W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Profilaktyka wad postawy

plecak szkolny wypełniony przyborami

Ostatnie dni wakacji to dla rodziców czas zakupów szkolnej wyprawki dla swoich pociech. W sklepach znajduje się obecnie ogromny wybór wszelkiego rodzaju artykułów szkolnych.

Jaki plecak wybrać?

Największe wyzwanie, jakie stoi przed rodzicami to zakup plecaka. Zależy nam, aby nasze dziecko było zadowolone, chętnie go nosiło, aby nasz zakup był praktyczny i ładny. Ale musimy też pamiętać, że złe nawyki związane z noszeniem zbyt wielkiego ciężaru w niewłaściwy sposób mogą przyczynić się do bólów kręgosłupa, zmniejszenia pojemności płuc i nieprawidłowej postawy. Ważne więc, aby szkolny plecak był dla dziecka bezpieczny.

Zastanawiacie się jaki plecak wybrać? Chętnie podpowiemy:

- pusty plecak powinien ważyć do 1 kg,

- wielkość plecaka powinna być dobrana do wzrostu ucznia - plecak nie powinien być szerszy niż ramiona dziecka, jego górna krawędź powinna być na wysokości ramion a dolna na wysokości odcinka lędźwiowego,

- szerokie, regulowane paski naramienne pozwolą na wygodne zakładanie i zdejmowanie plecaka, a także zapewnią jak najlepsze przyleganie do pleców,

- usztywniony, ale ergonomicznie wyprofilowany tył plecaka zapewni stabilność i wygodę,

- dodatkowy pas piersiowy pozwoli na optymalne rozłożenie ciężaru,

- usztywnione dno plecaka zapobiegnie jego odkształcaniu,

- ważne, aby plecak był wykonany z mocnego wodoodpornego materiału, miał wewnętrzne przegrody oraz wewnętrzne i zewnętrzne kieszenie. Dzięki temu można go będzie dobrze spakować oraz długo i wygodnie użytkować,

- nie zapominajmy o odblaskach, z tyłu i na szelkach, które zapewnią naszemu dziecku widoczność po zmroku.

Przemyślcie decyzję zakupu plecaka na kółkach. Chociaż jego zakup wydaje się dobrym pomysłem, bo nie obciąża pleców, to ciągnięcie go jedną ręką zwiększa ryzyko powstania wad postawy. Poza tym dziecku trudno jest nosić taki plecak po schodach w szkole.

Co do plecaka?

Także wybór szkolnego wyposażenia to nie lada wyzwanie. Pamiętajmy że nasze dziecko będzie nosiło te rzeczy do szkoły codziennie, więc zadbajmy o jego zdrowie i postawę!

- wybierajmy zeszyty w miękkich okładkach, nie grubsze niż 32 kartkowe,

- zwróćmy uwagę na wagę piórnika – duży usztywniany piórnik z milionem przegródek i pełnym wyposażeniem może ważyć do pół kilograma. W zupełności wystarczy piórnik typu tuba, np. z dwiema kieszeniami, w którym pomieszczą się wszystkie niezbędne akcesoria. Jeśli jednak decydujemy się na piórnik z wyposażeniem, zwróćmy uwagę na jakość przyborów w piórniku, żeby nie okazało się, że dziecko musi nosić dodatkowe kredki, ołówki albo inne rzeczy,

- uczniom rozpoczynającym naukę przydadzą się: linijka, nożyczki, ołówki, kredki, gumka i temperówka. Nie kupujmy jednak do szkoły ogromnego zestawu kredek i flamastrów we wszystkich kolorach tęczy, zestawu ołówków od najtwardszych do najbardziej miękkich, kilku kolorowych długopisów i całego zestawu linijek. Te rzeczy mogą się przydać w domu, a do szkoły kupmy dzieciom tylko podstawowe kolory.

- jeśli dziecko nie ma możliwości zostawiać butów w szatni, kupmy kolorowy worek na buty z wytrzymałego materiału i z ułatwiającymi przenoszenie go sznureczkami, żeby dziecko mogło nosić go w ręku, a nie w plecaku,

- kupując śniadaniówkę i bidon zwróćmy uwagę, aby były wykonane z odpowiedniego, lekkiego ale wytrzymałego tworzywa, bezpiecznego w kontakcie z żywnością. Nie zaleca się dawać dzieciom ciężkich bidonów i termosów.

Plecak dobrze spakowany

Jak dobrze spakować plecak do szkoły? Przede wszystkim w taki sposób, żeby noszenie go było wygodne i żeby nie obciążał on kręgosłupa dziecka.

Plan lekcji zmienia się każdego dnia. Dlatego warto wypracować rutynę i nie zostawiać tej czynności na ostatnią chwilę, ale pakować plecak wieczorem poprzedniego dnia. Dzięki temu pakowanie nie będzie odbywać się w nerwach i stresie. Pozwoli też uniknąć sytuacji, że o czymś ważnym zapomnieliśmy.

Porządne zapakowanie plecaka to odpowiednie rozłożenie rzeczy w jego komorach. Przedmioty powinny być zapakowane od największego do najmniejszego, największe i najcięższe rzeczy najbliżej pleców, a mniejsze i lżejsze z przodu. Dzięki równomiernemu rozłożeniu ciężaru na plecach plecak będzie się nosiło wygodniej i nie będzie on przeważał ucznia.

W plecaku powinny się znaleźć tylko te zeszyty i przybory, które są potrzebne danego dnia. Dziecko powinno mieć możliwość zostawiać w szkole podręczniki i artykuły plastyczne, które nie są potrzebne w domu.

Śniadaniówka pełna zdrowia

Wśród rzeczy, które Twoje dziecko musi koniecznie spakować do plecaka, jest drugie śniadanie. Udowodniono, że dzieci, które zjadają w szkole drugie śniadanie mają lepszą pamięć i koncentrację niż te, które posiłku nie spożywają. Brak drugiego śniadania przekłada się na problemy z nauką, zachowaniem i emocjami. Uczniowie często skarżą się na bóle brzucha lub głowy, odczuwają osłabienie, rozdrażnienie, wykazują się gorszą koncentracją uwagi.

Wartościowe drugie śniadanie dostarcza organizmowi energię i składniki pokarmowe wpływające na koncentrację, zapamiętywanie, zdolność uczenia, lepsze wyniki w nauce, wydolność, sprawność i siłę fizyczną oraz dobre samopoczucie. Przerwa śniadaniowa kształtuje prawidłowe nawyki żywieniowe i sprawia, że dzieci spożywają mniej niezdrowych, kalorycznych przekąsek.

Co zatem spakować dziecku do śniadaniówki, aby dostarczyć mu energii na długie godziny spędzone w szkole?

Najbardziej popularne drugie śniadanie to kanapka. Najzdrowsza będzie ta z pieczywa pełnoziarnistego z dodatkiem do wyboru: chudej wędliny, pieczonego mięsa, twarogu, pasty kanapkowej oraz warzywa – liścia sałaty, rukoli, cykorii, plastra ogórka, pomidora lub papryki.

Do śniadaniówki warto też włożyć sezonowy owoc (winogrona, borówki, śliwki, jabłka) lub warzywo (pokrojone w słupki marchewki, ogórki, kawałki selera naciowego). Dobrym pomysłem są też orzechy, suszone owoce lub jogurt z musli, spakowany w specjalnym pudełeczku.

Napojami, które będą dobrym uzupełnieniem drugiego śniadania, są: woda mineralna, herbatki owocowe, soki owocowe i warzywne oraz napoje mleczne.

Sprawdź, co dziecko nosi w plecaku

Drodzy rodzice! Pamiętajcie, że zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego waga plecaka z zawartością nie powinna przekraczać 10-15% wagi dziecka. Kontrolujcie więc zawartość plecaków Waszych dzieci.

Czy wiecie, jakie skarby dziecko potrafi przemycić do szkoły?

- kanapkę sprzed kilku dni,

- kilka piórników,

- kolekcję samochodzików lub innych zabawek,

- album kolekcjonerski,

- zapas mleka rozdawanego w szkole z 2 tygodni.

Waga rzeczy niepotrzebnych to średnio 1 kg a u rekordzistów rzeczy zbędne potrafią przekroczyć 3/4 zawartości plecaka! 

 

{"register":{"columns":[]}}