W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nabór na przedsięwzięcia polonijne

Ambasada RP w Waszyngtonie zaprasza organizacje polonijne do składania wniosków o współpracę przy realizacji przedsięwzięć polonijnych w II połowie 2024 r.

Wnioski należy nadsyłać do właściwych terytorialnie urzędów konsularnych. Szczegółowe informacje znajdą Państwo w zakładkach poniżej lub kontaktując się bezpośrednio z odpowiednim urzędem.

Do każdego wniosku należy załączyć skan wypełnionego i podpisanego oświadczenia w sprawie unikania podwójnego finansowania przedsięwzięć. Wzory znajdują się poniżej w sekcji Materiały.

Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Waszyngtonie

Wydział Konsularny Ambasady RP w Waszyngtonie informuje, że do dnia 6 maja 2024 r. przyjmuje wnioski o współpracę przy realizacji przedsięwzięć polonijnych z udziałem środków finansowych placówki, odbywających się w II połowie 2024 r. na terenie waszyngtońskiego okręgu konsularnego.

Czego mogą dotyczyć projekty polonijne?

  • Szkolnictwa polskiego za granicą:

Projekty, których budżet przeznaczony jest na organizację zajęć języka polskiego i w języku polskim dla Polonii i Polaków za granicą. Projekty mogą dotyczyć również konferencji oświatowych, warsztatów edukacyjnych dla nauczycieli, a także zajęć dodatkowych, imprezy i konkursy dla dzieci i młodzieży.

  • Pozostałej działalności:

Są to projekty, które dotyczą organizacji przedsięwzięć kulturalnych mających na celu podtrzymywanie polskiej kultury i tradycji za granicą oraz aktywizację środowisk polskich, w tym m.in. organizację konferencji, seminariów, pokazów filmów polskich, obchodów ważnych rocznic historycznych, uroczystości i spotkań kombatanckich, wieczorów autorskich polskich artystów, koncertów, wystaw, przedstawień oraz warsztatów teatralnych, dni kultury polskiej, spotkań z przedstawicielami z dziedziny polskiej kultury, nauki, gospodarki i polityki. Budżet tych projektów przeznacza się je również na działalność zespołów muzycznych i sportowych, wydawnictwa i publikacje upamiętniające historię Polaków za granicą, funkcjonowanie mediów polonijnych, zakładanie polonijnych stron internetowych oraz bibliotek polonijnych.

Okręg konsularny Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Waszyngtonie obejmuje Alabamę, Dystrykt Kolumbii, Florydę, Georgię, Kentucky, Maryland, Karolinę Północną, Karolinę Południową, Tennessee, Wirginię, Wirginię Zachodnią, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych i pozostałe terytoria zamorskie Stanów Zjednoczonych oraz Portoryko i Bahamy.

Wypełnione formularze – opis projektu oraz oświadczenie o unikaniu podwójnego finansowania- które można znaleźć poniżej w sekcji Materiały, należy przesłać na adres e-mail: waszyngton.amb.wk@msz.gov.pl

Proponowane przedsięwzięcia podlegają ostatecznej ocenie i akceptacji przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, o decyzji zostaną Państwo poinformowani.

Rozliczenie przedsięwzięcia następuje po jego zrealizowaniu przez Wykonawcę zgodnie z postanowieniami umowy. Wykonawca jest zobowiązany do przedłożenia dokumentacji finansowej.

Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku

Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku zaprasza organizacje polonijne z Nowojorskiego Okręgu Konsularnego do składania projektów dot. działalności Polonii, które mogą otrzymać dofinansowanie ze środków DWPPG na realizację w roku 2022.

Aktualnie odbywa się nabór wniosków projektowych. W nieprzekraczalnym terminie, do 12.12.2021 r., godz. 23:59 (11:59 PM), przyjmowane są wnioski na projekty planowane na rok 2022.

Zgodnie z Planem Współpracy z Polonią i Polakami za granicą składane projekty muszą obejmować i nie wykraczać poza następujące obszary:

  • nauczanie języka polskiego, w języku polskim i o Polsce
  • wzmacnianie, aktywizacja i mobilizacja środowisk polskich w krajach zamieszkania
  • wzmacnianie więzi i kontaktów z Polską

Zadania projektowe powinny nadal wpisywać się w założenia Rządowego programu współpracy z Polonią i Polakami za Granicą - https://www.gov.pl/web/dyplomacja/rzadowy-program-wspolprac-z-polonia-i-polakami-za-granica-w-latach-2015-2020

Wzór wniosku o dofinansowanie przedsięwzięcia (w formacie excel) oraz oświadczenia ws. unikania podwójnego finansowania zadań wchodzących w skład jednego projektu polonijnego realizowanego ze środków DWPPG znajdą Państwo w załącznikach. Prosimy o przesyłanie wypełnionych wniosków w formie edytowanej (w formacie excel) oraz oświadczeń na adres e-mail: newyork.publicaffairs@msz.gov.pl

Podczas wypełniania wniosku konieczne jest pełne i poprawne uzupełnienie rubryk:

  • NAZWA PROJEKTU – zachęcamy do używania krótkich i prostych nazw, które będą określać planowane przez Państwa działania.
  • CAŁKOWITY KOSZT REALIZACJI PROJEKTU – w tej rubryce prosimy o podanie całkowitego kosztu projektu, uwzględniającego budżet obejmujący wszelkie koszty przewidziane na realizację Państwa projektu oraz kwotę, o którą Państwo wnioskujecie.
  • KOSZTORYS ZE WSKAZANIEM POZYCJI PLANOWANYCH DO SFINANSOWANIA Z FUNDUSZY POLONIJNYCH – tu wpisana powinna być kwota, o którą Państwo wnioskujecie, przy czym nie należy wpisywać 100% kwoty z poprzedniego pola - kwota nie powinna być większa niż ok. 40% całości budżetu. Pozostałą część sumy musicie Państwo pokryć ze środków własnych lub dzięki wsparciu sponsorów. Większy udział własny w kosztorysie projektu wpływa na jego ocenę. UWAGA: Jedynie w bardzo uzasadnionych przypadkach udział dofinansowania ten może być zwiększony.
  • PARTNER/PARTNERZY – jeśli organizujecie Państwo dany projekt wspólnie z innymi instytucjami, należy je w tym punkcie wymienić.
  • MIEJSCE REALIZACJI PROJEKTU – miejsce to miasto lub miasta, w którym projekt zostanie zrealizowany.
  • TERMIN REALIZACJI PROJEKTU - jeśli nie znacie Państwo jeszcze dokładnego terminu, prosimy o określenie ogólnych ram, np. „marzec 2022” lub „II półrocze 2022”.
  • CELE REALIZACJI PROJEKTU – prosimy o dokładne informację na temat założonych celów bezpośrednich i pośrednich.
  • KRÓTKI OPIS PROJEKTU – prosimy o dokładny opis projektu w kilku zdaniach, w sposób możliwie wyczerpujący, a jednocześnie atrakcyjny.
  • OPIS DZIAŁAŃ PROJEKTOWYCH – w tej rubryce proszę wpisać najważniejsze działania, które należy wykonać, by zrealizować projekt. Należy również przypisać odpowiedzialność podmiotu, Konsulatu lub partnera za wykonanie każdego z wspomnianych zadań.
  • UZASADNIENIE POTRZEBY REALIZACJI PROJEKTU ORAZ DOFINANSOWANIA Z FUNDUSZY POLONIJNYCH - prosimy o wpisanie jednego z trzech wymienionych priorytetów z Planu Współpracy z Polonią i Polakami za granicą, a także uzasadnienie dlaczego realizacja projektu jest wskazana.

Prosimy również o wypełnienie oświadczenia o unikaniu podwójnego finansowania oraz załącznika do oświadczenia. W razie braku wymaganych dokumentów Państwa wniosek nie zostanie rozpatrzony ze względu na braki formalne.  

Wszystkie wnioski wstępnie oceniane są pod względem merytorycznym przez pracowników Konsulatu, a następnie po pozytywnej weryfikacji wysyłane do Ministerstwa Spraw Zagranicznych do dalszej oceny. Informację o ewentualnym dofinansowaniu i jego kwocie zostaną przekazane, bez zbędnej zwłoki po otrzymaniu ostatecznej decyzji.

Konsulat Generalny RP w Chicago

Konsulat Generalny RP w Chicago informuje, że do dnia 6 maja 2024 r. przyjmuje wnioski o współpracę przy realizacji przedsięwzięć polonijnych z udziałem środków finansowych konsulatu, odbywających się w II połowie 2024 r. tj. w terminie od 1 lipca 2024 r. do 8 grudnia 2024 r. na terenie chicagowskiego okręgu konsularnego (Illinois, Indiana, Iowa, Michigan, Minnesota, Missouri, Nebraska, Dakota Północna, Dakota Południowa i Wisconsin).

 

1. Terminy i zasady przesyłania wniosków

Termin przyjmowania przez Konsulat Generalny RP w Chicago wniosków dot. przedsięwzięć polonijnych realizowanych w drugiej połowie 2024 r. upływa w poniedziałek 6 maja 2024 r. Wnioski, które wpłyną po terminie nie zostaną rozpatrzone. Wnioski wypełnione na załączonym wzorze formularza proszę przesyłać wyłącznie w wersji elektronicznej w formacie Word na dedykowany adres e mail: eliza.kasjan-gorecka@msz.gov.pl     

 

Do każdego wniosku należy załączyć skan wypełnionego i podpisanego oświadczenia w sprawie unikania podwójnego finansowania przedsięwzięć (wzór w załączeniu).

 

UWAGA: wnioski niekompletne, bez załączonego oświadczenia, przesyłane na innych formularzach niż Word lub na inny niż wyżej wskazany adres e-mailowy nie będą rozpatrywane.

 

Prosimy o staranne, kompletne i szczegółowe wypełnienie wszystkich pól formularza wniosku w języku polskim. W przypadku składania więcej niż jednego wniosku, prosimy o zhierarchizowanie przedsięwzięć – zaczynając od najważniejszego. Informujemy, że wysokość dofinansowania przedsięwzięć zakwalifikowanych do realizacji jest ściśle ograniczona budżetem przyznanym placówce na współpracę z Polonią na dany rok.

 

2. Zakres przedmiotowy realizowanych zadań

Zadania w zakresie współpracy z Polonią i Polakami za granicą są finansowane w ramach:

 

  • Funduszu polonijnego „Szkolnictwo polskie za granicą” obejmującego w szczególności następujące działania:

 

- organizacja zajęć języka polskiego i w języku polskim dla Polonii i Polaków za granicą;

- organizacja konferencji oświatowych, warsztatów edukacyjnych dla nauczycieli, zajęć dodatkowych, imprez, konkursów dla dzieci i młodzieży jak olimpiady, dyktanda, zawody sportowe, uroczystości szkolnych, wycieczek edukacyjnych;

- zakup materiałów niezbędnych do nauki, w tym materiałów dydaktycznych, pomocy naukowych, książek.

 

  • Funduszu polonijnego „Pozostała działalność” obejmującego w szczególności następujące działania:

 

- organizacja przedsięwzięć kulturalnych mających na celu podtrzymywanie polskiej kultury i tradycji za granicą, aktywizację środowisk polskich, w tym m.in. organizację konferencji, seminariów, pokazy filmów polskich, obchodów ważnych rocznic historycznych, uroczystości i spotkań kombatanckich, wieczorów autorskich polskich artystów, koncertów, wystaw, przedstawień oraz warsztatów teatralnych, dni kultury polskiej, cyklicznych spotkań z przedstawicielami z dziedziny polskiej kultury, nauki, gospodarki i polityki;

- zakup materiałów na działalność polonijnych zespołów muzycznych i sportowych, wydawnictw i publikacji upamiętniających historię Polaków za granicą, funkcjonowanie mediów, zakładanie polonijnych stron internetowych oraz biblioteki polonijne.

 

3. Ocena i akceptacja przedsięwzięcia

Proponowane przedsięwzięcia podlegają ostatecznej ocenie i akceptacji przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, o decyzjach będziemy Państwa informować emailem.

 

4. Rozliczenie zrealizowanych przedsięwzięć

Wydatkowanie środków finansowych i rozliczenie przedsięwzięcia odbywa się na podstawie umowy zawartej między Konsulatem Generalnym RP w Chicago a Wykonawcą. Uprzejmie przypominamy, iż nie ma możliwości prefinansowania (zaliczkowania) przedsięwzięć.

Rozliczenie przedsięwzięcia przez Konsulat następuje zawsze po jego zrealizowaniu przez Wykonawcę zgodnie z postanowieniami umowy. Wykonawca jest zobowiązany do przedłożenia dokumentacji finansowej potwierdzającej wydatkowanie środków zgodnie z umową oraz sprawozdania z realizacji przedsięwzięcia.
​​​​​

 

Konsulat Generalny RP w Los Angeles

Termin i sposób dostarczenia projektów

Formularz do zgłoszenia przedsięwzięcia polonijnego można znaleźć poniżej w sekcji Materiały. Wypełniony formularz (w formacie edytowalnym Word - *.doc/*.docx)
należy przesłać do poniedziałku, 6. maja 2024 r. na adres e-mail:
la.culture@msz.gov.pl
(w tytule wiadomości e-mail proszę wpisać: Przedsięwzięcie polonijne 2024 / <nazwa organizacji> lub <imię i nazwisko przedstawiciela>). Wyjaśnienie sposobu wypełniania wniosku znajduje się tutaj.

 

Czego mogą dotyczyć projekty polonijne?

Szkolnictwa polskiego za granicą. Projekty, których budżet przeznaczony jest na organizację zajęć języka polskiego i w języku polskim dla Polonii i Polaków za granicą. Projekty mogą dotyczyć również konferencji oświatowych, warsztatów edukacyjnych dla nauczycieli,
a także zajęć dodatkowych, tj. imprezy i konkursy dla dzieci i młodzieży.

Pozostałej działalności. Są to projekty, które dotyczą organizacji przedsięwzięć kulturalnych mających na celu podtrzymywanie polskiej kultury i tradycji za granicą oraz aktywizację środowisk polskich, w tym m.in. organizację konferencji, seminariów, pokazów filmów polskich, obchodów ważnych rocznic historycznych, uroczystości i spotkań kombatanckich, wieczorów autorskich polskich artystów, koncertów, wystaw, przedstawień
oraz warsztatów teatralnych, dni kultury polskiej, spotkań z przedstawicielami z dziedziny polskiej kultury, nauki, gospodarki i polityki. Przeznacza się je również na działalność zespołów muzycznych i sportowych, wydawnictwa i publikacje upamiętniające historię Polaków
za granicą, funkcjonowanie mediów, zakładanie polonijnych stron internetowych oraz bibliotek polonijnych.


W przypadku innego rodzaju przedsięwzięć proszę o indywidualny kontakt pod adresem: la.culture@msz.gov.pl.

Konsulat Generalny RP w Houston

Konsulat Generalny RP w Houston zaprasza organizacje polonijne z okręgu konsularnego, w skład którego wchodzą stany: Arkansas, Kansas, Luizjana, Missisipi, Nowy Meksyk, Oklahoma i Teksas, do składania projektów dot. działalności Polonii, które mogą otrzymać dofinansowanie na realizację w I półroczu 2024 roku.

1. Terminy i zasady przesyłania wniosków

Składanie wniosków odbywa się w nieprzekraczalnym terminie, do 30 listopada 2023 r. godz. 23:59 (11:59 PM).

Wnioski, które wpłyną po terminie, nie zostaną rozpatrzone.

Wnioski wypełnione na załączonym wzorze formularza proszę przesyłać wyłącznie w wersji elektronicznej w formacie Word na dedykowany adres e-mail: karolina.sliwa@msz.gov.pl

Do każdego wniosku należy załączyć skan wypełnionego i podpisanego oświadczenia w sprawie unikania podwójnego finansowania przedsięwzięć (wzór w załączeniu).

UWAGA: wnioski niekompletne, bez załączonego oświadczenia, przesyłane na innych formularzach niż Word lub na inny niż wyżej wskazany adres e-mailowy, nie będą rozpatrywane.

Prosimy o staranne, kompletne i szczegółowe wypełnienie wszystkich pól formularza wniosku w języku polskim. W przypadku składania więcej niż jednego wniosku, prosimy o zhierarchizowanie przedsięwzięć – zaczynając od najważniejszego.

Informujemy, że wysokość dofinansowania przedsięwzięć zakwalifikowanych do realizacji jest ściśle ograniczona budżetem przyznanym placówce na współpracę z Polonią na dany rok.

2. Zakres przedmiotowy realizowanych zadań

Zadania w zakresie współpracy z Polonią i Polakami za granicą są finansowane w ramach:

Funduszu polonijnego „Szkolnictwo polskie za granicą” obejmującego w szczególności następujące działania:

- organizacja zajęć języka polskiego i w języku polskim dla Polonii i Polaków za granicą;

- organizacja konferencji oświatowych, warsztatów edukacyjnych dla nauczycieli, zajęć dodatkowych, imprez, konkursów dla dzieci i młodzieży jak olimpiady, dyktanda, zawody sportowe, uroczystości szkolnych, wycieczek edukacyjnych;

- zakup materiałów niezbędnych do nauki, w tym materiałów dydaktycznych, pomocy naukowych, książek.

Funduszu polonijnego „Pozostała działalność” obejmującego w szczególności następujące działania:

- organizacja przedsięwzięć kulturalnych mających na celu podtrzymywanie polskiej kultury i tradycji za granicą, aktywizację środowisk polskich, w tym m.in. organizacja konferencji, seminariów, pokazy filmów polskich, obchody ważnych rocznic historycznych, uroczystości i spotkania kombatanckie, wieczory autorskie polskich artystów, koncerty, wystawy, przedstawienia oraz warsztaty teatralne, dni kultury polskiej, cykliczne spotkania z przedstawicielami z dziedziny polskiej kultury, nauki, gospodarki i polityki;

- zakup materiałów na działalność polonijnych zespołów muzycznych i sportowych, wydawnictw
i publikacji upamiętniających historię Polaków za granicą, funkcjonowanie mediów, zakładanie polonijnych stron internetowych oraz funkcjonowanie bibliotek polonijnych.

3. Ocena i akceptacja przedsięwzięcia

Proponowane przedsięwzięcia podlegają ostatecznej ocenie i akceptacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych. O decyzjach będziemy Państwa informować mailowo.

4. Rozliczenie zrealizowanych przedsięwzięć

Wydatkowanie środków finansowych i rozliczenie przedsięwzięcia odbywa się na podstawie umowy zawartej między Konsulatem Generalnym RP w Houston a Wykonawcą. Uprzejmie przypominamy, iż nie ma możliwości prefinansowania (zaliczkowania) przedsięwzięć.

Rozliczenie przedsięwzięcia przez Konsulat następuje zawsze po jego zrealizowaniu przez Wykonawcę zgodnie z postanowieniami umowy. Wykonawca jest zobowiązany do przedłożenia dokumentacji finansowej potwierdzającej wydatkowanie środków zgodnie z umową oraz sprawozdania z realizacji przedsięwzięcia.

 

Materiały

Waszyngton​_-​_formularz​_wniosku​_2024
Waszyngton​_-​_formularz​_wniosku​_2024.docx 0.01MB
Houston​_-​_formularz​_wniosku​_2024
Houston​_-​_formularz​_wniosku​_2024.docx 0.02MB
Chicago​_wniosek​_o​_dofinansowanie​_2024
Chicago​_wniosek​_o​_dofinansowanie​_2024.docx 0.01MB
Los​_Angeles​_-​_formularz​_wniosku​_2024
Los​_Angeles​_-​_formularz​_wniosku​_2024.docx 0.02MB
Nowy Jork wniosek o przyznanie funduszy projektowych 2022
NOWY​_JORK​_wniosek​_o​_przyznanie​_funduszy​_projektowych​_2022.xlsx 0.02MB
Oświadczenie dotyczące unikania podwójnego finansowania
oświadczenie​_dot​_unikania​_podwójnego​_finansowania.docx 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}