W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Wracamy do formy!” - aktywność fizyczna dzieci i młodzieży w dobie pandemii COVID-19

09.09.2021

„Mamy problem z aktywnością ruchową, dlatego szczególnie chcemy wspierać wszelkie działania zmierzające do upowszechniania sportu we wszystkich grupach wiekowych. Nasz resort we współpracy z wieloma innymi podmiotami i sponsorami od kilku lat prowadzi program Szkolne Kluby Sportowe. W tym roku na realizację programu przeznaczyliśmy ponad 40 mln zł, a objął on 200 tys. dzieci” - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas briefingu prasowego dotyczącego Programu Szkolny Klub Sportowy „Wracamy do formy!”, który odbył się na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

„Wracamy do formy!” - aktywność fizyczna dzieci i młodzieży w dobie pandemii COVID-19

Poprawa kondycji dzieci i młodzieży oraz promocja aktywności fizycznej to jedno z kluczowych zadań, jak stawia sobie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W spotkaniu z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego wzięły udział gwiazdy polskiego sportu: Natalia Madaj, Katarzyna Zillmann, Emilia Ankiewicz, Patrycja Adamkiewicz, Szymon Pośnik, a także Piotr Małachowski, który niedawno oficjalnie zakończył swoją sportową karierę. Zawodnik otrzymał od społeczności SKS specjalną statuetkę honorującą jego dokonania.

Dziękujemy tym wybitnym sportowcom wielkiego formatu, którzy oddają swoją sławę na rzecz współpracy z dziećmi. Sport sprawuje funkcję wychowawczą. Jest szkołą życia, w której spotyka się  przyjaciół, ale także mądrych trenerów. Piotr Małachowski, który w tej chwili przechodzi do nowego życia, postanowił wesprzeć najmłodszych swoimi dobrymi radami związanymi ze sportem. Dobrze, że są tacy wielcy sportowcy, którzy mogą opowiadać o tym, jak piękny jest sport i być przykładem tego, że warto się w niego zaangażować – wskazał wicepremier prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury i sportu podkreślił, że wyzwaniem współczesnego świata w czasie pandemii jest aktywizacja młodego pokolenia oraz walka z otyłością dzieci i młodzieży.

Zależy nam, aby Program SKS zachęcał do podejmowania aktywności przez coraz większą liczbę dzieci i młodzieży, żeby dbanie o kondycję fizyczną stało się dla nich czymś naturalnym. Warto zastąpić kontakt wirtualny kontaktem rzeczywistym, który zapewnia m.in. wspólna aktywność ruchowa. Namawiamy do ruchu i do aktywności na świeżym powietrzu, ponieważ są to najlepsze lekarstwa na czas pandemii – dodał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

O programie Szkolny Klub Sportowy

Podstawowym celem Programu Szkolny Klub Sportowy jest upowszechnianie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W ramach Programu realizowanych jest blisko 100 różnorodnych form aktywności. Odbywają się one dwa razy w tygodniu w formie 60-minutowych zajęć. Program rozwija się i angażuje coraz więcej dzieci, rodziców i nauczycieli – powiększa się SKS-owa społeczność.

Sport ma szczególne zadanie w procesie normalizacji codziennej aktywności w okresie pandemii. Staje się ważną inwestycją w zdrowie społeczeństwa. Podczas zajęć, uczestnicy, pod kierunkiem specjalistów – nauczycieli W-F, mają szansę rozwijać swoją sprawność fizyczną, zdrowie i sportowe pasje. Program Szkolny Klub Sportowy, to w obecnej edycji:

  • 202 000  dzieci – 54% chłopców i 46% dziewcząt
  • 10 500  nauczycieli
  • 7 500  szkół
  • 100%  powiatów
  • 85% gmin

Rolę operatora krajowego Programu pełni Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, który od lat zajmuje się pracą naukowo-badawczą w obszarze sportu oraz skutecznie wdraża ogólnopolskie projekty mające na celu upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży.

Akcja edukacyjna „Wracamy do formy!”

Aktywność fizyczna to jeden z filarów zdrowego i szczęśliwego życia. W akcję „Wracamy do formy!”, która prowadzona jest w ramach realizacji Programu Szkolny Klub Sportowy zaangażowali się rozpoznawalni i cenieni sportowcy, którzy własnym przykładem świadczą o tym, że warto poświęcić się aktywności ruchowej.

Z badań prowadzonych przez Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy wynika, że w związku z ograniczeniami w dostępie do różnych form aktywności, wynikającymi z m.in. unormowań prawnych, które miały na celu zapobieganie rozwojowi epidemii, wyraźnie spadła sprawność fizyczna dzieci i młodzieży. Zauważa się też wzrost masy ciała. Badania socjologiczne pokazują, że w wyniku mniejszej aktywności fizycznej, w porównaniu do lat ubiegłych, zwiększyła się ilość dolegliwości zdrowotnych, też w sferze emocjonalnej. Aktywność fizyczna ma być narzędziem do odwrócenia tego trendu. Każda możliwość podjęcia aktywności może okazać się „na wagę złota”. Nie bez powodu podkreśla się, że ruch to lek, a dodatkową dawkę tego naturalnego lekarstwa dzieci i młodzież otrzymują na zajęciach SKS. Akcja „Wracamy do formy!”, w której znani sportowcy zachęcają do podejmowania aktywności ma pokazać, że aktywnym można być w każdych okolicznościach.

Szczegółowe informacje o Programie i akcji edukacyjnej „Wracamy do formy!” są dostępne na stronie: www.szkolnyklubsportowy.pl.

Wideo

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}