W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakończył się pierwszy dzień targów POL-ECO SYSTEM

09.10.2019

„Temat przewodni tegorocznych targów – Zrównoważona gospodarka odpadami – dla ludzi, zdrowia i środowiska – doskonale wpisuje się w działania, które podjęliśmy w celu poprawy stanu środowiska w tym gospodarki odpadami” – powiedział minister Henryk Kowalczyk, otwierając 9 października targi POL-ECO SYSTEM w Poznaniu.

Targi Pol-Eco System

Minister Kowalczyk podkreślił, że targi POL-ECO SYSTEM to dobre miejsce do  debaty o bieżących wyzwaniach oraz o przyszłych kierunkach rozwoju w sferze ochrony środowiska.

„Gospodarka o obiegu zamkniętym czy recykling to niezwykle ważne tematy dla ministerstwa środowiska, ale również dla samorządów i całego kraju” – powiedział.

30-lecie NFOŚiGW

Tegoroczne targi POL-ECO SYSTEM były okazją do obchodów jubileuszu 30-lecia powstania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Minister środowiska Henry Kowalczyk zaznaczył, że działalność Funduszu realnie wspiera zrównoważony rozwój Polski.

„Utworzenie 30 lat temu NFOŚiGW otworzyło nową epokę w historii polskiej ekologii. Dziś Fundusz jest liderem systemu finansowania ochrony środowiska w Polsce, a efekty dofinansowanych przedsięwzięć widać w całym kraju” – powiedział.

„NFOŚiGW podejmuje proekologiczne działania na wielką skalę. Obecnie takim wyzwaniem są m.in. programy Czyste Powietrze i Mój Prąd” – dodał.

Program Czyste Powietrze

W trakcie targów odbyła się również dyskusja z udziałem przedstawicieli samorządów i sektora bankowego nt. programu Czyste Powietrze.

Henryk Kowalczyk, minister środowiska, poinformował, że od początku uruchomienia programu Czyste Powietrze złożono ponad 86 tysięcy wniosków na łączną kwotę blisko 2 mld zł, a zarządy WFOŚiGW podjęły dotychczas blisko 51 tys. uchwał o udzieleniu dofinansowania na prawie 1 mld zł.

„W celu podniesienia efektywności tego programu od lipca 2019 r., na zasadzie pilotażu, do programu zostały włączone gminy. Stosowne porozumienia zostały podpisane już z 571 samorządami” – zaznaczył.

„Dzięki samorządom dotrzemy do większej ilości mieszkańców. Trwają też prace analityczne nad możliwością zaangażowania banków komercyjnych w realizację programu Czyste Powietrze” – dodał.

Rozstrzygnięcie konkursu „Produkt w obiegu”

Podczas inauguracji targów w Poznaniu ogłoszono zwycięzców konkursu ministra środowiska „Produkt w obiegu”, który był przeznaczony dla producentów, projektantów, dystrybutorów i usługodawców, którzy swoimi produktami lub projektami wpisują się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Do III edycji Konkursu zakwalifikowało się aż 29 produktów, z czego jury wyłoniło trzech finalistów konkursu, a także przyznano trzy wyróżnienia. Projekty można oglądać podczas targów POL-ECO SYSTEM.

Więcej informacji o wynikach konkursu „Produkt w obiegu”

Szczególne wyróżnienie EMAS dla Ministerstwa Środowiska

W trakcie targów POL-ECO SYSTEM Ministerstwo Środowiska otrzymało szczególne wyróżnienie EMAS za spełnienie najwyższych wymagań w zakresie ochrony środowiska i stosowanie dobrych praktyk środowiskowych, a także za organizację konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach przy zastosowaniu wymagań stawianych przez system EMAS.


Międzynarodowe targi ochrony środowiska POL-ECO SYSTEM to największe i najważniejsze wydarzenie w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, prezentujące zaawansowane technologie, rozwiązania i produkty służące zrównoważonemu rozwojowi.

Celem POL-ECO SYSTEM jest szerokie otwarcie się na zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem, wymiana międzynarodowych doświadczeń, inspirowanie krajowego sektora do rozwoju oraz wspieranie w znalezieniu partnerów biznesowych. Nad wysokim poziomem merytorycznym targów czuwa grono naukowców, liderów biznesu i polityki.

Tegoroczne targi POL-ECO SYSTEM odbywają się w Poznaniu w dniach 9-11października.

Zdjęcia (10)