W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Polish Heritage Days

Polish Heritage Days [Dni Dziedzictwa Polskiego] jest corocznym wydarzeniem organizowanym i realizowanym pod patronatem Ambasady Polskiej w Londynie. Celem Polish Heritage Days jest świętowanie i promowanie polskiej kultury, dziedzictwa przeszłych pokoleń oraz polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii.

Polish Heritage Days logo

Projekt Polish Heritage Days odbywa się w miesiącu maju na terenie całej Wielkiej Brytanii. Wydarzenie tradycyjnie rozpoczyna się w weekend tuż po symbolicznym i jakże ważnym dniu 3 maja, kiedy to w 1791 roku Polska ogłosiła swoja pierwszą skodyfikowaną konstytucję (jako pierwszy kraj w Europie, a drugi na świecie po Stanach Zjednoczonych). Konstytucja stała się symbolem wolności i równości. Polish Heritage Days jest także okazją do świętowania dnia 2 maja, który to w Polsce, a także wśród Polonii rozproszonej po całym świecie, obchodzony jest jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz Dzień Flagi RP.

Celem Polish Heritage Days jest jeszcze bliższe zintegrowanie polskiej społeczności z innymi społecznościami zamieszkującymi Wielką Brytanię, zarówno na poziomie lokalnym, jak i narodowym, oraz podzielenie się polską kulturą, dziedzictwem i słynną polską gościnnością. Jednym z celów jest także przedstawienie Polaków jako naród otwarty i tolerancyjny.

Co roku Ambasador RP w Londynie zachęca wszystkie polskie, brytyjskie i międzynarodowe organizacje, a także polskie parafie i szkoły sobotnie działające w Wielkiej Brytanii do aktywnego uczestniczenia w obchodach.

Oficjalnym symbolem Polish Heritage Days jest biało-czerwona szachownica, która to była symbolem polskich pilotów walczących w Bitwie o Wielką Brytanię, i która dzięki staraniom Ambasady RP w Londynie stała się nieoficjalnym symbolem Polaków w Wielkiej Brytanii. 

 

Zapraszamy do udziału w V edycji Polish Heritage Days! 

Logo PHD