W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Ambasadora RP w Londynie Arkadego Rzegockiego w Walii z okazji otwarcia Konsulatu Honorowego RP w Cardiff

28.06.2021

W poniedziałek, 28 czerwca br. Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki złożył wizytę w Walii. Celem wizyty było oficjalne otwarcie nowego Konsulatu Honorowego RP w Cardiff, a także szereg spotkań z przedstawicielami walijskiego rządu i lokalnych władz. Ambasador oddał również hołd polskim siłom zbrojnym.

Inauguration of Honorary Consulate of Poland in Wales

Inauguracja nowego konsulatu honorowego miała miejsce na zamku w Cardiff w obecności m.in. pierwszego ministra Walii Marka Drakeforda, burmistrza Cardiff Roda McKerlicha, przedstawicieli polskiej społeczności oraz społeczeństwa obywatelskiego. Konsulem Honorowym RP w Cardiff mianowany został chirurg prof. Keshav Singhal.

Podczas wizyty ambasador Rzegocki spotkał się z pierwszym ministrem Walii, ministrem ds. gospodarki Vaughanem Gethingiem, burmistrzem Cardiff i przedstawicielami walijskiego sektora fintech. Ambasador złożył także wiece przy pomniku polskich sił zbrojnych mieszczącym się przy Cardiff City Hall, na grobach polskich lotników na cmentarzu w Nottage i przy eksponacie w postaci śmigła z samolotu pilota Piotra Olgierda Strycharka mieszczącego się w Muzeum Porthcawl, które ambasador zwiedził na zaproszenie burmistrza Bridgend Johna Spanswicka.

Jako pewny siebie, patrzący na zewnątrz naród, pragniemy wzmocnić nasze globalne relacje i z radością przyjmuję utworzenie polskiego konsulatu w Walii i mianowanie profesora Singhala konsulem honorowym – powiedział Mark Drakeford.

Walia i Polska mają wiele wspólnych powiązań, a polska społeczność w Walii wnosi pozytywny i cenny wkład w nasze społeczeństwo – dodał pierwszy minister Walii.

To bardzo ważne, że w Cardiff został otwarty Konsulat Honorowy RP, ponieważ jest to jedyny kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa, w którym nie mieliśmy do tej pory ani konsulatu honorowego ani Konsulatu Generalnego RP. Ten nowy urząd przyniesie pomoc obywatelom polskim, którzy z jakichś powodów nie są w stanie skontaktować się bezpośrednio z lub dotrzeć do konsulatu generalnego w Manchesterze czy wydziału konsularnego w Londynie oraz wzmocni stosunki polsko-walijskie. To także uznanie dla znacznej obecności Polaków w Walii oraz działań prof. Keshava Singhala na rzecz promocji Polski w tej części Zjednoczonego Królestwa. Jestem bardzo wdzięczny prof. Singhalowi za jego pracę, za podjęcie tej ważnej roli i życzę mu wszystkiego najlepszego. Chciałbym również podziękować wszystkim, dzięki którym inauguracja ta była możliwa – powiedział Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

Prof. Singhal powiedział, że był zaszczycony mianowaniem go pierwszym Konsulem Honorowym RP w Walii i zapewnił, że będzie dążył do rozwoju stosunków polsko-walijskich, w tym relacji handlowych, inwestycyjnych i akademickich. Ma również nadzieję, że będzie pomocny dla Polaków mieszkających w Walii, podkreślając, że są oni cenieni za etykę pracy. – Mam w moim szpitalu kilku Polaków, z którymi bardzo blisko współpracuję i szczerze podziwiam ich za wspaniałą pracę, którą wykonują – powiedział prof. Singhal.

Zespół prasowy Ambasady RP w Londynie