W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody w Szkocji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

11.11.2020

„Dla emigracji ten dzień (11/11/1918) stał się wspomnieniem, które jest pielęgnowane, dziedzictwem, które zostało przekazane następnemu pokoleniu, i na przestrzeni lat obserwujemy, jak to nowe pokolenie zaczęło przejmować organizację uroczystości 11 listopada” - Dr A. Suchcitz. W roku bieżącym obchody Narodowego Święta Niepodległości mogły zostać zorganizowane wyłącznie w okrojonej formie, z udziałem harcerzy, którzy z zachowaniem obowiązujących zasad wynikających z ograniczeń związanych z Covid19, zorganizowali zbiórki podległych im jednostek głównie na świeżym powietrzu, w miastach, w których normalnie prowadzą swoją działalność.

11112020 Szkocja

W ramach obchodów Polskie zuchy oraz harcerze ze wszystkich stron Szkocji zorganizowali wydarzenia mające na celu podkreślenie historycznego znaczenia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zwieńczeniem akcji była msza święta w intencji Ojczyzny w katolickiej Katedrze Św. Marii (siedzibie archidiecezji St. Andrews i Edynburga), w trakcie której złożone zostały wieńce pod odsłoniętą dwa lata temu, w ramach obchodów 100. lecia odzyskania niepodległości, tablicą pamiątkową, ku czci przedstawicieli polskich władz państwowych, dowódców, żołnierzy oraz osób cywilnych, którzy kultywowali ideę wolnej Polski na Wyspach Brytyjskich.

W uroczystej mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele środowisk harcerskich, zuchy, poczty sztandarowe z Akademii Języka Polskiego im. Gen. Maczka przy Edukacyjnym Centrum Polonijnym oraz SPK Edynburg - p. Marek Straczyński. Wieńce pod tablicą zostały złożone przez delegację z Akademii oraz p. Konsul Renatę Wasilewską-Mazur z przedstawicielami harcerzy.

Wideo