W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Inwazyjna Choroba Meningokokowa

Wywoływana jest przez Gram (-) dwoinkę Neisseria meningitidis. Występuje najczęściej pod postacią zapalenia mózgu i/lub opon mózgowo-rdzeniowych oraz posocznicy.

Może również wywoływać ropne zapalenie stawów, zapalenie płuc, zapalenie osierdzia, zapalenie spojówek, szpiku kostnego, ucha środkowego, gardła, zakażenia w obrębie układu moczowo-płciowego i miednicy małej.

Rozróżnia się 13 typów serologicznych, z których A, B, C, Y i W 135 odpowiadają za większość przypadków zachorowań.

Wyłącznym źródłem zakażenia jest człowiek, zarówno chory jak i bezobjawowy nosiciel. Meningokoki kolonizują jamę nosowo-gardłową. Przenoszone są drogą kropelkową (podczas kaszlu lub kichania) lub przez kontakt bezpośredni (np. podczas pocałunku). W Polsce za większość przypadków ICHM odpowiadają meningokoki serogrupy B i C.

Szerzenie się choroby meningokokowej odbywa się zazwyczaj za pośrednictwem bezobjawowych nosicieli (rzadko pomiędzy osobami, które zachorowały). Nosicielstwo może utrzymywać się przez wiele miesięcy. Nosiciele mogą stanowić 2-25% populacji, ale w środowiskach zamkniętych ich odsetek może sięgać 40-80%. Okres wylęgania może wynosić 2-10 dni, na ogół jest to jednak okres 3-4 dni. U niemowląt i młodszych dzieci choroba może mieć przebieg piorunujący, prowadzący w ciągu kilku godzin do zgonu. Najwięcej zachorowań wywoływanych przez N. meningitidis obserwuje się u młodszych dzieci i młodzieży, a największy odsetek nosicieli występuje u osób w wieku od 15 do 24 roku życia (r.ż.).

Inwazyjna choroba meningokokowa stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia, dlatego też, osoba z podejrzeniem takiego zakażenia powinna natychmiast trafić do szpitala.

Najlepszą metodą zapobiegania zakażeniom meningokokowym jest szczepienie.  Szczepienia zalecane są osobom z grup ryzyka wystąpienia ICHM, a więc niemowlętom, młodzieży i młodym dorosłym, osobom z niedoborami odporności oraz podróżującym do krajów zwiększonego ryzyka zakażeń meningokokowych.

Dostępne są skoniugowane szczepionki przeciw meningokokom monowalentne lub wielowalentne oraz szczepionki białkowe przeciw serogrupie B. Skoniugowane szczepionki zawierają oczyszczone polisacharydy i skoniugowane białka i można je podawać dzieciom od 2 miesiąca życia. Dostępne są dwa rodzaje szczepionek skoniugowanych, tj. monowalentne przeciw serogrupie C i czterowalentne przeciw serogrupom A, C, W135 oraz Y. Szczepionki polisacharydowe są dwuwalentne przeciw serogrupom C i A oraz czterowalentne przeciw serogrupom A, C, W135 oraz Y.

WIĘCEJ NA TEMAT SZCZEPIEŃ

Zakażenia meningokokowe są groźne nie tylko dla samego chorego, ale stanowią potencjalne zagrożenie epidemiczne dla populacji. Dlatego też w każdym przypadku zakażenia należy bezwzględnie rozpocząć chemioprofilaktykę, która polega na profilaktycznym podaniu antybiotyku osobom z bliskiego otoczenia chorego i ma za zadanie likwidację potencjalnego nosicielstwa nosogardłowego N. meningitidis w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia wtórnych przypadków zakażeń. Chemioprofilaktykę należy wdrożyć u najbliższych kontaktów osoby chorej, jak najszybciej od momentu wystąpienia zachorowania, najlepiej w ciągu pierwszych 24 godzin.

W przypadkach, gdy zgłoszenie zachorowania na ICHM jest opóźnione, zastosowanie chemioprofilaktyki w otoczeniu chorego jest zasadne do 2 tygodni od daty wystąpienia zachorowania.

Chemioprofilaktyka jest zalecana wszystkim osobom, które w ciągu 7 dni poprzedzających zachorowanie miały bliski kontakt z chorym, czyli:

  • domownikom zamieszkującym razem z chorym;
  • osobom będącym z chorym w kontakcie intymnym (ze względu na głębokie pocałunki i wspólne spanie);
  • osobom śpiącym w tej samej sali sypialnej co chory (uczniom /studentom /żołnierzom /funkcjonariuszom);
  • osobom, które miały krótkotrwały kontakt z chorym, o ile miały one bezpośredni kontakt z wydzielinami z dróg oddechowych chorego tuż przed i w trakcie przyjmowania go do szpitala;
  • osobom przeprowadzającym resuscytację usta-usta, intubację i odsysanie.

Chemioprofilaktyka nie jest zalecana osobom, które piły z tych samych butelek, używały tych samych sztućców lub paliły tego samego papierosa, itp. co chory na ICHM, o ile nie zachodzi dodatkowe ryzyko bliskiego kontaktu, opisane powyżej. Nie jest równiż zalecana osobom podróżującym z chorym na ICHM w tym samym samolocie, statku, samochodzie lub autobusie chyba, że czas kontaktu wynosił >8 godz.

Rekomendacje postępowania w zakażeniach bakteryjnych ośrodkowego układu nerwowego czytaj...

{"register":{"columns":[]}}