W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Dopłaty do prywatnego przechowywania miesa - odkastnianie

odkastnianie

Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Rzeszowie informuje:

W związku z uruchomieniem działań interwencyjnych na rynku w postaci dopłat do prywatnego przechowywania mięsa wołowego zainteresowane podmioty od 7.05.2020 r. mogą składać do KOWR wnioski. Prywatnym przechowywaniem mogą być objęte ćwierci tylne wołowe pochodzące z bydła w wieku co najmniej ośmiu miesięcy, utrzymywanego w Unii przez co najmniej 3 miesiące przed ubojem. Ćwierci mogą być poddane procesowi odkostnienia przed przekazaniem ich do zamrożenia i przechowania.

Jeśli tylne ćwierci wołowe mają być odkostnione przed zamrożeniem i przechowaniem, operacja musi odbywać się pod nadzorem właściwego miejscowo organu Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. IJHARS musi stwierdzić, że odkostnione mięso, które ma zostać zamrożone i przechowywane, rzeczywiście pochodzi z tylnych ćwierci objętych wnioskiem o dopłatę do prywatnego przechowywania.

Przedsiębiorca, który chce odkostnić tylne ćwierci tuszy przed zamrożeniem i przechowaniem, oprócz wniosku do KOWR, zobowiązany jest złożyć również pisemny wniosek o dokonanie oceny do właściwego miejscowo WIJHARS. Wniosek taki powinien być składany do WIJHARS każdorazowo przed przestąpieniem do rozbioru i odkostaniania.

Wszelkie czynności podlegają opłatom, zgodnie z przepisami o wystawianiu świadectw - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2015 r. w sprawie stawek opłat za dojazd do miejsca oceny, czynności związane z dokonaniem oceny, badania laboratoryjne i wydanie świadectw jakości handlowej oraz sposobu i terminu wnoszenia tych opłat (Dz. U. 2015 poz. 2328). Opłata powinna obejmować dojazd, ocenę dokumentów, ocenę procesu technologicznego (odkostniania) oraz wydanie świadectwa jakości handlowej.

Wojewódzki Inspektorat JHARS podejmuje następujące działania, niezwłocznie po otrzymaniu od przedsiębiorcy pisemnego wniosku o dokonanie oceny.

  1. Wniosek dostępny na stronie internetowej GIJHARS może być złożony osobiście w siedzibie WIJHARS, przesłany pocztą tradycyjną, faksem lub złożony z wykorzystaniem profilu zaufanego na platformie e-PUAP. W obecnej sytuacji pandemii spowodowanej koronawirusem preferowane jest korzystanie z elektronicznych form komunikacji.
  2. Wniosek powinien być złożony minimum 24 godziny przed planowanym rozbiorem i odkostnianiem.
  3. Wniosek lub załącznik do niego powinien zawierać informację o liczbie i masie, a także kategorii i klasie uformowania ćwierci, które będą skierowane do odkostniania.
  4. Inspektor prowadzący ocenę musi być obecny w zakładzie podczas procesu odkostniania, ważenia i pakowania elementów, tak aby uniemożliwić zamianę nadzorowanego mięsa na inne, lub dołączenie mięsa z innych ćwierci, które nie są objęte wnioskiem.
  5. Miejsce, w którym będzie prowadzone odkostnianie ćwierci tylnych objętych wnioskiem o dopłatę do prywatnego przechowywania powinno być odpowiednio przygotowane, czyli wydzielone od innych linii rozbiorowych. Może to być osobne pomieszczenie.
  6. Wniosek lub załącznik do niego powinien zawierać informację o liczbie i masie a także kategorii i klasie uformowania ćwierci, które będą skierowane do odkostniania. Mięso z odkostnionej ćwierci tylnej powinno być zważone przed pakowaniem, zanim trafi do magazynu.
  7. Inspektor prowadzący ocenę musi być obecny w zakładzie podczas procesu odkostniania, ważenia i pakowania elementów.
  8. Podczas trwania procesu odkostniania w pomieszczeniu (ewentualnie wydzielonym miejscu) może znajdować się jedynie mięso wołowe objęte wnioskiem o dopłatę do prywatnego przechowywania.

Po zakończeniu oceny jakości pracownik wojewódzkiego inspektoratu wystawia Świadectwo jakości handlowej.

W pkt 14 Świadectwa inspektor umieszcza następującą informację: „Elementy mięsa wołowego bez kości uzyskane w procesie odkostnienia ćwierci tylnych rozdzielonych, zgodnie z załącznikiem „Raport odkostnienia mięsa wołowego".

Informacje dotyczące mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania znajdują się na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa : www.arimr.gov.pl

Ponadto w załączeniu przekazujemy wymagania dotyczące wołowiny objętej dopłatami do prywatnego przechowywania wynikające z odpowiednich przepisów.

Wymagania dotyczące wołowiny objętej dopłatami do prywatnego przechowywania

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/596 z dnia 30 kwietnia 2020 r. przyznające dopłaty do prywatnego przechowywania świeżego i schłodzonego mięsa z bydła w wieku ośmiu miesięcy lub więcej i ustalające z góry stawkę dopłat (D. U. L 140 z 04.05.2020 r., str. 26).

Mięso musi być solidnej i właściwej jakości i pochodzić z Unii z bydła w wieku ośmiu miesięcy lub więcej. Produkty kwalifikujące się do objęcia dopłatami to rozdzielone ćwierci tylne, posiadające wszystkie kości, udo i krzyżową włącznie z polędwicą, z co najmniej 3 żebrami (całymi lub przeciętymi), z goleniem lub bez, z cienką pachwiną lub bez. Tusze muszą być klasyfikowane i mieć klasę S, E, U, R lub O.

Minimalna ilość dla 1 wniosku to 10 ton.

Okres przechowywania wynosi 90 dni, 120 dni lub 150 dni.

Nota KE do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/596 wydana z powodu uwag zgłoszonych do Komitetu przez Państwa Członkowskie

Całą tylną ćwierć można pozbawić kości i zapakować w pudła przed wejściem do magazynu pod nadzorem właściwych organów.

Przepisy rozporządzenia (UE) 2016/1240 dotyczące publicznego usuwania kości z ćwierci na cele interwencji mogą służyć jako wytyczne dla państw członkowskich nadzorujących usuwanie kości.

Najważniejsze jest to, że pozbawione kości mięso, które trafia do subsydiowanego składowania, jest identyfikowane z ćwiercią, z której pochodzi. Są to tylko elementy mięsa pochodzące z objętej wnioskiem (kwalifikowanej) ćwierci tylnej (dozwolone). Żadne inne kawałki mięsa (z innych części zwierzęcia) nie kwalifikują się do prywatnego przechowywania objętego dopłatami.

Jeśli tylna ćwierć jest odkostniona przed zamrożeniem i przechowaniem, operacja musi odbywać się pod nadzorem właściwych organów. Właściwe organy muszą być w stanie stwierdzić, że odkostnione mięso, które ma zostać zamrożone i przechowywane, rzeczywiście pochodzi z tylnej ćwierci objętej wnioskiem o dopłatę do prywatnego przechowywania.

Niezbędne są tutaj dwa elementy:

  • Wniosek jest składany na ćwierćtusze w stanie świeżym.
  • W przypadku odkostnienia, właściwe organy muszą nadzorować rozbior tej konkretnej ćwierci tylnej zapewniając, że powstałe mięso przechowywane w stanie zamrożonym pochodzi z tej ćwiartki.

A więc gdy tylna ćwierć wołowa jest przechowywana jako taka (bez odkostnienia), objętością kwalifikowaną (masą) jest całkowita waga ćwierci tylnej (wraz z kościami).

W przypadku odkostnienia wielkość kwalifikująca się do pomocy jest całkowitą masą ćwierci tylnej pozbawionej kości.

Mięso z odkostnionej ćwierci tylnej powinno być zważone, zanim trafi do magazynu.

Niektóre kawałki mogą być z kością (po zapakowaniu w pudła) np. szponder, pod warunkiem, że pochodzą z zadów objętych wnioskiem (kwalifikujących się).

Całe mięso z kwalifikowanej ćwiartki pozbawionej kości musi być przechowywane. Nie może być tak, że przechowywane są elementy cenne, a te mniej cenne nie będą kierowane do przechowywania.

Załącznik III część IV Rozporządzenia (UE) 2016/1240 dotyczący odkostniania w ramach dopłat do prywatnego przechowywania ma jedynie charakter orientacyjny  (powinien być traktowany jako wytyczne).

Jeden wniosek może dotyczyć ćwierci tylnych pochodzących z tusz o różnych kategoriach i klas uformowania.

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2016/1238 z dnia 18 maja 2016 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do interwencji publicznej i dopłat do prywatnego przechowywania (D. U. L 206 z 30.07.2016 r., str. 15) Zał. VI cz. III - wymagania dla mięsa

Wołowina ma właściwą jakość handlową oraz spełnia wymogi określone w rozp. 1308/2013, tj. jest sklasyfikowana zgodnie z unijną skalą klasyfikacji tusz (też zgodnie z rozp. 2017/1182, zał. 1) i oznakowana klasą jakości za pomocą stempla lub etykiety (kategoria, klasa uformowania i otłuszczenia).

Wołowina pochodzi od zwierząt utrzymywanych w Unii przez co najmniej trzy ostatnie miesiące przed ubojem, poddanych ubojowi nie więcej niż 10 dni przed umieszczeniem mięsa w miejscu przechowywania.

Ubój zwierząt przeprowadzono zgodnie z rozp. 853/2004 i 854/2004. Nie kwalifikuje się mięso uzyskane w ramach uboju z konieczności.

Do przechowywania w stanie zamrożonym przekazano wołowinę świeżą.

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/1240 z dnia 18 maja 2016 r. ustalające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do interwencji publicznej i dopłat do prywatnego przechowywania (D. U. L 206 z 30.07.2016 r., str. 71)

Zał. III cz. III - odkostnianie (fizyczne oddzielenie mięsa od kości)

Odkostnianie jest prowadzone na podstawie specyfikacji określonych przez agencje płatnicze. Specyfikacja określa wymagania stawiane zakładom rozbioru mięsa oraz warunki, w których przeprowadza się proces odkostniania mięsa, w szczególności wykrawania, pakowania
i zamrażania mięsa.

Odkostnianie, ważenie, pakowanie i zamrażanie mięsa muszą być zakończone w ciągu 10 dni od uboju zwierząt (lub krócej, jeśli agencja tego żąda)

Zał. III, cz. IV

Elementy z ćwierci tylnej:

Pręga tylna, Gruba łata, Zrazowa wewnętrzna, Zrazowa zewnętrzna, Polędwica, Udziec, Rostbef, Łata, Szponder. Załącznik zawiera szczegółowy opis każdego elementu.

Usunąć kości, chrząstki i ścięgna.

W żadnym miejscu okrywa tłuszczowa nie może być grubsza niż 1 cm.

Każdy element musi być opakowany przed zapakowaniem do kartonów

{"register":{"columns":[]}}