W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności #WorldFoodSafetyDay

07.06.2022

7 czerwca, już po raz czwarty, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności, który został ustanowiony w 2018 roku na podstawie rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, z inicjatywy Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO.

Grafika przedstawiająca mężczyznę z lupą stojącego przed koszem pełnym owoców warzyw, mięs i napojów. W tle kula ziemska. Napis: 7 czerwca - Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności

Każdego roku choroby przenoszone przez żywność dotykają 1 na 10 osób na całym świecie. Istnieje ponad 200 takich chorób - niektóre z nich są łagodne, inne zaś śmiertelne.

Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności ma budować świadomość producentów i konsumentów żywności oraz promować właściwe zachowania w obszarze bezpieczeństwa żywności.

Temat tegorocznej edycji: "Bezpieczniejsza żywność, lepsze zdrowie" podkreśla rolę, jaką bezpieczna żywność odgrywa w zapewnieniu zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi oraz wzywa do podjęcia szeregu konkretnych działań w celu zwiększenia bezpieczeństwa żywności.

Bezpieczna żywność jest jednym z najważniejszych gwarantów dobrego zdrowia. Kampania podkreśla potrzebę przekształcenia systemów żywnościowych w taki sposób, aby zapewniały lepsze zdrowie w sposób zrównoważony, w celu zapobiegania większości chorób przenoszonych drogą pokarmową. Osoby odpowiedzialne za tworzenie polityki w zakresie systemów żywnościowych, praktycy i inwestorzy są zachęcani do zmiany kierunku swoich działań w celu zwiększenia zrównoważonej produkcji i konsumpcji bezpiecznej żywności.

Wszyscy mamy do odegrania pewną rolę; niezależnie od tego, czy uprawiamy, przetwarzamy, transportujemy, przechowujemy, sprzedajemy, kupujemy, przygotowujemy czy podajemy żywność, bezpieczeństwo żywności jest w naszych rękach. Jeśli będziemy współpracować, wszyscy możemy przyczynić się do tego, by żywność była bezpieczniejsza i zdrowsza.

Państwowa Inspekcja Sanitarna wraz z innymi organami urzędowej kontroli żywności w zakresie bezpieczeństwa żywności, takimi jak m.in. Państwowa Inspekcja Weterynaryjna,  Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych czy Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, prowadząc urzędowe kontrole żywności produkowanej lub wprowadzanej do obrotu (każdy organ w zakresie swych kompetencji), dba o ochronę interesów konsumentów, zapobieganie, eliminowanie lub ograniczanie zagrożeń zdrowotnych ludzi. 

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, zgodnie z właściwością określoną przepisami ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej  prowadzą czynności, w odniesieniu do:

  • żywności niezwierzęcego pochodzenia produkowanej i wprowadzanej do obrotu, przywożonej z państw niebędących członkami Unii Europejskiej oraz wywożonej i powrotnie wywożonej do tych państw;

  • produktów pochodzenia zwierzęcego wprowadzonych do obrotu;

  • prawidłowości stosowania zasad systemu HACCP w zakładach objętych nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi nadzór nad bezpieczeństwem żywności poprzez kontrolę obiektów obrotu żywnością oraz badania laboratoryjne próbek żywności (w tym materialów i wyrobów przezenaczonych do kontaktu z żywnością).

WHO, wspólnie z FAO, zachęca do przyłączenia się do kampanii w ramach Światowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności, aby zapewnić wszystkim bezpieczną żywność.

W ramach obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności w Polsce od 6 czerwca trwa cykl spotkań w formie e-forum pod nazwą FoodFakty Safety Week. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach www. Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, który odpowiada w Polsce za koordynację współpracy z Komisją Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO (KKŻ) - pomysłodawcą obchodów Dnia Bezpieczeństwa Żywności na świecie. Organizatorzy zachęcają do wysłuchania dyskusji - organizowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, Światową Organizację Zdrowia i Sekretariat Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO - poświęconej wpływowi bezpieczeństwa żywności na zdrowie człowieka. Panel dyskusyjny rozpoczyna się 7 czerwca o godzinie 14:00. Wydarzenie odbywać się będzie w języku angielskim z tłumaczeniem na język francuski, hiszpański, rosyjski, chiński i arabski. Eksperci odpowiedzą na pytania uczestników. Rejestracji bezpłatnego udziału w dyskusji można dokonać za pośrednictwem formularza

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej kampanii:  https://www.who.int/campaigns/world-food-safety-day/2022

oraz https://www.gov.pl/web/ijhars/glowny-inspektor-jhars-objal-patronatem-foodfakty-safety-week-2022

Zachęcamy do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności 2022. Bądźmy zdrowsi dzięki bezpiecznej żywności! 

(WHO, GIS, JHARS, jn)

{"register":{"columns":[]}}