W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Znamy rywali Biało-Czerwonych w walce o Mistrzostwo Europy AMP Futbol

03.02.2020

2 lutego 2020 roku Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk wzięła udział w losowaniu grup Mistrzostw Europy w AMP Futbol, które odbyło się w Krakowie

Amp Futbol EURO 2020

W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele wszystkich szesnastu państw, które będą walczyć o mistrzostwo Starego Kontynentu,  przedstawiciele władz Europejskiej Federacji AMP Futbolu, goście honorowi z Europejskiej Federacji Piłkarskiej (UEFA) oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej. Hiszpania, Ukraina i Szkocja to grupowi rywale Biało-Czerwonych
w walce o tytuł mistrza Europy. 13 września 2020 r. na stadionie Cracovii odbędzie się mecz otwarcia, podczas którego Polska zmierzy się z Ukrainą.

- Sport osób z niepełnosprawnościami jest dla Polski bardzo ważny. Jest to doskonała przestrzeń do integracji. Mam nadzieję, że wrześniowe mistrzostwa Europy przyciągną wielu kibiców, a Biało-Czerwoni przy własnej publiczności osiągną jak najlepszy wynik - powiedziała Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, która należy  do komitetu honorowego ME AMP Futbol Kraków 2020.

Mistrzostwa Europy odbędą się w dniach 13-20 września. Na wsparcie organizacji wydarzenia Stowarzyszenie Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych AMP Futbol otrzymało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sporu. Zawody będą rozgrywane na trzech arenach –  najważniejsze spotkania –  mecz otwarcia, półfinały oraz pojedynki o medale odbędą się na stadionie Cracovii. Pozostałe spotkania rozegrane zostaną na obiektach Garbarni i Prądniczanki. Wejście na wszystkie spotkania Mistrzostw Europy będzie darmowe.

Stowarzyszenie, które powstało w 2012 roku odpowiada za organizację i promocję piłki nożnej dla osób po amputacjach i osób z wadami kończyn. Jest członkiem World Amputee Footbal Federation (WAFF) oraz European Amputee Footbal Federation (EAFF) i reprezentantem tych organizacji w Polsce. W 2019 roku uzyskało zgodę Ministra Sportu i Turystyki na utworzenie Polskiego Związku Sportowego Amp Futbol.

Ministerstwo Sportu wspiera sport osób z niepełnosprawnościami zarówno w zakresie sportu powszechnego i wyczynowego. Realizujemy Program Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych, którego celem jest m.in. jest tworzenie optymalnych warunków umożliwiających osobom z niepełnosprawnościami, zwiększanie uczestnictwa w różnych formach aktywności sportowej, włączenie w główne nurty życia społecznego oraz wyrównanie szans. W 2020 roku na jego realizację przeznaczono, ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, o ponad 25% więcej niż w 2015 roku. W obszarze sportu wyczynowego realizujemy zadania związane z przygotowaniami kadry narodowej osób z niepełnosprawnościami do udziału w igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata i Europy.  Zapewniamy sportowcom optymalne warunki szkolenia sportowego oraz poprawiania wyników reprezentantów Polski we współzawodnictwie międzynarodowym. Wprowadziliśmy szereg zmian ukierunkowanych na rozwój utalentowanych zawodników. Wzrosła liczba stypendystów oraz wysokość samych świadczeń. Na szczycie spójnej piramidy szkoleniowej znajduje się indywidualne bezpośrednie wsparcie zawodników. Do elitarnego grona team100 należą sportowcy z niepełnosprawnościami – dodatkowe środki dla perspektywicznych zawodników to niezwykle istotny element budowania długofalowej strategii rozwoju polskiego sportu.

Zdjęcia (7)