W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odsłonięcie popiersia i tablicy ku czci generała Władysława Andersa w Londynie

25.06.2021

W piątek 25 czerwca w Londynie miało miejsce podwójne uhonorowanie generała Władysława Andersa poprzez odsłonięcie jego popiersia w National Army Museum w zachodniej dzielnicy Chelsea oraz tablicy poświęconej generałowi na jego byłym domu w północnej dzielnicy Willesden.

Popiersie gen. Andersa w National Army Museum

Popiersie generała jest pierwszą rzeźbą polskiego dowódcy, która stanęła w głównym muzeum brytyjskiej armii. Powstało ono z inicjatywy córki gen. Andersa i Ambasador RP w Rzymie, Anny Marii Anders, Ambasadora RP w Londynie Arkadego Rzegockiego oraz portalu „British Poles”, przy wsparciu Instytutu im. Gen. Władysława Andersa oraz Fundacji Skarbowości im. Jana Pawła II, które prowadziły zbiórkę społeczną mającą na celu ufundowanie popiersia, oraz dzięki hojności darczyńców.

Odsłonięcia pomnika, którego autorem jest rzeźbiarz Andrzej Pityński, dokonała ambasador Anders w obecności m.in. ambasadora Rzegockiego, dyrektora National Army Museum Justina Maciejewskiego, brytyjskiego ministra ds. polityki handlowej i posła dzielnic Chelsea i Fulham Grega Handsa, historyków Rogera Moorhouse’a i Andrew Robertsa oraz weteranów wojennych. Ceremonii towarzyszył panel dyskusyjny poświęcony postaci gen. Andersa, historii II Korpusu Polskiego i ich spuściźnie.

Jestem naprawdę szczęśliwa i wzruszona. Wczoraj tabliczka w Ognisku Polskim, dzisiaj popiersie Ojca w muzeum, dzisiaj po południu jeszcze tablica na domu, gdzie mieszkałam. Moje marzenia się spełniają – powiedziała ambasador Anders.

Jako dyrektor National Army Museum w Londynie mam zaszczyt móc przyjąć do narodowej kolekcji Zjednoczonego Królestwa to wspaniałe popiersie generała Władysława Andersa autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Fakt, że to popiersie zostało ufundowane i podarowane przez Polonię i przyjaciół Polski, czyni go szczególnie silnym gestem. Jest to żywy symbol głębokiej przyjaźni między naszymi dwoma krajami i naszej wspólnej historii walki o wolność. Jako syn polskiego żołnierza, który służył we Włoszech pod dowództwem gen. Andersa, ten przedmiot dotyka mnie głębiej, niż mogę wyrazić – powiedział Justin Maciejewski.

Jesteśmy dumni, iż na mapie polskiego Londynu pojawi się kolejne ważne miejsce – popiersie gen. Andersa w National Army Museum. To dzięki społecznej inicjatywie Polonii brytyjskiej i setek osób, które wsparły zbiórkę, udało się znaleźć godne miejsce upamiętniające jednego z najważniejszych i najbardziej zasłużonych generałów w polskiej historii. Polacy na Wyspach będą mieli dobry powód, żeby zabrać swoje dzieci do muzeum armii i opowiedzieć historię II Korpusu i polsko-brytyjskiej współpracy. Wystawienie popiersia generała Andersa na stałej ekspozycji w tym niezwykle prestiżowym londyńskim muzeum będzie też potężnym symbolem bliskiej przyjaźni między Polską a Wielką Brytanią – powiedział George Byczynski z British Poles.

Tego samego dnia na budynku pod adresem 78 Brondesbury Park, który gen. Anders wykupił niedługo po zakończeniu wojny i w którym mieszkał do śmierci w 1970 roku, odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą generałowi. Tablica, która powstała z inicjatywy organizacji Polish Heritage Society i Ambasady RP w Londynie, upamiętnia rolę generała w wyzwoleniu 120 000 Polaków z ZSRR i zdobyciu wzgórza Monte Cassino oraz przypomina, że był dowódcą II Korpusu Polskiego i członkiem Rządu RP na Uchodźstwie.

Generał Anders był genialnym dowódcą na polu walki, niezwykłym człowiekiem i polskim bohaterem narodowym. My jako Polish Heritage Society cieszymy się, że mogliśmy odegrać swoją rolę w upamiętnieniu jego niezwykłego życia i wkładu zarówno dla Polski, jak i dla kraju, który po wojnie stał się jego domem – powiedział Marek Stella-Sawicki, prezes Polish Heritage Society.

Jestem niezwykle dumny, iż generał Władysław Anders został dziś uhonorowany podwójnie w Londynie. Popiersie tego legendarnego polskiego dowódcy i bohatera narodowego w National Army Museum w Londynie to wspaniały hołd dla jednej z najwybitniejszych postaci w historii Polski, którego odwaga, wytrzymałość i dowództwo przyczyniły się do zwycięstwa aliantów podczas II wojny światowej. Cieszę się, że postać generała jest uważana za ważną nie tylko przez Polaków, ale również Brytyjczyków, i jestem wdzięczny dyrektorowi Justinowi Maciejewskiemu za przyjęcie popiersia do muzeum. Dziękuję również Pani Ambasador Annie Marii Anders, organizacji British Poles, Instytutowi im. Gen. Władysława Andersa, Fundacji Skarbowości im. Jana Pawła II, ś.p. p. Andrzejowi Pityńskiemu oraz wszystkim Polakom i przyjaciołom Polski, dzięki którym pomnik ten powstał i został umieszczony w National Army Museum – powiedział ambasador Rzegocki.

Tablica poświęcona generałowi w Brondesbury Park w piękny sposób przypomina miejsce, gdzie przez wiele lat mieszkał generał. Jestem niezwykle wdzięczny Polish Heritage Society za kolejną owocną inicjatywę upamiętnienia na Wyspach Brytyjskich wielkiej polskiej postaci i mam nadzieję, że w przyszłości powstanie takich tablic jeszcze więcej, tak aby polskie miejsca pamięci znajdowały się w każdym zakątku Wielkiej Brytanii – dodał ambasador Rzegocki.

Popiersie generała Andersa jest dostępne do obejrzenia za darmo w National Army Museum.

Zespół prasowy Ambasady RP w Londynie