W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rok pandemii COVID-19 w województwie mazowieckim.

09.03.2021

Na terenie naszego regionu w ciągu roku zarejestrowano ponad 234 tysiące chorych, którzy zarazili się wirusem SARS-CoV-2.

Kobieta w maseczce rozszerza żaluzje w oknie aby wyjrzeć na zewnątrz. Za oknem pada deszcz. Napis: Rok pandemii na Mazowszu oraz mała mapka Mazowsza.

4 marca 2020 r. Minister Zdrowia poinformował o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce. Cztery dni później, 8 marca ub.r. pierwsze zachorowanie na COVID19 odnotowano na terenie województwa mazowieckiego. Od tamtej pory na terenie naszego regionu zarejestrowano ponad 234 tysiące chorych, którzy zarazili się wirusem SARS-CoV-2. Kwarantanną objęto blisko milion mieszkańców największego województwa w kraju.

Pod koniec grudnia ub.r. z dalekich Chin zaczęły napływać pierwsze niepokojące informacje o nowym wirusie. Został on wykryty wśród pracowników targu z owocami morza i żywymi zwierzętami w Wuhan. Z czasem przypadki zakażeń pojawiły się poza Chinami w innych azjatyckich państwach, m.in. w Korei Południowej, Tajlandii, Japonii i Włoszech.

W połowie stycznia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła przed rozprzestrzenieniem się nowego koronawirusa, który powoduje u ludzi niewydolność oddechową i może być przenoszony z człowieka na człowieka.  Władze i służby sanitarne wielu krajów przygotowywały się do nadejścia epidemii. Po roku rozprzestrzeniania się wirusa wiadomo już, że chorzy na COVID19 znajdują się w każdym zakątku świata a ludzkość ma do czynienia z kolejną światową pandemią groźnej choroby zakaźnej.

W nocy z siódmego na ósmego marca 2020 r. Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny  otrzymał wiadomość o potwierdzonym pierwszym zakażeniu koronawirusem w Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Pacjentką była kobieta, lat 51, która przyleciała kilka dni wcześniej z Barcelony. Wkrótce w całym województwie zaczęły pojawiać się następne zakażenia zawleczone.  Duża liczba pacjentów chorowała po powrocie z ferii zimowych we Włoszech. W następnych tygodniach rozwijały się coraz szybciej ogniska rodzime. Już 10 marca ub. r. laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie uruchomiło badania laboratoryjne w kierunku identyfikacji wirusa SARS-CoV-2. Przeszkolono zespół, laboratorium zostało doposażone w sprzęt specjalistyczny i już 15 marca 2020 r. pracownicy odnotowali pierwszy dodatni wynik w badaniach w kierunku koronawirusa realizowanych metodą Real Time PCR.

Miniony rok był ogromnym wyzwaniem dla, skądinąd niewielkiej proporcjonalnie do potrzeb regionu, grupy pracowników mazowieckiej inspekcji sanitarnej, która nagle, z dość skromnym zapleczem technicznym i technologicznym, musiała sprostać wyzwaniu, z jakim nikt wcześniej się nie spotkał. I choć wielokrotnie słychać do tej pory utyskiwania ludzi na jakość i działanie „systemowe” inspekcji sanitarnej, to jednak nie można przyznać racji stwierdzeniu, że to zaangażowanie, poświęcenie i ogromna determinacja pracowników wojewódzkiej i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych województwa mazowieckiego były podstawowymi „ogranicznikami” szerzącej się epidemii.

Przypadki koronawirusa z wiosny eksperci z czasem nazwali "pierwszą falą". Była ona o wiele słabsza w porównaniu z drugą, jesienną, gdy liczba dziennych zakażeń przekraczała 25 tys. Najtrudniejsza sytuacja i najwyższe liczby zakażeń odnotowywane były w listopadzie, zarówno w Polsce, jak i na Mazowszu. Obecnie rozpoczęliśmy zmagania z „trzecią falą”. Po raz kolejny od naszej zbiorowej społecznej odpowiedzialności i rzetelnego stosowania się do zaleceń DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka) zależy ograniczenie, a w perspektywie także wygaszenie pandemii.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że od 4 marca 2020 roku do dziś w całej Polsce koronawirusem zakaziło się ok. 1,7 mln Polaków, z czego zmarło blisko 45 tys. 

W województwie mazowieckim ogółem od początku pandemii SARS-CoV-2:

  • w wyniku zarażenia się koronawirusem zachorowało 234 442 osoby;
  • kwarantanną domową objęto 990 254 osoby;
  • z powodu COVID19 zmarło 5 779 osób;
  • przezwyciężyło zmagania z chorobą i zostało zarejestrowanych jako ozdrowieńcy 208 511 osób

*dane na dzień 7 marca 2021 r.

- Ponad rok pracujemy dla mieszkańców Mazowsza niezwykle intensywnie, 24 godziny na dobę i przez siedem dni w tygodniu – podsumowuje dr n. med. Przemysław Rzodkiewicz, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny – Dyżury prowadzone są nieustannie w dzień i w nocy. Pracownicy mazowieckiej inspekcji sanitarnej udzielają informacji, pracują w laboratorium – badając kolejne próbki SARS-CoV-2. Prowadzimy dochodzenia epidemiologiczne, diagnozujemy ogniska zakażeń. WSSE w Warszawie zbiera informacje i koordynuje działanie inspekcji z całego województwa mazowieckiego, raportuje do instytucji centralnych informacje o sytuacji epidemiologicznej regionu.  - Wszystko po to, aby bezpiecznie służyć społeczeństwu poprzez wykonywanie naszego najważniejszego zadania – ochrony zdrowia publicznego mieszkańców naszego województwa  – dodaje Rzodkiewicz.

Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny pozostaje w stałym kontakcie ze wszystkimi instytucjami, służbami, inspekcjami oraz strażami mającymi związek z działaniami epidemiologicznymi na terenie naszego regionu.

Informacje o koronawirusie: http://www.gov.pl/koronawirus

(jn)

{"register":{"columns":[]}}