsce w 2023 roku. Jako Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu jesteśmy gotowi włączyć się w organizację Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 i wspierać tę inicjatywę we wszystkich zakresach, jakie będą tego wymagały. Myślę, że będzie to nasz wspólny sukces i coś dobrego, zarówno w wymiarze krajowym, jak i globalnym, dla całej rodziny sportowej – powiedział wicepremier Gliński.

22 czerwca 2019 roku, na nadzwyczajnym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) w Mińsku, został wskazany gospodarz III Igrzysk Europejskich w 2023 roku – miasto Kraków oraz Region Małopolska. Najlepsi sportowcy Starego Kontynentu będą rywalizować w Polsce w 23 dyscyplinach. Wciąż trwają ustalenia dotyczące ostatecznej ich listy.

Uchwałą Rady Ministrów z 4 września 2020 r. nr 124/2020 w sprawie koordynacji działań przygotowawczych do organizacji III Igrzysk Europejskich – Kraków, Małopolska 2023, wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin został powołany na Pełnomocnika rządu ds. koordynacji działań przygotowawczych do organizacji III Igrzysk Europejskich – Kraków, Małopolska 2023, odpowiedzialnego za kwestie związane z przygotowaniem i realizacją przedsięwzięcia, zaś w Ministerstwie Aktywów Państwowych powstało Biuro Koordynacji Igrzysk Europejskich 2023. W listopadzie 2020 r. Anna Krupka, sekretarz stanu w MKDNiS (wówczas w Ministerstwie Sportu) została wyznaczona jako osoba reprezentująca resort sportu w sprawach związanych z organizacją III Igrzysk Europejskich 2023 Kraków-Małopolska.

W imieniu Polskiego Rządu i w imieniu MKDNiS chciałbym w pełni poprzeć deklaracje, które przedstawił Pan Premier i pełnomocnik Jacek Sasin. Dwóch wicepremierów polskiego rządu znajduje się na tej sali nieprzypadkowo. Bardzo poważnie podchodzimy do tej imprezy, tak jak poważnie podchodzimy do naszych obowiązków, także do roli sportu - edukacyjnej, kulturowej, zdrowotnej i wszelkiej innej, która jest w pełni doceniana przez nas i jest po prostu dla nas ważna – podkreślił wicepremier Gliński.

W tej chwili decyzje są w większej mierze po stronie Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich. Oczekujemy na program igrzysk. W pełni popieramy pomysł, żeby włączyć do niego lekkoatletykę. To królowa sportu, a zakończone właśnie Halowe Mistrzostwa Europy w Toruniu dowiodły, że w Polsce kochamy lekkoatletykę i potrafimy organizować takie imprezy. To na pewno podniesie rangę Igrzysk Europejskich. Dobrym pomysłem jest także włączenie do organizacji Igrzysk jako gospodarza Śląska – to ułatwi i usprawni zorganizowanie tej ważnej imprez – dodał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (European Olympic Committees, EOC)

Stowarzyszanie Europejskich Komitetów Olimpijskich to parasolowa organizacja sportowa utworzona w 1968 roku, skupiająca 50 narodowych komitetów olimpijskich z Europy. Polskę reprezentuje w nim Polski Komitet Olimpijski.

Misją EOC, którego siedziba znajduje się w Rzymie, jest zaangażowanie w szerzenie wartości olimpijskich oraz zachęcanie do sportu i zdrowego stylu życia w całej Europie.

EOC jest organizatorem Igrzysk Europejskich (od 2015 roku), Europejskiego Festiwalu Młodzieży (od 1991 roku) oraz Igrzysk Małych Państw Europy (od 1995 roku).

Komitet wykonawczy EOC, na czele którego stoi Prezydent, jest wybierany co 4 lata. Prezydentem od 2017 roku był Janez Kocijančič (Słowenia), który zmarł 1 czerwca 2020 r. Aktualnie pełniącym obowiązki Prezydenta jest Niels Nygaard (Dania).

Igrzyska Europejskie

To zawody sportowe rozgrywane co cztery lata z udziałem 50 reprezentacji krajów europejskich. Inauguracyjna edycja Igrzysk Europejskich 2015 odbyła się w Baku (Azerbejdżan). II edycja Igrzysk odbyła się w 2019 roku w Mińsku (Białoruś).

III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023

22 czerwca 2019 roku, na nadzwyczajnym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) w Mińsku, został wskazany gospodarz III Igrzysk Europejskich w 2023 roku – miasto Kraków oraz Region Małopolska.

W 2023 roku w Polsce najlepsi sportowcy Starego Kontynentu będą rywalizować w 23 dyscyplinach. Przypomnijmy, w dwóch poprzednich edycjach w Baku i w Mińsku sportowcy rywalizowali – kolejno w 20 i 15 dyscyplinach sportowych.

Wstępna lista dyscyplin na III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023:

Wstępny program sportowy III Igrzysk Europejskich został zatwierdzony podczas spotkania, które odbyło się we wrześniu 2020 roku w siedzibie Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich w Rzymie. Podczas ww. spotkania, ustalono, że ostateczny program powstanie dopiero po negocjacjach z każdą z europejskich i międzynarodowych federacji sportowych. Wśród dyscyplin mają się znaleźć:

badminton

biegi górskie

boks

gimnastyka

judo

karate

koszykówka 3×3

kajakarstwo (slalom, sprint)

kolarstwo (MTB, szosowe)

łucznictwo

muaythai

pięciobój nowoczesny

piłka ręczna plażowa

pływanie artystyczne

podnoszenie ciężarów

rugby 7-osobowe

siatkówka (halowa, plażowa)

skoki narciarskie na igelicie

strzelectwo sportowe

szermierka

taniec sportowy – breaking

tenis stołowy

triathlon

wspinaczka sportowa

zapasy

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}