W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień 2024

21.04.2024

Europejski Tydzień Szczepień

W dniach 21 – 27 kwietnia 2024 r. obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień (European Immunization Week, EIW). „Szczepionki chronią pokolenia” to hasło tegorocznej edycji Tygodnia Szczepień. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat szczepień oraz podkreślanie ich znaczenia w ochronie naszego zdrowia na każdym etapie życia. Obchody tegorocznego Europejskiego Tygodnia Szczepień są początkiem całorocznej kampanii prowadzonej wspólnie ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), aby uczcić 50-lecie Rozszerzonego Programu Szczepień ( Expanded Programme on Immunization, EPI).
 

Kampania ma na celu podkreślenie osiągnięć Rozszerzonego Programu Szczepień (EPI) w ciągu ostatnich pięciu dekad w ochronie wielu pokoleń przed poważnymi chorobami. Równocześnie podkreśla także pilną potrzebę sprawiedliwego dostępu do szczepień w każdej społeczności i osiągnięcia wysokiego poziomu zaszczepienia, aby zapobiec wybuchom tych chorób teraz i w przyszłości.

Z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień eksperci alarmują, że wiele dzieci i osób dorosłych w Europejskim Regionie WHO wciąż nie otrzymuje szczepień zgodnie z zaleceniami.
Z każdym rokiem rośnie liczba dorosłych pacjentów z różnymi chorobami przewlekłymi, a nasze społeczeństwo wciąż się starzeje. Szczepienia tych osób mogą przyczynić się do poprawy jakości ich życia, poprzez zapobiegnięcie chorobie zakaźnej oraz uniknięcie związanych z nią ciężkich powikłań, a w konsekwencji utrzymanie lepszego stanu zdrowia i większej aktywności życiowej.

Dobrodziejstwa wynikające ze szczepień:

  • są skutecznym i bezpiecznym sposobem walki z wieloma chorobami zakaźnymi.
  • są tak samo ważnym elementem zdrowego stylu życia, jak dieta, regularny sen, ruch, czy unikanie stresu.
  • zmniejszają ryzyko zachorowania lub sprawiają, że przebieg choroby jest łagodny, a ryzyko wystąpienia powikłań jest mniejsze.
  • są ważne nie tylko dla dzieci, ale i osób przewlekle chorych, osób starszych, kobiet w ciąży, pracowników ochrony zdrowia, pracowników przedszkoli i żłobków, osób przebywających w dużych zbiorowiskach ludzi i osób podróżujących

Szczepionki to preparaty, które w założeniu imitują naturalną infekcję i wywołują odpowiedź immunologiczną podobną do naturalnej odporności, którą uzyskuje się po przebytym zakażeniu lub chorobie. Preparaty dostępne na rynku są bezpieczne, przechodzą restrykcyjne procesy rejestracji, a także podlegają wyższym standardom bezpieczeństwa niż pozostałe produkty lecznicze.

Szczegółowe informacje dotyczące Programu Szczepień Ochronnych w zakresie szczepień obowiązkowych i zalecanych znajdują się w Komunikacie publikowanym przez Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na 2024.

23 kwietnia 2024 r. z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - PIB we współpracy z Biurem WHO Polska organizuje konferencję „Kalendarz(e) szczepień dorosłych” dostępną również on-line:  https://www.pzh.gov.pl/europejski-tydzien-szczepien/.

 

Źródła:
https://szczepienia.pzh.gov.pl/
https://www.who.int/europe/event/european-immunization-week-2024
https://www.who.int/news-room/events/detail/2024/01/01/default-calendar/50th-anniversary-of-the-expanded-programme-on-immunization-(epi)

{"register":{"columns":[]}}