W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja na temat aktualnej sytuacji zw. z COVID-19 w Turcji

29.01.2021

komunikat

Granica lądowa z Grecją – granica jest przejezdna wyłącznie pod kątem podróży do Turcji – strona turecka zezwala na wjazd bez względu na obywatelstwo podróżujących. Obywatele UE udający się do Grecji muszą przejechać przez Bułgarię. Informacja dla podróżujących – Grecja: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/grecja   

Granica lądowa z Bułgarią – granica jest przejezdna pod kątem podróży do Turcji – strona turecka zezwala na wjazd bez względu na obywatelstwo podróżujących. Strona bułgarska od 29 stycznia 2021 r. wprowadziła zakaz wjazdu dla obcokrajowców do Bułgarii. Powyższe ograniczenie nie obejmuje obywateli polskich oraz pozostałych obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej oraz strefy Schengen. Podczas przekraczania granicy państwowej Republiki Bułgarii należy okazać negatywny wyniku testu PCR na SARS-CoV-2, nie starszy niż 72 godziny licząc od daty wykonania badania figurującej w dokumencie. 

Informacje dotyczące aktualnej sytuacji w Bułgarii - wjazd, wyjazd oraz tranzyt: https://www.gov.pl/web/bulgaria/wyjazd, informacja dla podróżujących – Bułgaria: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/bulgaria     

Lądowe granice z Iranem, Irakiem, Syrią, Gruzją i Armenią pozostają zamknięte dla regularnego ruchu osobowego.

Przybywający do Turcji są zobowiązani do przedstawienia negatywnych wyników testów PCR wykonanych w ciągu ostatnich 72 godzin przed przybyciem do Republiki Turcji. Osoby, które nie przedstawią negatywnych wyników testu PCR, nie zostaną wpuszczone na pokład samolotu. Powyższy wymóg nie dotyczy podróży tranzytowych przez Turcję. Osoby, które na przejściu granicznym przy wjeździe drogą lądową do Turcji, nie przedstawią wyniku testu, zostaną poddane kwarantannie w miejscu zamieszkania na terytorium Republiki Turcji. Wymóg będzie obowiązywał do 1 marca 2021 r.

Po przylocie do Turcji, pasażerowie poddawani są na lotnisku pomiarom temperatury. W przypadku wystąpienia objawów chorobowych kierowani są natychmiast na konsultację do punktu medycznego. Informacje o procedurach ochronnych na pokładach THY oraz na lotniskach znajdują się na stronie THY: https://www.turkishairlines.com/en-pl/announcements/coronavirus-outbreak/

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej podróżujący do Turcji turystycznie na okres do 90 dni w okresie półrocznym (180 dni) są zwolnieni z obowiązku wizowego. Reguła dotycząca ważności dokumentu podróży: paszport musi być ważny co najmniej 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego. Oznacza to, że paszport powinien być ważny jeszcze przez minimum 150 dni licząc od dnia pierwszego wjazdu do Turcji.

Posiadaczom paszportów tymczasowych oraz osobom udającym się do Turcji po 2 marca 2020 r. w celu innym niż turystyczny zaleca się wcześniejszy kontakt z Ambasadą Turcji w Warszawie.

Od 9 września 2020 r. w całej Turcji obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Niezastosowanie się do przedmiotowego nakazu będzie skutkowało wysokimi karami finansowymi.

Zalecamy osobom przybywającym do Turcji wcześniejsze wykupienie ubezpieczenia medycznego obejmującego koszty leczenia COVID19. W przypadku jego braku, podróżny sam musi pokryć leczenie w szpitalu w Turcji.

Kod HES (do uzyskania za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub kodu SMS), zaświadczający o nie objęciu ograniczeniami poruszania się w związku z zachorowaniem lub kwarantanną, jest wymagany m.in. przy podróżowaniu międzymiastową komunikacją publiczną wewnątrz Turcji, podczas meldowania się w hotelach i przy wchodzeniu do centrów handlowych, korzystania z transportu miejskiego w Stambule.

Zasady pobytu w rejonach turystycznych są regulowane przez Ministerstwo Kultury i Turystyki, realizujące program Safe Tourism, w ramach którego prowadzona jest lista hoteli certyfikowanych do przyjmowania turystów. Informacja znajduje się na stronie: https://tga.gov.tr/home/

Aktualne informacje statystyczne dotyczące sytuacji epidemicznej w Turcji publikowane są na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://covid19.saglik.gov.tr/.

UWAGA: dostępny jest Komunikat o ograniczeniach wprowadzonych przez władze Republiki Turcji w związku z pandemią COVID-19 obowiązujących od 1.12.2020.

UWAGA: dostępny jest Komunikat o dodatkowych ograniczeniach dla pasażerów przybywających do Turcji obowiązujących od 28 grudnia 2020 r. 

Lista laboratoriów oraz szpitali w Turcji uprawnionych do wykonywania testów PCR na obecność COVID19:

https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/haberler/yetkilendirilmis-covi-d-19-tani-laboratuvarlari.html

https://saglikturizmi.saglik.gov.tr/TR,25360/yetkili-saglik-tesisleri-ve-araci-kuruluslar.html

https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/haberler/yurt-disi-cikislarinda-test-islemleri.html