W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koncerty muzyki Feliksa Janiewicza w Domu Polskim SPK w Edynburgu

14.11.2021

W dniach 12 i 14 listopada 2021 z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu w tutejszym nowo wyremontowanym Polskim Domu SPK odbyły się koncerty muzyki dawnej, z utworami m.in. Feliksa Janiewicza (1762-1848), wybitnego polskiego skrzypka i kompozytora, wielce zasłużonego dla sceny muzycznej w Szkocji muzyka, współzałożyciela pierwszego Festiwalu Muzycznego w Edynburgu w 1815, którego postać i twórczość jest jednak praktycznie nieznana w Szkocji.

SPK - koncert muzyki Janiewicza

Koncerty i przeprowadzone przez pra-pra-pra-prawnuczkę F. Janiewicza, p. Josie Dixon prelekcje były zwieńczeniem projektu, do którego przygotowania rozpoczęły się w roku 2020. W ramach projektu w roku 2021, powołana przez p. Dixon fundacja The Friends of Felix Yaniewicz (https://www.yaniewicz.org/ ), przy wsparciu Placówki oraz wydawanego w Londynie Tygodnia Polskiego przeprowadziła kampanię mającą na celu zebranie funduszy na zakup należącego niegdyś do F. Janiewicza fortepianu, który został wcześniej odrestaurowany w Walii i wystawiony na sprzedaż. Patronem Fundacji jest mająca polskie korzenie brytyjska skrzypaczka, p. Jennifer Pike, z pasją promująca polską muzykę. W zbieranie funduszy włączyli się liczni przedstawiciele szkockich środowisk akademickich i muzycznych oraz organizacje polonijne, w tym szczególnie Szkocko-Polskie Towarzystwo Kulturalne oraz przedstawiciele drugiego pokolenia polskiej emigracji żołnierskiej.

Zakupiony z zebranych funduszy fortepian został umieszczony na stałe w sali głównej Polskiego Domu SPK w Edynburgu. Fortepian został przywieziony 12 listopada br., tuż przed pierwszym oficjalnym koncertem na żywo. Na pochodzącym z roku 1810 roku fortepianie zagrali Steven Devine oraz Paweł Siwczak. Steven Devine to wybitny dyrygent i pianista specjalizujący się w instrumentach klawiszowych, obecnie grający w Orchestra of the Age of Enlightenment. Natomiast Paweł Siwczak jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Royal Academy of Music w Lodynie, gdzie obecnie również wykłada. Specjalizuje się w grze na dawnych instrumentach klawiszowych. 

 

Feliks Janiewicz urodził się w 1762 roku w Wilnie. Jako młody skrzypek wyjechał do Warszawy, gdzie grał na dworze królewskim. W 1785 roku udał się prawdopodobnie w ramach stypendium królewskiego w podróż po Europie Zachodniej, gdzie jako skrzypek zdobył duże uznanie. W 1792 osiadł w Anglii. W 1813 roku Janiewicz stał się jednym z założycieli Londyńskiego Towarzystwa Filharmonicznego. W 1815 roku przeniósł się do Edynburga, gdzie rozwinął swoją działalność koncertową jak również miał wielki wkład w rozwój życia muzycznego miasta, będąc współzałożycielem pierwszego Festiwalu Muzycznego w Edynburgu. To właśnie w tym mieście kompozytor żył i pracował do końca swojego życia. Jego grób znajduje się na Warriston Cemetary w Edynburgu. 

Zdjęcia: Barbara Eva photography.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}