W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Siódma edycja festiwalu filmowego Play Poland Film Festival na Wyspach Brytyjskich

25.11.2021

Po kilkuletniej przerwie popularny i zasłużony dla promocji kultury polskiej w Wielkiej Brytanii festiwal filmowy Play Poland Film Festival ponownie zagościł na mapie wydarzeń kulturalnych. W dniach 11-25. listopada br. w kilku brytyjskich miastach, w tym głównie w Edynburgu, odbywały się pokazy pełnometrażowych i krótkometrażowych polskich filmów m.in. tych nagradzanych w Gdyni, Cannes, Berlinie i w Karlovych Varach. Organizatorem przedsięwzięcia przy współpracy z Konsulatem Generalnym w Edynburgu była działająca w Edynburgu polonijna firma Weeblob.blog Ltd.

PPFF

Uroczyste otwarcie festiwalu obyło się 11. listopada br. tuż po pokazie filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w sali recepcyjnej hotelu Sheraton w Edynburgu z udziałem KG Łukasza Lutostańskiego, który powitał gości i wyraził swoje podziękowania dla organizatorów Play Poland Film Festival za promocję polskiego kina na Wyspach Brytyjskich. Na otwarciu obecni byli przedstawiciele stowarzyszeń oraz szkół polonijnych, polscy artyści na stałe mieszkający i działający w Wlk.Brytanii.

Siódma edycja Play Poland Film Festival wróciła w czasach pandemii w nowej formie. Dzięki wykorzystaniu platformy VOD i częściowemu przeniesieniu PPFF do sieci był on dostępny dla szerszego grona widzów w zaciszu ich własnego domu. Siedzibą festiwalu niezmiennie pozostał jednak Edynburg w Szkocji, gdzie widzowie mogli oglądać polskie filmy  w położonym w centrum miasta kinie Filmhouse.

 

Inicjatywę PPFF wsparli również Profesor Zbigniew Pełczyński (Dyrektor Szkoły Liderów, Polska), Profesor Richard Demarco (założyciel The Demarco European Art Foundation, UK) i artysta Andrzej Pągowski. Festiwal został wyróżniony znakiem jakości Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego i Konkursu „Teraz Polska".

Gwarantem najwyższej jakości prezentowanych obrazów byli natomiast udostępniający je partnerzy m.in. Łódzka oraz Katowicka Szkoła Filmowa, Szkoła Wajdy, Studio Miniatur Filmowych, Studio Munka, Filmoteka Narodowa.


W tym roku program Play Poland Film Festival składał się z dwóch modułów tematycznych. Jeden z nich skupiony był na relacjach międzyludzkich, zagadnieniach, z którymi ludzkość boryka się w dzisiejszych czasach, a drugi poświęcony został Stanisławowi Lemowi w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą jego urodzin. Pokazane zostały filmy, które powstały na podstawie dzieł słynnego polskiego futurologa, m.in. „Solaris”. Filmom towarzyszyła wystawa ilustracji autorstwa Daniela Mroza poświęconych prozie Lema. Grafikę dla Play Poland Film Festival namalował Tomasza Płonka.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}