W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa "I open my eyes there’s no one” w Aberdeen

12.12.2021

Wystawa została zorganizowana przez polonijną organizację Polish Association Aberdeen, a jej autorką jest polonijna artystka i projektantka pani Marta Surowiec. Wystawę zainstalowano w Cruickshank Botanic Garden, University of Aberdeen.

Frost i Surowiec

W dniu 12 grudnia 2021r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „I open my eyes there’s no one”, w którym miał zaszczyt wziąć udział KG Łukasz Lutostański. Na uroczystości obecni też byli: burmistrz miasta lord Provost Barney Crockett, władze Uniwersytetu w Aberdeen, przedstawiciele lokalnych organizacji polonijnych, w tym szkół sobotnich, przedstawiciele diaspory żydowskiej mieszkającej w Aberdeen i okolicach.

Wystawa została zorganizowana przez polonijną organizację Polish Association Aberdeen, a jej autorką jest polonijna artystka i projektantka pani Marta Surowiec. Wystawę zainstalowano w Cruickshank Botanic Garden dzięki uprzejmości University of Aberdeen, który jest jednym z głównych partnerów projektu obok Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu, Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, Big Lottery Awards For All i Aberdeen City Council.

Nowo otwarta wystawa  nawiązuje do światowej premiery filmu "The Factory of Great Masters"/"Kopiści z fabryki Tycjana" z getta w Białymstoku oraz historii obrazów Izaaka Celnikiera i osobistych doświadczeń artysty, który jako siedemnastoletni chłopiec przeżył piekło białostockiego getta.

W oparciu o jego historię oraz losy i twórczość pracujących w warsztatach żydowskich artystów, wystawa „I open my eyes there’s no one” opowiada o Zagładzie europejskich Żydów. Unikalną narrację ekspozycji przejmują wspomnienia i grafiki Izaaka Celnikiera, którego historia stanowiła dla organizatorów bezpośredni pretekst do wystawy. Dzięki udostępnionym na potrzeby projektu, niepublikowanym rękopisom Celnikiera oraz jego powojennym pracom widz doświadcza wydarzeń z białostockiego getta poprzez słowa i sztukę artysty, zyskując prawdziwą perspektywę uczestnika wydarzeń.

Wystawie trwającej do końca lutego przyszłego roku towarzyszy program edukacyjny dla dzieci i młodzieży polonijnej oraz drużyn harcerskich z Aberdeen. Zaplanowane są także wycieczki trzech lokalnych szkół polonijnych.

Wystawa „I open my eyes there’s no one”  powstała między innymi w oparciu o zbiory: Ghetto Fighters’ House Museum Art Department Museums Division, Yad Vashem Bundesarchiv - Federal Archives, Muzeum Narodowego w Warszawie, Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma. Archiwum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Historycznego w Białymstoku, Białostockiego Ośrodka Kultury i kolekcje prywatne, w tym rodzinne zbiory pani Anne Szulmajster Celnikier - żony Izaaka Celnikiera i pana Jacoba Celnikiera - syna artysty.

Wystawa „I open my eyes there’s no one” jest pierwszą tego typu plenerową prezentacją przygotowaną przez środowisko polskie w Aberdeen i ma szansę otworzyć drogę dalszym przedsięwzięciom z udziałem polonijnych artystów.

Zdjęcia: Dorota Puszkiewicz.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}