W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożegnanie Marzenny Schejbal

03.02.2022

W czwartek, 3 lutego w Londynie odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłej 24 grudnia 2021 r. działaczki polonijnej i kombatanckiej, weteranki Powstania Warszawskiego Marzenny Schejbal.

Pogrzeb_Marzenny_Schejbal

Msza św. żałobna została odprawiona w kościele Brompton Oratory, po czym nastąpiło pochowanie zmarłej na cmentarzu Gunnersbury. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział Chargé d’Affaires a.i. Ambasady RP w Londynie Agnieszka Kowalska, Konsul Generalny RP w Londynie Mateusz Stąsiek, rodzina i przyjaciele zmarłej, przedstawiciele kręgów kombatanckich oraz przedstawiciele Polonii.

Z głębokim żalem żegnamy Panią Marzennę Schejbal, wspaniałą patriotkę, bohaterkę walk o wolną Polskę oraz niezwykle zasłużoną działaczkę brytyjskiej Polonii i środowisk kombatanckich. Składamy uroczyste wyrazy wdzięczności i czci człowiekowi służby, osobie, którą z pełnym przekonaniem można stawiać za wzór młodym Polakom – szczególnie tym, którzy mieszkają na obczyźnie – napisał Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą w liście kondolencyjnym odczytanym przez Konsula Generalnego RP w Londynie Mateusza Stąsieka.

Marzenna Schejbal urodziła się 10 października 1924 r. we Włocławku. W czasie Powstania Warszawskiego była łączniczką i sanitariuszką w 3. Kompanii „Wkra” Batalionu „Łukasiński” w Zgrupowaniu AK „Kuba – Sosna”. W czasie walk na Starówce przedostała się kanałami do Śródmieścia. Po upadku powstania do kwietnia 1945 r. więziona była w obozach jenieckich Lamsdorf, Mühlberg, Altenberg i Oberlangen, skąd została wyzwolona przez wojska gen. Stanisława Maczka.

Po zakończeniu działań wojennych pozostała na emigracji, będąc zaangażowaną w działalności na rzecz polonijnych środowisk kombatanckich w Wielkiej Brytanii. W 2001 r. została przewodniczącą Koła Byłych Żołnierzy Armii Krajowej – Oddział Londyn. Była także wieloletnią współpracowniczką i członkiem zarządu Studium Polski Podziemnej.

W 2012 r., w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz polonijnych środowisk kombatanckich, została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Została także odznaczona Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska i innymi odznaczeniami.

Zespół prasowy Ambasady RP w Londynie

{"register":{"columns":[]}}