W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem.

04.02.2021

Obrazek z napisem "Zdrowy styl życia każdego dnia. Światowy dzień walki z rakiem. WSSE w Warszawie. www.gov.pl/wsse-warszawa, #dbamyozdrowie "

Dzień ten ustanowiono w 2000 roku, podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Rządy krajów świata przyjęły wówczas tzw. Kartę Paryską, zobowiązując się do pracy nad programami profilaktycznymi i metodami leczenia chorób nowotworowych.

Czy możemy na co dzień przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe? Odpowiedź kryje się w zdrowym stylu życia i regularnych badaniach kontrolnych.

Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem, utrzymujmy prawidłową masę ciała, podejmujmy regularną aktywność fizyczną, stosujmy dietę bogatą w warzywa, owoce oraz pełnoziarniste produkty zbożowe i nasiona roślin strączkowych. Ograniczmy spożycie czerwonego mięsa, wędlin i soli. Unikajmy alkoholu. Zrezygnujmy z palenia papierosów oraz unikajmy długotrwałej ekspozycji na słońce. 

Jak czytamy na stronie Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy, nie ulega wątpliwości, że połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki stosowaniu się do wskazówek zawartych w Europejskim kodeksie walki z rakiem.

Europejski kodeks walki z rakiem

http://www.kodekswalkizrakiem.pl/kodeks/